Egyre gyakrabban lehet hallani az összefüggést, miszerint a divat számos egyéb tényezőn kívül a derékfájdalmat, hátfájdalmat is képes kiváltani.
Az egyéni öltözködési stílus hatást tud gyakorolni a derék és a hát egészségi állapotára, mégpedig három fő csoportban: cipő, ruha, táska.
A magassarkú cipők képesek láb és derékfájdalmat is okozni azáltal, hogy megváltozik a test normális egyensúlyi helyzete. A magas sarkú cipők hátrafeszített kényszertartást eredményeznek, a normális egyensúlyi helyzet következményes korrigálása által, ezért az arra hajlamos egyéneknél már rövid ideig tartó viselés is képes derékfájdalmat okozni. Mindamellett, hogy kényszeres egyensúly-korrekciót igényel, még jóval kisebb érintkezési felületet is biztosít a talajjal, ezért az egyensúlyi helyzet megbomlása még nagyobb korrekciót igényel annak viselőjétől. A magas sarkú cipőkkel ellentétben, a flip-flop, alacsonytalpú topánka is képes fájdalmat okozni, mivel nem rendelkezik a megfelelő párnázottsággal. A párnázottság hiányában a gerincet nagyobb tengelyirányú erők érik, mivel az erősebb talpi rezgések a hát felé terjednek.
Meglepőnek tűnhet, de a nem megfelelő ruházat is képes háti, illetve derékfájdalmat provokálni. A túl szűk ruházat az egyensúlyhelyzetet befolyásolhatja, mivel a csökkent mellkas mozgások következtében, folyamatosan próbáljuk segíteni légzésünket a kényelmes testtartás keresésével. A túl bő ruházat pedig hanyag tartásra hajlamosíthat.
A táskadivat napjainkban fénykorát éli, nemcsak különböző méret és stílusok miatt, de a tartalma is egyre növekszik. A nem megfelelő táska képes váll, nyak, derék és hátfájdalmat is provokálni. Nem mindenki figyel arra, hogy a táska súlya befolyásolja a testhelyzetet. Abban az esetben, ha ez a súly meghaladja a test tömegének 10%-át, akkor nem a félvállon való tartás a legideálisabb. Ilyenkor a divat helyett inkább a kényelemre kell törekedni.
Néhány tipp a divat okozta derékfájdalom és hátfájdalom leküzdésére:
- A magassarkú cipőt nem kell kiiktatni a mindennapokból, csupán a viselésére kell odafigyelni. Például, lehet nálunk egy pár könnyű cserecipő, mellyel fájdalmak esetén helyettesíthetjük.
- Ha munkánk megköveteli a magassarkú cipőt, attól az utcán még hordhatunk kényelmes cipőt, amit a munkába érve átcserélhetünk.
- Arra kell törekedni, hogy a vásárolt lábbelik ne csak a divatnak feleljenek meg, hanem kényelmünket is szolgálják.
- Olyan ruházat viselése lenne az ideális, amely megfelelően illeszkedik testünkre.
- Táskánkból rendszeresen távolítsuk el a felesleges holmikat.
- Törekedjünk olyan táska viselésére, mely hosszú szíjjal rendelkezik, ezáltal viselhetjük azt a fejen átvetve a mellkason keresztbe a túloldali vállon, így tudjuk csökkenteni az állandó terhelést a nagyobb érintkezési felület által.
- Rövid szíjjal rendelkező táskát a vállakon felváltva célszerű viselni.
- A testtartás minden esetben a legfontosabb befolyásoló tényező. Figyelmet kell fordítani arra, hogy ruházatunk és kiegészítőink ne befolyásolják az ideális testtartásunkat.
Szóljon hozzá
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
És mi a helyzet a hintacipőkkel? MBT, RYN és társai?
A hintacipők a magassarkúakkal szemben pl inkább az egészségünket szolgálják és nem a divatot. Ebben a cikkben meg a divat holmikat tüntetik fel 🙂
Az addig világos, úgy értettem a kérdést, hogy az oldal írói szerint hasznosak vagy sem, vagy épp károsak? mindhármat hallottam már
Prevencióban jártas derékpanaszosként én magam szinte mindig MBT cipőben járok, nekem a derekamnak, térdemnek, csípőmnek egyaránt igen jót tesz. Tudok azonban olyanokról, akiknek a derékpanaszát fokozta az MBT cipő. Többször javasoltam a cégnek, hogy csináljanak erre vonatkozó kontrollált kutatást, mert akkor az orvos célzottan tudná javasolni azoknak a betegeknek, akiknek tényleg jót tesz. A Magyar Gyógytornászok Társasága egykori elnökétől, Gardi Zsuzsától hallottam erre vonatkozó megfigyelést: ő azt mondta, hogy a fokozott ágyéki hajlattal (fokozott lumbalis lordosissal) rendelkező egyéneknek nem esik jól az MBT cipő.
Saját tapasztalatom még e témában, hogy a talptornát nagyon szükségessé teszi az örökös MBT-ben járás.
A cikkben írtakkal teljesen egyetértek, és mint a prevencióval foglalkozó és egyben gyakorló derékpanaszos tennék egy kis kiegészítést:
1. A táska pántjának hosszú volta akkor jó, ha a cikkíró szerinti módon, a fejen átvetve, mellkason keresztbe a túloldali vállon visszük. Ha ez kényelmetlenné válik, és felváltásképpen kézben visszük tovább a táskát, akkor viszont már előnytelen a hosszú pánt, mivel a hosszú pánt végén lógó súly nagy teherkarral érvényesülve még jobban terheli a gerincet. Ezért ilyenkor a hosszú pántot úgy kell a kézben összehajtva megfogni, hogy röviddé váljon.
2. A magassarkú és a túl lapos cipő kérdésében is egyetértek a cikk írójával, csak annyit tennék hozzá, hogy a láb jó statikáját (mely a gerinc helyes tartásának is alapja) nemcsak a cipő megválasztásával kell elősegítenünk, hanem a talp izmainak naponkénti erősítésével is. Legjobb ezt reggel, felkelés előtt megcsinálni (lábujjak erős behajlítása, 3-5 számolásig úgy megtartva, majd kilazítás; ugyanezt tovább ismételni még 5-10x). Így ugyanis nemcsak a talp izmait erősítjük, hanem az első talpra állás előtt még helyre is igazítjuk a talp szerkezetét (aki ezt megcsinálja, jóleső ropogások kíséretében tapasztalja ezt). Ez az egyszerű talptorna még azokon is rövid időn belül segít, akiknek a talpuk már fáj is a boltozatok süllyedése okozta elváltozások miatt. Persze a talptorna napközbeni többször ismétlése fokozza a hatást (mindig vegyük le hozzá a cipőt!).