Térdeink folyamatosan nagy terhelésnek vannak kitéve, így a térdízületek fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó kopásos megbetegedései sok embert érintenek. Már fiatal korban is előfordulhatnak, idősebbeknél pedig kifejezetten nagy számban jelentkeznek. Specialistáink tanácsait betartva a panaszok enyhíthetők, a porckopás folyamata lassítható, így késleltethető vagy akár elkerülhető a térdprotézis beültetése. Ha azonban a konzervatív kezelés, illetve a kisebb műtétek már nem eredményesek, nem szerencsés halogatni a térdprotézis beültetését. Ne essünk kétségbe, megbízható műtéti megoldások léteznek.
![2023_11_16_sulyzos-edzes_1.jpg](https://m.blog.hu/ge/gerinces/image/2023_11_16_sulyzos-edzes_1.jpg)
A porckopásra egyfelől lehet öröklött genetikai hajlamunk, másfelől okozhatja fejlődési rendellenesség, az előrehaladott életkor, túlterhelés, ízületi és csontdeformitás, de lehet sérülések vagy gyulladásos betegségek következménye is. Túlterhelésének egyik gyakori oka az elhízás miatti súlytöbblet.
Mikor gyanakodjunk porckopásra?
A térdízület kopásának következményeit apránként kezdjük megérezni. Egyik első jele a reggeli felkeléskor, vagy hosszabb ülést követő felálláskor jelentkező fájdalom és merevség lehet. Korai stádiumban a mozgatás során a fájós testrész hamarosan „bemelegszik” és a panaszok megszűnnek, de előrehaladottabb esetben már pihenés közben is érződnek, sőt egyáltalán nem is múlnak el. A térdartrózis jellegzetes tünete az ízületek deformitása, esetenként duzzanata, merevsége, valamint a térd mozgástartományának csökkenése.
![2024_01_04_tulsuly_izulet_1.jpg](https://m.blog.hu/ge/gerinces/image/2024_01_04_tulsuly_izulet_1.jpg)
Hogyan kerülhető el a térdprotézis műtét? Tanácsok a térdízületi porckopás megelőzésére
Bizonyos életmódbeli körülmények betartásával a porckopás jó eséllyel lassítható.
Kerüljük az egyoldalú vagy túlzott terhelést!
Tartsuk kordában a testsúlyunkat!
Előzzük meg az elhízást, mivel a súlytöbblet többszörösére növeli a kockázatot.
Ügyeljünk a helyes testtartásra!
Válasszunk ízületkímélő mozgásformákat és végezzük őket rendszeresen, körültekintően!
Az okosan, bemelegítés és nyújtás mellett végzett rendszeres mozgás, a megfelelő mozgásformák, az edzés is hozzájárul az ízületek védelméhez.
Fogyasszunk a porcokat erősítő vitaminokat és ásványi anyagokat!
Nemzetközi kutatások igazolták, hogy egyes vitaminok és ásványi anyagok fogyasztása nagy mértékben hozzájárul az ízületek és a porcok állapotának javításához. Az ajánlásoknak megfelelő D-vitamin bevitel a reumás ízületi gyulladás megelőzésében lehet segítségünkre. Az omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő hatásukkal járulnak hozzá az ízületi betegségekkel együtt járó panaszok enyhítéséhez. A C- és az E-vitamin, a béta-karotin, a szelén, a cink, a réz és a vas pedig antioxidánsként járulnak hozzá a csontok egészségének megőrzéséhez.
Óvjuk ízületeinket!
Többfajta porcanyagcsere-javító étrendkiegészítő, ún. chondroprotektív szerek, illetve az ízületbe adott hyaluronsavas injekciók is rendelkezésre állnak a megelőzéshez.
Hogyan lassítható vagy állítható meg a térdízületi porckopás folyamata?
A már kialakult porckopás visszafordíthatatlan, jó hír azonban, hogy a károsodás folyamata lassítható és meg is állítható. A konzervatív kezelés a porcfelszínt regeneráló gyógyszerekkel, gyógytornával és a fizikoterápia különböző lehetőségeivel történik. Ezeknek a kezeléseknek a többsége a fájdalomcsillapításra, a gyulladáscsökkentésre, valamint a további károsodás megelőzésére irányul.
Amennyiben a konzervatív kezelés sikertelen, akkor következnek a sebészeti megoldások, esetleg artroszkópos beavatkozás, mely során porcfelszínkezelést, shaverezést, a levált porcrészletek eltávolítását végzik. Ha ez eredménytelen, illetve a porckopás nagymértékű előrehaladottsága tapasztalható, térdprotézis beültetése is szükségessé válhat.
![gerinces_edzes_tulterheles_ots_sportserules_2.jpg](https://m.blog.hu/ge/gerinces/image/gerinces_edzes_tulterheles_ots_sportserules_2.jpg)
Miért végeztessük el mihamarabb a műtétet, ha mégis szükség van térdprotézisre?
Amennyiben a nem műtéti kezelési módok már hatástalanok és az ortopédsebész szakorvos a klinikai és röntgenvizsgálatokkal igazolt diagnózis alapján ezt a megoldást javasolja, nem kell félni a térdprotézis beültetésétől, hiszen ez egy gyakran alkalmazott, biztonságos műtéti technika. A beavatkozás szükségessé válása esetén minél hamarabb érdemes túlesni a térdprotézis műtéten, mivel a túlzottan hosszú várakozás tönkre teheti az izomzatot, ami a későbbek során a protézist mozgatná. Az indokolt térdprotézis elmaradása emellett a fájdalom további fokozódásával, a mozgáskorlátozottság súlyosbodásával, az életminőség további romlásával és a későbbi műtét várható eredményességének csökkenésével járhat.
Milyen típusú térdprotézisek léteznek?
Az ortopéd sebészek az ízületi porckárosodás mértékének megfelelően választják ki az alkalmazott térdprotézist. A részleges, ún. szánkó protézis (Unicondylaris térdprotézis) a combcsont és a sípcsont elkopott ízületi felszínének pótlására használatos, ha csak az ízület egyik oldala károsodott. Ha az ízület belső és külső fele egyaránt károsodott, akkor a teljes (duocondylaris) térdprotézis alkalmazandó, amely a teljes térdízületi felszínt, a teljes combcsonti és sípcsonti felszínt pótolja csontcementtel rögzített fém komponensekkel és műanyag csúszó betéttel, amely lehetővé teszi az ízület súrlódásmentes mozgását. A súlyos károsodás esetén alkalmazott totál térdprotézis (TEP, totál endoprotézis) a térd mindhárom ízületi felszínén helyettesíti a porcfelszínt. A lábszárcsonthoz és a combcsonthoz fém komponenseket erősítenek, amelyek között a lábszárcsonti komponensbe helyezett, nagy teherbírású, kopásálló műanyag elem biztosítja a csúszófelszínt. Ha a kopás a térdkalács ízületet is érinti, műanyag térdkalács protézis beültetésére is sor kerülhet. A térdízületi protézis 15-20 évig képes betölteni a funkcióját. A műtét utáni rehabilitáció során mozgatással majd gyógytornával segítik elő a beteg újbóli mozgásképességét, a térd mielőbbi újbóli rendeltetésszerű használatát.
Ez a cikk a Budai Egészségközpont ortopéd orvosának közreműködésével készült.