A tánc nemcsak kellemes szabadidős tevékenység, hanem testi-lelki egészségünkre is pozitív hatást gyakorol. Tudja meg, hogyan!
Táncolni jó. Mozogni pedig kell, mert a nélkül nincs jó egészség. Nem köthetnénk össze a kellemest a szükségessel? Dehogynem! Végre valami jó, ami egészséges is!
A tánc a gravitáció ellenében végzett ugrálós mozgás, ami nemcsak kellemes, hanem egyben hasznos is.
A tánc jótékony hatásai a testre
A tánc segít abban, hogy a kálcium minél jobban beépüljön a csontjainkba, ezáltal pedig hozzájárul a mészhiány, a csontritkulás megelőzéséhez. Azzal, hogy táncra perdülünk, csontjaink egészségének megőrzéséért is sokat tehetünk.
Görbén nem lehet táncolni. Ha táncolás közben odafigyelünk arra, hogy mindig egyenesen tartsuk magunkat, akkor a testtartásunk is sokat javul. Ezzel pedig sokat tehetünk a gerincünk védelméért.
A táncolás hatására megemelkedik a pulzusunk, felgyorsul a keringésünk és szaporábbá válik a légzésünk is. kipirulunk, megizzadunk, lihegve vesszük a levegőt. Ez kell a szív, az érrendszer és a tüdő egészségéhez.
A tánc jótékony hatásai a lélekre
A tánc ugyanakkor öröm is, hiszen zenére mozogni mindenki szeret. Még az egészen kicsi gyerekek is boldogan ugrálnak a zene ritmusára, ha pl. egy lakodalomban ott lehetnek a felnőttekkel. Így a tánc a lelki egészséget is remekül védi.
Ha társastáncra van lehetőségünk, akkor a lelki egészséget újabb hatással erősítjük: a társas kapcsolati készségeink is fejlődnek.
Ha néptáncra van lehetőségünk, akkor a társas kapcsolati készségeink fejlődése mellett a hagyományainkhoz is szorosabban kötődünk – ami nélkül nincs is lelki egészség.
Ezekből is jól látható, hogy minden életkorban igen előnyös az egészségre, ha táncolunk.
Támogassuk a táncolást!
Önkormányzatoknak, civil szervezeteknek ajánljuk a figyelmébe: érdemes idősebbek részére is megteremteni a tánc lehetőségét, kereteit – így javíthatjuk az életminőségüket.
Szülőknek, pedagógusoknak, iskoláknak ajánljuk a figyelmébe: a néptánc és társastánc igen hasznos, sőt szükséges része a mindennapos testnevelésnek, s ezt az egészségügy részéről szorgalmazzuk is. Ezáltal a gyermekeknek nem kell külön „papolnunk” a fiú és lány, férfi és nő különböző szerepéről, viselkedési normáiról, hiszen ezekbe „belenő” a néptánc és a társastánc során. Kicsiknek nyilván a néptánc jön szóba, nagyoknak mindkettő.
A TV „Felszállott a páva” műsorfolyama szerencsére jól ráirányította a figyelmet arra, hogy a gyerekek mennyire szeretnek táncolni, és megdöbbentően pontosan meg is tudják fogalmazni a tánc megérzett és megélt jótékony hatásait.
Aki tudja, segítse a táncolás terjedését!