A sarkantyú igen kellemetlen, fájdalmas elváltozás, amely a lakosság 10-12%-át érinti.
A sarkantyú két típusa
A sarkantyú a sarokcsont kinövése, amely két helyen alakulhat ki. A talp alsó részén kialakuló elváltozást talpi sarkantyúnak (exostosis calcanei) nevezzük, míg az Achilles-ín környékén létrejövőt Haglund-saroknak (Haglund-exostosis) nevezzük.
Hogyan alakul ki a sarok-sarkantyú betegség?
Járás során a láb boltozatára, igen nagy teher helyeződik. A betegség kialakulásának lényege, hogy az ín-csonthártya találkozásánál, a fokozott terhelés miatt, izgalmi állapot alakul ki, csonthártya irritáció, azaz gyulladás keletkezik. Hosszabb fennállás esetén, ennek következménye a csontkinövés. Az esetek többségében nem a csontkinövés okozza a fájdalmat, hanem a túlterhelés következtében kialakult csonthártya-irritáció és gyulladás. Jogosan vetődik fel a kérdés az olvasókban, hogy mit is jelent a túlzott terhelés. A túlsúly, az állómunka, a nem megfelelő (elsősorban lapos talpú) cipő használata, a lábboltozat deformitásai, például a lúdtalp. A felsorolt okok következtében, a testsúly terhelés egyenetlen eloszlása, okozza a sarok túlterhelését (is).
Mikor gyanakodhatunk sarok-sarkantyú betegségre?
Haglund-saroknál a cipő hátul sokszor nyomja a sarkat, ami ennek hatására kivörösödik, kidörzsölődik, begyulladhat és fájdalmat okozhat. A saroktájon jelentkező duzzanat szemmel is látható és nyomásra érzékeny. A talpi sarkantyú ugyancsak fájdalmat okoz, a sarokcsont talp-felőli nyomására, további jellemzője, hogy a gyulladás általában reggel, vagy hosszabb pihenés után az első lépések során a legfájdalmasabb, majd néhány lépés megtétele után enyhül valamelyest. Azonban sokszor éjszaka, pihenés közben is lüktet, kellemetlenül fáj.
Hogyan kezelhető a saroktáji fájdalom?
Mivel a fájdalom oka a gyulladás, így a kezelés is elsősorban a gyulladás csökkentésére irányul. Enyhébb esetekben a borogatás, jegelés, gyulladáscsökkentő krémek használata is hatásos lehet. Ha nem javul, akkor szakorvoshoz kell fordulni. A szakorvosi javaslat első lépcsője a gyulladáscsökkentés, szteroid és fájdalom csillapító injekcióval. Megpróbálható terápiás rtg. besugárzás, lézer terápia. A makacs esetekben használható a legkorszerűbb biológiai kezelés, a PRP , ami a sajátvér thrombocyta sűrítmény egyszeri injekciós kezelését jelenti. A korábban végzett műtéti megoldások nem hoztak kellő eredményességet, mivel a betegség lényege a sarokcsont csonthártyájának gyulladása – a „tüske” képződése a betegségnek tehát nem oka, hanem következménye. A kialakulás különbözősége miatt, a panaszok enyhülése, kombinált kezelés esetén is lassú, elhúzódó lehet.
Miért fontos a pontos diagnózis?
A sarok környéki fájdalom utalhat számos más elváltozásra is, például Achilles-ín gyulladására, lúdtalpra, törésre, sarokcsonti cisztára, esetleg daganatra. Ezért, ha a fájdalom nem múlik el a pihentetésre és az otthoni gyulladáscsökkentés után, mindenképp keressen fel ortopéd szakrendelést.
Hogyan előzhetjük meg a bajt?
Első körben a már fent említett kockázati tényezőket (túlsúly, állómunka, a nem megfelelő cipő, a lábboltozat deformitásai) fontos megvizsgálnunk. Ha valamelyik jellemző ránk, az még nem jelenti azt, hogy törvényszerű a csontkinövés kialakulása. Ezek a jelenségek sajnos sok más mozgásszervi betegség kialakulását is eredményezhetik, ezért mindenképp életmód-változtatást javaslunk. Emellett azonban van néhány olyan „trükk”, amely sokat segíthet a talpunkra nehezedő teher elviselésében. A 3-5 cm magas sarokkal rendelkező cipő például jelentősen csökkenti a sarokra és a térdekre nehezedő súlyt, mivel az a talp elülső részére, a lábujjak környékére helyezi át a nyomást. A speciális talpbetétek, mint pl. a szilikon sarokék is enyhülést hozhat sarkunknak. A kifejezetten sarkantyúra kifejlesztett, ortopéd cipészek által megalkotott talpbetét sarokrésze lyukas, méghozzá egyénre szabottan, ott ahol a kinövés található.