• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Napközbeni frissítő torna ülő foglalkozásúaknak

2012. december 31. 13:24
dr. Somhegyi Annamária
0
életmód, mozgás

Sokat ül a számítógépnél? Így frissítheti izmait és agyát.

Általános szabály:

1. Álljunk fel, a lábfejek egymással párhuzamosan legyenek, kiengedjük a levegőt, bordákat és a szegycsont alsó részét befelé húzzuk, hasizmunkat és farizmunkat egyszerre megfeszítjük, vállakat lazán, de nem előreengedve tartjuk, karunkat lelógatjuk. – Ez a helyes állás (ha jól sikerült megcsinálni).

2. A tornagyakorlatokat lassan kell végezni, és a has- és farizom együttes feszítését fenn kell tartani – különösen erőkifejtéskor.

3. Erőkifejtéskor kilégzünk, és légzésszünetben nyújtunk. 

 A fenti módon felállunk, és az alábbi gyakorlatokat állva végezzük.

 Egyik kart belégzéssel nyújtsuk fel, tartsuk ott 3 számolásig, aztán kilégzéssel eresszük le a törzs mellé. Másik karral ugyanezt csináljuk, majd egyszer-kétszer ismételjük.

Mindkét kart belégzéssel felnyújtjuk, kilélegzünk, majd a kezünket fejünk fölött összekulcsoljuk és nyújtózunk felfelé 3-5 számolásig úgy, hogy közben arcunk előretekint, a has- és farizom pedig együttesen megfeszítve tartja a medencét. Ezután a kart lassan leengedjük a törzs mellé. A karok és a felső hátizmok kellemes nyúlását fogjuk érezni. Ezt is egyszer-kétszer ismételjük el.

Az előbbi szerint újra felnyújtjuk mindkét kart, összekulcsoljuk a fej felett, nyújtózunk felfelé, majd belégzéssel a tarkóra tesszük az összekulcsolt a kezeket, kilégzéssel egyik irányba elhúzzuk az egyik kart a törzs síkjában maradva, középre hozva belégzés, aztán másik irányba elhúzzuk a másik kart, és egyszer-kétszer ismételjük. A kéz-kulcsolás megcserélésével is megcsináljuk kétszer-háromszor. A felkar izmainak kellemes nyúlását fogjuk érezni.

A kezeket tarkóra tesszük úgy, hogy ujjaink ne érjenek össze a tarkón, a könyökünk és a karjaink maradjanak a törzs síkjában, s a könyök ne süllyedjen le a gyakorlat során. Ebből a helyzetből kiindulva a könyököket kilégzéssel egyszerre hátrahúzzuk, kicsit úgy tartjuk, majd belégzésre visszaengedjük a törzs síkjába. Ezt ismételhetjük kétszer, háromszor. A lapockát záró izmok kellemes erőkifejtését fogjuk érezni, a felkar izmainak kellemes nyúlásával.

Karunkat leengedjük lassan a törzs mellé. Előbb az egyik kezünkkel nyújtózunk lassan a föld felé kilégzéssel, aztán a másikkal. Ezt kétszer, háromszor is ismételhetjük. A váll körüli izmok kellemes nyúlását fogjuk érezni. Karok a törzs mellett nyújtva. Jobb kézzel átkaroljuk a fejet és lassan jobb oldalra hajlítjuk, arc marad előre tekintve, a bal kéz a combot érintve rögzíti a kart. Másik oldalra is ugyanígy. Kétszer-háromszor ismételhetjük. A váll körüli és a felkar izmok, valamint kissé a nyakizmok kellemes nyúlását fogjuk érezni.

Karok a törzs mellett nyújtva. Mindkét vállcsúcsot előre toljuk és a fejet kissé előrehajtjuk, ezzel gömbölyítjük a hátat, kezünket elöl összekulcsoljuk, 2-3 számolásig megtartjuk, majd a kezek kulcsolását megszüntetve a vállcsúcsokat hátravisszük, a lapockákat az alsó részüknél közelítjük, 2-3 számolásig megtartjuk. Ezt ismételhetjük az eddigiekhez hasonlóan háromszor is. – A váll körüli izmok kellemes nyúlását, a lapockák közti izmok kellemes erőkifejtését fogjuk érezni.

Karok a törzs mellett nyújtva. Kezünket a fenék mögött, hátul úgy kulcsoljuk össze, hogy egyik kezünk mutató és középső ujját fogjuk meg a másik kézzel úgy, hogy a tenyér fölfelé nézzen. A levegőt kiengedjük, bordákat befelé tartjuk, vállakat hátrahúzzuk, könyököt egymás felé közelítjük, ezután a könyököt nyújtjuk, miközben nagyon figyeljünk a has- és farizom együttes feszítésére! 2-3 számolásig megtartjuk, majd belégzéssel lazítunk. (lazításkor a kéztartás maradjon). Ezt ugyanúgy ismételhetjük, mint eddig. A váll körüli izmok és a karok izmai igen kellemes nyúlását, és a lapockazáró izmok kellemes erőfeszítését fogjuk érezni.

Kezeket tarkóra tesszük, fejünket lassan előrehajtjuk, a fejet megpróbáljuk felemelni, de a kezünkkel visszatartjuk. Ezt megtartjuk 2-3 számolásig. Ezt is kétszer, háromszor ismételjük meg. A nyak és felső háti izmok kellemes nyúlását, a fej vérellátása felpezsdülését fogjuk érezni.

Egészségére mindenkinek!

Kiegészítés egészséges nyakúaknak

Karok a törzs mellett nyújtva. – Akinek nem beteg a nyaka, az az állát lassan az egyik váll felé fordíthatja (csak addig a határig fordítsuk, amíg kellemes!), majd lassan vissza középhelyzetbe. Ezt ismételheti mindkét irányba háromszor is. – Akinek nem beteg a nyaka, az a fejét lassan előre is hajthatja, aztán lassan vissza az egyenes fejtartásba, majd lassan, de csak kissé hátra is hajthatja. – A teljes fejkörzés a nyaki gerincnek igen terhelő, ezért inkább ne végezzük! (Hasonlóan, a teljes derékkörzés is terhelő a deréknak, ezt is kerüljük!)

 

A szerzőről
Dr. Somhegyi Annamária, prevenciós igazgató, Országos Gerincgyógyászati Központ, a WHO „Schools for Health in Europe” /SHE/ Network, EMMI által kinevezett magyar nemzeti koordinátora

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.