• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A depresszió, mint kockázati tényező

2014. május 28. 08:00
Szabolcs Bolczar
0
depresszió

Nem szorosan a gerinchez kapcsolódó írás a következő, tanulmányozását azonban mindenképpen ajánljuk, hiszen több más írásunkhoz hasonlóan friss kutatási eredményre alapul.

A szív- és érrendszeri betegségek gyűjtőfogalma számos kórképet foglal magába. A betegségcsoport népegészségügyi jelentősége kimagasló, hiszen vezető halálok; világviszonylatban az összes halálozás 30%-ért felelős, ez az érték a fejlődő és fejletlen országokban pedig a 80%-ot is elérheti. Az Egészségügyi Világszervezet előrejelzése szerint 2030-ra évi 24 millió haláleset lesz közvetlenül valamilyen szív- és érrendszeri betegséghez köthető.

A több évtizedes kutató munka során azonosított kockázati tényezőket két csoportba sorolhatjuk:

  • léteznek egyrészt nem módosítható rizikótényezők, amilyen a magas életkor, a férfi nem, a betegségek családi halmozódása, és
  • ismertek módosítható kockázati tényezők, mint például a magas koleszterinszint, a dohányzás vagy a túlsúly.

A feltárt és igazolt kockázati tényezők az ilyen megbetegedések előfordulását 58-75%-ban magyarázzák. A fennmaradó 25-42% mögött jelentős arányban pszichoszociális komponensek állnak. Ezek közül a legtöbbet vizsgáltak közé tartozik a depresszió és társuló jelenségei, a szorongás, a tartós stressz, a társas támogatás hiánya, valamint az ellenségesség és a harag. Dacára annak, hogy az elmúlt évtizedekben számos kutatás foglalkozott a pszichoszociális jellemzők szívbetegségek kialakulásában és lefolyásában betöltött szerepével, egészen mostanáig nem állt rendelkezésre kellő bizonyíték, hogy ezen tényezők szűrése a kardiológiai ellátás részévé váljon.

Gerinces_depresszió, mint kockazati tenyező_blog

Ebből a szempontból meghatározó fordulatnak látszik az Amerikai Kardiológiai Társaság (AHA) szakfolyóiratában megjelent közlemény, mely amellett érvel, hogy a depressziót hivatalosan is kockázati tényezőként kell kezelni bizonyos szívbetegségek esetében. A kutatók 54 önálló vizsgálat és 4, a kutatások sorát összegző elemzés eredményei alapján megállapították, hogy a depresszió egyértelműen szerepet játszik a szívbetegségek kezelésének eredménytelenségében, sőt, a betegséggel összefüggő halálozásban is jelentős súllyal bír.

A depresszió különböző formái a leggyakoribb pszichiátriai kórképek közé tartoznak, enyhébb változatát pedig élete során legalább egyszer szinte mindenki megtapasztalja. Az állapot a hangulati élet zavara, mely jellemzően lehangoltságban, szomorúságban és kiüresedettség érzésben nyilvánul meg (ún. unipoláris depresszió). Hosszan tartó epizód esetén a szervezetben bekövetkező idegrendszeri és hormonális változásokon kívül általában elmagányosodás, társaságkerülés is a velejárója.

A kutatók azt találták, hogy a szívbetegség kialakulása utáni időszakban a depressziós személyek csaknem háromszoros valószínűséggel haláloznak el, újabb szívbetegség kialakulása pedig 1,5-szer gyakoribb. Külön figyelmet érdemel, hogy a depressziós tünetek egyike, a reménytelenség önmagában kétszeresére növeli a szívinfarktus kockázatát, illetve az infarktus utáni halálozás valószínűségét.

Ezen tények kellően alátámasztják a depresszió kockázati tényezőként való kezelésének szükségességét, és felvetik az igényt a depressziós állapotok hatékony szűrésére és kezelésére képes, kardiológiai ismeretekkel is rendelkező pszichológusok munkája iránt.

 

Irodalom

   Allan, R., & Fisher, J. (2011). Heart and Mind: The Practice of Cardiac Psychology, Second Edition. Washington, D.C.: APA.

   Lichtman, J. H., Froelicher, E. S., Blumenthal, J. A., et al. (2014). „Depression as a risk factor for poor prognosis among patients with acute coronary syndrome: Systematic review and recommendations: A scientific statement from the American Heart Association.” Circulation, published online.

A témáról bővebben (angol nyelven) itt olvashat.

A szerzőről
Bolczár Szabolcs az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának pszichológus munkatársa.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.