Gerinckímélő sorozatunk harmadik részében a helyes üléssel ismertetjük meg olvasóinkat.
Fontos útmutatások
Helyes ülés (támla nélküli széken):
-
talp a földön
-
medence előre billentve
-
mellkas kiemelve
-
nyak-fejtető fölfelé nyújtózik
Ülés támlás széken:
A szék ülőfelületén teljesen csússzunk hátra és támasszuk meg a medencénk tetejét, vagyis a derekunkat a széktámla alsó részén.
A szék ülőfelülete ne legyen hosszabb, mint a combunk, hogy a szék ülőfelületének eleje ne nyomja a térdhajlatunkat (így nem nehezíti el a térdhajlatban futó erek keringését). A szék magasságának olyannak kell lennie, mint a lábszárunk hossza, hogy a talpunk kényelmesen a földön pihenjen.
Helytelen üléskor nem csúszunk hátra, hanem csak a szék elején ülünk, derekunk lóg a levegőben, csak a hátunk közepét támasztjuk meg a szék támláján.
Ülés számítógép előtt:
A helyes ülés ismérvei újra: a szék ülőfelületén teljesen hátracsúszunk, így a derekunk a széktámla alsó részének támaszkodik. A szék ülőfelülete nem nehezíti a térdhajlatban a keringést, a láb kényelmesen a földön pihen. Az asztal magassága akkor megfelelő, ha a helyes ülés mellett az asztalon levő számítógép-billentyűzetet kb. 90 fokos könyöktartással tudjuk kezelni, csuklónkat meg tudjuk támasztani. A képernyő az asztalon úgy helyezkedik el, hogy a billentyűzet és a képernyő felváltott figyelése nem terheli a nyakat fölöslegesen nagy mozgásokkal.
A helytelen számítógépezés közben a helyes ülésre nem ügyelünk, derekunkat nem támasztjuk meg a támlán, medencénk hátrafelé indul ahelyett, hogy függőlegesen állna, hátunk görbe, fejünkkel annyira előre figyelünk, hogy a nyakunk is görbén, mereven áll.
A sorozat hét részből áll, a következő részben fontos útmutatásokat adunk a gerinckímélő fekvéshez.
A cikk az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült. A szakmai szöveget Dr. Somhegyi Annamária, intézetünk prevenciós igazgatója és Fehér Katalin intézetünk vezető gyógytornásza írta. Szerkesztő: Oroszi Julianna. Képek: Z Szabó Zoltán.