• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Mozgással a fájdalom ellen

2013. május 09. 11:58
Szita Júlia
0
fájdalom, gyógytorna

A mozgásszervi panaszok között leggyakrabban a fájdalom, a mozgásbeszűkülés, a tartás- és  járás megváltozása szerepel. A mozgásszervrendszert érintő betegségek és állapotok interdiszciplináris terápiájának része a fizioterápia. A fizioterápia lehet a klasszikus értelemben vett gyógytorna, tehát a betegek önállóan, aktívan gyakorlatokat végeznek. Ez az úgynevezett „hands off” technikák közé tartozik. A fizioterapeuta, ha szükséges a gyakorlat pontos elvégzésének céljából szóban vagy kézzel (taktilis segítség) korrigálhatja a beteget. A mozgás tehát lehet aktív és lehet passzív is. Passzív mozgást nevezik ízületi mobilizációnak is, ami a gerinc esetében a passzív fiziológiás intervertebrális mozgást és a passzív járulékos intervertebrális mozgást jelent. A passzív mozgás vizsgálat a „hands on” technikák közé tartozik, tágabb értelemben a manuálterápia tárgykörébe tartozik. A konzervatív terápia egyéb lehetőségeire korábbi bejegyzésünkben olvashat.

A kezelés megkezdése előtt a betegvizsgálat során a fizioterapeuta a gerinc mozgását analizálja. Négy fő mozgás vizsgálatára kerül sor:

  • előrehajlás (flexió)

  • hátrahajlás (extensió)

  • oldalrahajlás (lateral flexió)

  • fordulás (rotatio)

A mozgások vizsgálata közben a kvantitást (tehát hogy mekkora a mozgásterjedelem- meddig tud előrehajolni) és a kvalitást (milyen a mozgás minősége) figyeljük. Fontos információ, hogy a fájdalom hol, mikor és milyen erősséggel jelentkezik a mozdulatok elvégzése közben. A terápia során alkalmazott tornagyakorlatok részben erre a vizsgálatra épülnek.

A tornagyakorlatok közül sokszor a legegyszerűbb gyakorlat a leghatékonyabb. Az ágyéki gerinc fájdalmától szenvedő betegek esetében az egyik leggyakrabban alkalmazott gyakorlat a medence billentése. A medencebillentés egy példa arra, hogy a gyakorlatoknak nem szükséges komplikáltnak lenniük és nem feltétlen igényelnek drága segédeszközöket. Ide kattintva megtekintheti az említett gyakorlatot.  A gyakorlatok kiválasztása, instrukciója, intenzitásának és ismétlésének száma szakember feladata.

Az aktív mozgás vizsgálaton kívül a fizioterapeuta a passzív mozgásokat is megvizsgálhatja. A passzív mozgást az adott gerinc szakasz egész terjedelmében és egy- egy csigolya közötti területen vizsgáljuk. A vizsgálat és a terápia során végzett technikák több éves, magas színvonalú posztgraduális képzésen sajátíthatók el. Manuálterápiás tevékenység végzését hazánkban gyógytornász és orvos végezhet.

A mozgásszervi betegségekkel foglalkozó fizioterápiás beavatkozások célja a stabilitás növelése és a fájdalom csillapítása. A gerinc stabilitásáról egy korábbi cikkünkben olvashat.

Gyakran fordul elő, hogy a betegek arról panaszkodnak, hogy nem tudnak sportolni, rendszeres testmozgást végezni, mert szinte minden provokálja a fájdalmat. A terápiás team mozgással foglalkozó tudományterületei (fizioterápia, ergoterápia, feldenkrais, stb.) részben ennek a problémának a megoldásán dolgoznak.

A betegek visszajelzései alapján a vezető tünet, mely az életminőség jelentős romlásához vezethet a fájdalom. A Nemzetközi Fájdalom Társaság (IASP) meghatározása szerint a fájdalom egy kellemetlen szenzoros és érzelmi tapasztalás, mely tényleges vagy potenciális szövetsérüléssel jár együtt. A fájdalom lehet akut (rövid ideje fennálló) vagy krónikus (hosszú ideje fennálló). A fájdalommechanizmusok közül kiemelendő a nociceptív (a beidegzett szövet a fájdalom forrása, pl: porckorong), neuropátiás fájdalom (a fájdalom forrása az idegszövet, pl: isiász ideg). Ronald Melzack és Kenneth Casey fájdalomkutatók elve szerint a fájdalmat több dimenzió befolyásolja és nem „csak” egy szöveti szinten létrejövő esemény. Így például kognitív tényezők erőteljesen befolyásolják a fájdalom megélését. A fájdalmat befolyásoló kognitív összetevőkről egy korábbi cikkünkben itt olvashat.

A mozgás a keringés serkentésén és a vázizom aktivációján keresztül pozitív hatással van a szervezetünkre. Az említett rendszereken kívül a mozgás az idegrendszerünket is érinti. A gerinc mobilizációja (aktív és passzív) során az anatómiai, élettani és biomechanikai változások az idegrendszer működését befolyásolják.

A fájdalomélményt a központi idegrendszer szabályozza. A gerincvelő hátsó szarvában a lehetőség van a fájdalom modulálására az úgynevezett fájdalom kapun keresztül. A fájdalom kapuban létrejövő mechanizmusok csökkenteni vagy növelni képesek a perifériáról érkező impulzusok mennyiségét. A mozgás során ingerületbe jönnek az úgynevezett mechanoreceptorok, melyek a fájdalomreceptorok gátlására képesek, vagyis a fájdalom kaput zárják. A mozgás hatása az idegrendszerre a fájdalom tolerancia és fájdalomküszöb növekedésében nyilvánul meg. Egyszerűsítve a mozgással lehetőség van a fájdalom csökkentésére. A fájdalom kapu teória Melzack kutató nevéhez fűződik. A részletes hatásmechanizmus ide kattintva egy videóban megtekinthető.

A szerzőről
Szita Júlia az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának gyógytornász munkatársa.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.