A legtöbb ember számára az állatok társasága, azok simogatása szubjektíve kellemes érzést okoz. Számos háztartásban él valamilyen háziállat, melyek közül talán a leggyakrabban kutyákkal és macskákkal találkozunk. Ezen állatok tartása, gondozása hosszú távú elköteleződést, sok időt, erőfeszítést és pénzt igényel a gazdáktól, ám ezek a befektetések sokszorosan megtérülnek: a háziállatok jótékony hatással vannak lelki és fizikai állapotunkra egyaránt.
Az 1960-as években Boris M. Levinson amerikai pszichológus volt az első, aki felhasználta és leírta az állatokkal való közös munka jótékony (terápiás) hatását. Módszerét elsőként árva és érzelmileg problémás gyermekek megsegítésére, a velük való kapcsolat kialakítására alkalmazta, később súlyos betegségben szenvedők és idősek állapotának javítására is használta. Az állatokkal való munka során azt találta, hogy azok jelenléte enyhíti a depressziót és a magány érzését, valamint hogy meggátolják, illetve lelassítják a szellemi és a fizikai leépülést. Levinson módszere az 1980-as években kezdett el egyre elterjedtebbé válni először az Amerikai Egyesült Államokban, később Európában, köztük Magyarországon is.
Kinek ajánlott állatterápia?
Mivel az állatokkal történő munkához nem szükséges a beszéd képessége, könnyűszerrel alkalmazható nehezen kommunikáló gyerekeknél (autizmus, mutizmus) vagy felnőtteknél (afázia), vagy olyanoknál, akik nem szívesen lépnek kapcsolatba másokkal a beszéden keresztül. Az állatok gondozása a kommunikáció fejlődésén keresztül segít abban is, hogy elsajátítsuk a kötelességtudatot, a rendszerességet és az önállóságot is. Különösen ajánlott fájdalommal küzdők részére, hiszen kutatások alapján állatok jelenlétében csökken a fájdalomérzet. Szorongásos problémákkal küzdők számára is kifejezetten ajánlott az állatok társasága, hiszen az ún. biofília hipotézis szerint a nyugalmi állapotban lévő állatok megfigyelése a valóságban (de akár képen is) megnyugtatóan hat az emberekre.
Milyen állatot válasszunk társul gyógyulásunk útjára?
Az egyik legelterjedtebb terápiás állat a kutya. A kutyák nagyon régóta élnek az emberek mellett, fejlett a szociális és az alkalmazkodó készségük, könnyen taníthatók és hűségesek gazdájukhoz, örömüket lelik az emberekkel való játékban. A macskák és a lovak úgyszintén könnyen taníthatók be gyógyító célokra, ezeknél az állatoknál azonban fontos kritérium a nyugalom és a kiegyensúlyozottság. A nyulat vagy tengerimalacot tartók élvezhetik az állatok simogatását, hiszen ezek az állatok hamar hozzászoknak az emberi érintéshez. A halak látványa kimutatottan oldja a stresszt és csökkenti a szorongást.
Az állatokkal való foglalkozások típusai
Az állatokkal való gyógyító munka többféle lehet: megkülönböztetünk állatasszisztált foglalkozást/aktivitást, illetve állatasszisztált terápiát és pedagógiát. Az állatasszisztált aktivitás során a legfőbb cél, hogy mindenki jól érezze magát, a program ilyenkor nincs előre meghatározva, hanem a résztvevők pillanatnyi igényeihez mérten alakítható, valamint egészséges és beteg emberek körében (egyénileg vagy csoportos formában) is alkalmazható. Ezek a foglalkozások javítják a kedvet, fokozzák a fizikai és a szellemi aktivitást, alapvetően javítják az életminőséget. Az állatasszisztált terápiát szakember végzi, erre kifejezetten betanított állatok segítségével. Ilyenkor a szakember és a résztvevők előre rögzítik a feltételeket és a célokat (fizikai, érzelmi, szociális és kognitív funkciók javítása, fejlesztése), melyek részét képezik az egyén vagy a csoport terápiás tervének. Az állatasszisztált terápia központi hatótényezője az ember és az állat közti kötődés; az állat a folyamatban motiváló társként van jelen. A szakemberek külön említik az állatasszisztált pedagógiát is, mely során az állatokat bevonják az óvodai vagy iskolai foglalkozásokba.
Milyen hatásokat vált ki az állatok jelenléte?
Fizikai hatások
Számos kutatás bizonyította, hogy az állatok jelenléte jótékony hatással van az emberek fizikai állapotára. Azt találták, hogy állatok társaságában az emberek légzésszáma és szívfrekvenciája normalizálódik, alacsonyabb lesz a koleszterin-szintjük, stresszmutatóik (kortizolszint, vérnyomás, pulzus) csökkennek, a test természetes fájdalomcsillapítójának, az endorfinnak a mennyisége megnő, az immunrendszer működése pedig fokozódik. Ezek a jelenségek nemcsak rövid ideig, de hosszú távon is jótékony hatásúak. Nem elhanyagolható az sem, hogy az állattartás mindenképp mozgásra serkent minket: muszáj felkelnünk megetetni őket, elvinni őket sétálni. Ezen hatások miatt alkalmaznak például terápiás kutyákat autizmus, Alzheimer-kór, tumoros megbetegedések, pszichiátriai problémák, gerincvelősérülések vagy akár a fibromyalgia esetén. Kutatások bizonyítják, hogy az állattartók kevesebbszer mennek orvoshoz és kevesebb gyógyszert fogyasztanak, illetve hogy gyorsabban épülnek fel betegségek és műtétek után, mint azok, akiknek nincsen háziállatuk.
Emocionális hatások
Az állatokkal való munka pozitív hatással van mind a gyermekek, mind pedig a felnőttek érzelmi fejlődésére. A terápiás foglalkozások során nő az önbizalom és javul a kedélyállapot, a résztvevők megtapasztalhatják az állatok részéről a feltétel nélküli elfogadás és szeretet nagyszerű élményét. Kutatási eredmények szerint például a kutyák néhány perces simogatása szerotonint, prolaktint és oxitocyn-t termel, melyek miatt kellemesen érezzük magunkat. Az állattartás és az állatokkal való munka segít abban, hogy az adott személy, legyen akár gyermek, akár felnőtt, kitartása, céltudatossága, fegyelme és felelősségérzete növekedjen. Mivel az állatokkal leginkább a testbeszéd segítségével vesszük fel a kapcsolatot, így érzékenyebbé válhatunk az emberek nonverbális kifejezéseire is.
Szociális hatások
Mivel a krónikus betegekre, a régóta fájdalommal küzdő személyekre és az idősekre jellemző az elmagányosodás, számukra is kiváló társaságot nyújthat egy állat, aki csökkenti a magány érzését. Az állat-tartók, illetve az állatokkal gyakran találkozók között közös téma az állatok nevelése, gondozása, az általuk szerzett tapasztalatokat szívesen osztjuk meg másokkal. Az állat-tartók vagy az állatokat kedvelők egyfajta csoportot képeznek, melyre jellemző az egység és a valahová tartozás érzése. Tanulmányok szerint az állatot tartó embereket a többi ember pozitívabban ítéli meg, valamint ők gyakrabban kerülnek interakcióba és hosszabb beszélgetésbe az utcán, állatsétáltatás közben, mint az állatot nem tartó személyek.
Mindezek alapján Ön is láthatja, hogy az állatokkal való kapcsolat, az állattartás, az állatasszisztált terápia milyen jótékony hatásokkal bír. Ha van háziállata, töltsön vele még több időt, foglalkozzon, kommunikáljon vele! Ha nincs, fogadjon egyet örökbe vagy látogasson el az önhöz legközelebbi menhelyre és végezzen önkéntes munkát, mely által megérezheti az állatok gyógyító erejét!