• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A tartáshibák következményei és megelőzése

2012. október 16. 06:00
dr. Somhegyi Annamária
0
tartáskorrekció

A gyermek és serdülőkorban végzett életkorhoz kötött vizsgálatok, pálya és szakmai alkalmasság céljából végzett vizsgálatok során talált rendellenességek sorát a testtartási hibák (egyes vizsgálatok szerint 60-90%) vezetik. A testtartáshiba nem betegség, azonban ha rögzül, akkor a gerinc nem fiziológiás terhelése miatt később, a fiatal felnőttkortól kezdve a gerinc degeneratív elváltozásainak kialakulásához, vagyis a gerinc porckopásához, visszatérő fájdalmakhoz vezethet. A tartáshiba lényege, hogy a testtartás eltér a biomechanikailag helyes tartástól.

A tartáshiba felismerése: a Matthias teszt kivitelezése

Felszólítjuk a gyermeket, hogy egyenesen álló helyzetben szorítsa össze farizmait, húzza be a hasát, zárja a lapockáit, és ezt a helyzetet megtartva egyszerre nyújtsa mindkét karját előre a váll magasságában. Ezt a helyzetet kell megtartania 30 másodpercig. Ha a gyermek kezdetben helyesen áll (lapockái nem emelkednek előre, medencéje nem billen előre), és ezt a testhelyzetet képes 30 másodpercig megtartani, akkor a Matthias tesztet hibátlanul hajtotta végre.

A gyermek izomgyengesége feltételezhető és tartáshibára utal, ha:
– kezdetben még helyesen áll,
– azonban 30 másodpercen belül bármikor megszűnik a lapockák és a medence helyes tartása (lapockái előemelkednek, medencéje előrebillen).

Még kifejezettebb a gyermek izomgyengesége, ha:
– kezdetben sem képes nyújtott karokkal helyesen állni,
– lapockái előre emelkednek, medencéje előrebillen.

Szokták pontokkal is értékelni a Matthias tesztet:
– 0 pont = hibátlan kivitelezés
– 1 pont = kisebb fokú izomgyengeség (első fokú tartásgyengesség)
– 2 pont = kifejezettebb izomgyengeség (másodfokú tartásgyengeség)

A mozgásszervek rendellenességeinek (ezen belül a tartáshibák) megelőzése

Az IS (Idiopathias Scoliosis) és az AIS (Adolescens Idiopathias Scoliosis), valamint a M. Scheuermann betegségeket megelőzni nem tudjuk, megelőzni vagy csökkenteni csak ezek felnőttkori következményeit lehet. A lúdtalp és a tartáshibák megelőzésének módszerei azonban ismertek. A tartáshibák megelőzésére szolgáló már ismertetett módszerek (sok mozgás, az iskolástáska súlyának optimalizálása és helyes használata, az iskolabútorok és a számítógépes munkahely megfelelő kiképzése mellett a tartáshibák megelőzésére szolgáló speciális mozgásanyag iskolai testnevelésbe való integrálása jelent nagy előrelépést.

Tartásjavító torna

A tartáshibák megelőzésére a biomechanikailag helyes testtartás kialakítását, automatizálást és fenntartását szolgáló speciális mozgásanyagnak az iskolai testnevelés keretében történő rendszeres végzése szolgálja. Mivel az ülő, mozgásszegény életmód folyamatosan ellene hat a helyes testtartásnak, ezért a tartásjavító tornát is éveken át, rendszeresen kell végezni. A speciális mozgásanyag elsajátítására akkreditált pedagógus-továbbképző program működik az ország számos testnevelési tanszékén.

A mozgásanyag végzését a Nemzeti Alaptanterv minden évfolyam testnevelésében előírja, és szerepel a testnevelési kerettantervekben is. Kívánatos, hogy az iskolaegészségügyi szolgálat szorgalmazza, valóban minden gyermek részesüljön ebben az egészségvédő, prevenciós mozgásban.

A talptornát, vagy lábtornát szintén a testnevelés részeként kellene a gyermekeknek elsajátítaniuk, és jó lenne, ha tanulás közben is önállóan végeznék naponta ( bizonyos mozdulatai a padban ülve is elvégezhetők). Bár gyermekkorban még nem jelentkezik a gát gyengesége, mégis az ülő életmód miatt a gázizmok is erősítésre szorulnak, főleg lányoknál. A helyes testtartás alapmozdulata, a medence középállásba helyezése egyúttal a gátizmokat is működteti, erősíti, s ezt a hatást fokozza a tartásjavító torna számos testhelyzete és mozdulata. (A medence középállásba helyezését azzal érjük el, ha a farizmokat megfeszítjük és eközben a hasat behúzzuk. A farizmok erőteljes megfeszítése együtt jár a gát izmainak megfeszülésével is, és ez erősíti ezeket az izmokat.)

A Magyar Gerincgyógyászati Társaság tartásjavító tornájának oktatására és iskolai testnevelésben történő végzésére vonatkozó jogszabályi előírások:

A gerinc és ízületvédelem elméleti és gyakorlati oktatása a tanárképzésben is hangsúlyossá válik, mert az erre vonatkozó előírás megjelenik a Nemzeti Alaptantervben.

A 243/2003. (XII.17.) kormányrendelet a Nemzeti Alaptanterv kiadásáról, bevezetéséről és alkalmazásáról:

„Testnevelés és sport”, „Alapelvek és célok” alatt:

„A biomechanikailag helyes testtartás kialakítását és fenntartását szolgáló gyakorlatanyag alkalmazása minden évfolyamon, a hatékonyság érdekében pontos végrehajtással, a pontos végrehajtás megőrzése mellett a korosztálynak és a tanórán alkalmazott egyéb mozgásanyagnak megfelelően kiegészítve, változatossá téve. Légzőtorna. A gerinc-, és ízületvédelem szabályainak betartása a testnevelési tananyag egészében.”

A kerettantervek kiadásának és jóváhagyásának rendjéről, valamint egyes oktatási jogszabályok módosításáról szóló, 17/2004. (V.20.) OM rendeletben foglaltak szerint:

„A biomechanikailag helyes testtartást tudatosító, kialakító, automatizáló és fenntartó gyakorlatok rendszeres végzése (valamint légzőgyakorlatok) a gimnasztika részeként, testtájanként végighaladva a testtartásért felelős valamennyi izomcsoport erősítését és nyújtását szolgáló mozgásanyagon, a tanév során folyamatosan ismételve, a kiindulási és véghelyzetek pontos megtartására, valamint a lassú és pontos kivitelezésre ügyelve, a hibás kivitelezés javításával, valamint a korosztály jellemzőinek megfelelő illesztéssel a testnevelési óra többi eleméhez.”. (A korábbi kerettantervi rendeletben is szerepel a tartásjavító torna, különböző megfogalmazásokban.)

A 44 /2002. (III.21.) kormányrendelet a testkulturális felsőoktatás alapképzési szakjainak képesítési követelményeiről:

„A testkulturális felsőoktatás alapképzési szakjainak képesítési követelményei:

4.2 Alapozó szakterületi elméleti és gyakorlati ismeretek:
” […] A testnevelő és gyógytestnevelő tanár, a rekreáció, valamint a szakedző szakokon az első témakörben hangsúlyt kell fektetni a gerinc – és izületvédelem elméleti és gyakorlati ismereteire.”

A 46/2003 (IV.16.) Országgyűlési határozattal elfogadott Népegészségügyi Program „Mozgásszervi betegségek csökkentése” című alprogramja az alábbi célkitűzést tartalmazza (megjelent a Magyar Közlöny 2003. évi 38. számban)

„Az iskolai „normál” testnevelésben váljék általánossá a gerinc porckopásos betegségeinek elsődleges megelőzését szolgáló speciális tartásjavító torna rendszeres végzése. Tartáshiba és lúdtalp miatt ne kerüljenek a gyermekek gyógytestnevelésre: mivel a megelőzésnek általánosan kell megvalósulnia, ennek a normál iskolai testnevelésben kell történnie.”

Iskolai testnevelés, gyógytestnevelés, gyógytorna.

Az iskolai differenciált testnevelésre vonatkozó szabályozás és a végrehajtást segítő módszertani irányelv alapja, hogy minden gyermek az egészségi állapotának megfelelő testi nevelésben részesüljön, és a rendszeres mozgásos tevékenységből lehetőleg egyetlen gyermek se maradjon ki.

Az iskolai testnevelésből a gerincbeteg gyermek sem maradhat ki, ha van olyan gyakorlat, amit nem végezhet, arról a szakorvos és gyógytornász tájékoztassa az iskolaorvost.

A gerincbeteg gyermek kezelésének alapvető része az egészségügyi főiskolán képzett gyógytornász által a beteg gyermek részére, egyénileg összeállított és betanított gyógytorna, amelyet otthon naponta kell végezni. Kívánatos a szülő részvétele a betanításon, hogy otthon a gyermeket segítse és ellenőrizze. Helyes, ha időnként a gyógytornász is ellenőrzi, jól végzi-e a gyermek a gyakorlatokat. A gyógytestnevelő a gyógytornásztól eltérő feladatokra képzett, a gyógytornászt nem helyettesítheti.

Mindazonáltal kívánatos, hogy amennyiben az iskolának van gyógytestnevelője, a gerincbeteg gyermek számára előírt gyakorlatokat ő is megismerje, szükség esetén ezek elvégzésében legyen a gyermek segítségére.

Az iskolai testnevelés számára (mint láttuk fentebb) ma már előírás minden évfolyamon a tartásjavító és lábtorna végeztetése. A tartásjavító torna pontos szakmai megnevezése: „A biomechanikailag helyes testtartást tudatosító, kialakító, automatizáló és fenntartó gyakorlatok rendszeres végzése (beleértve a légző gyakorlatokat is) a gimnasztika részeként; testtájanként végighaladva a testtartásért felelős valamennyi izomcsoport erősítését és nyújtását szolgáló mozgásanyagon. Ennek során ügyelni kell a kiindulási és véghelyzetek pontos megtartására, a lassú és pontos kivitelezésre, a hibás kivitelezés javítására.”

A gyakorlatokat a tanév során folyamatosan ismételni kell és a korosztály jellemzőinek megfelelően illeszteni kell a testnevelési óra többi eleméhez. A megfelelő tartásjavító torna rendszeres végzése eredményképpen a gyermek testtartásáért felelős izmai erősödnek és nyúlnak (zsugorodásuk csökken), és ezáltal létrejöhet és automatizálódhat a medence helyes középállása és az izomegyensúly, kialakulhat, automatizálódhat a helyes testtartás, amely – ha folytatódik a mozgásgazdag életvitel – megvédi a gerincet a degeneratív elváltozásoktól.

(A cikk korábban az Iskola-egészségügy című könyvben jelent meg, 2005-ben.) 

 

A szerzőről
Dr. Somhegyi Annamária, prevenciós igazgató, Országos Gerincgyógyászati Központ, a WHO „Schools for Health in Europe” /SHE/ Network, EMMI által kinevezett magyar nemzeti koordinátora

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.