Ganglion többnyire a kézháti oldalon látható, holott testünk rejtettebb pontjain is, például a láb háti oldalán, a boka területén, térdízület környékén is kialakulhat. A kis dudor nem túl esztétikus, sokak számára ijesztő. Az oda nem illő kinövés pedig ártalmatlan, általában „csak” fájdalommal jár. Előfordul, hogy magától felszívódik, de többnyire kezelésre szorul.
A ganglion jellemzően a kézháti oldalon, pontosabban a csuklóízület környékén, az ujjak tövénél, végperceknél, vagy a térd-, esetleg a bokatájon fordul elő. Kis csomó, amely a borsónyi mérettől a diónyi nagyságig terjedhet. Van úgy, hogy csak bizonyos pozíciókban látszik. Előfordulhat, különösen rejtettebb testtájakon (boka, térdhajlat), hogy csak előrehaladottabb állapotban veszi észre magán valaki. Ez természetesen akkor lehetséges, ha a ganglion nem jár fájdalommal. Vannak rossz pozíciójú esetek, ahol egy artéria vagy véna közelében helyezkedik el. Térdtájékon nagyobb elváltozás akár trombózisveszéllyel is járhat. Artéria közelében a rá gyakorolt nyomás következtében pedig keringési problémát is okozhat.
A ganglion kialakulásának okai
Leggyakoribb okok: megerőltetés, monoton mozgásformák, ízületi kopás, ínhüvelygyulladás, erőltetett sporttevékenység vagy sérülés. Érdekes, hogy a betegség többnyire nőknél jelentkezik. Az ő kötőszöveti rendszerük, így szalagjaik, ízületitok-rendszerük lazább, kevésbé ellenálló a tartós nyomás fokozódásnak. Ezért is alakulhat ki náluk gyakrabban ganglion, amely lényegében az ízületi tok, vagy az ínhüvely tömlőszerű kitüremkedése. Benne gyűlik össze és sűrűsödik be az ízületi folyadék, amelyet áttetsző, zselés, nyúlós anyagként lehet elképzelni. A kötőszövetek (ízületi tok, szalag, ínhüvely fal) ellenálló képességének, illetve az erre a területre nehezedő ízületi folyadék nyomásának aránytalansága következtében alakul ki először kis tömlővel kapcsolódó folyadéktartalmú zsákocska, melynél idővel megszűnik a kapcsolat az eredeti ízületi vagy ínhüvely üregével. Majd a ganglion leválik, és önálló „csomóként” dudorodik, a már említett testtájak valamelyikén.
Tünetek
A látható elváltozáson kívül, a betegség tünetei közé tartozik a terheléskor, bizonyos mozdulatok kapcsán jelentkező fájdalom, ízületi gyengeség, feszülésérzet, növekedéskor fájdalom, ékszer, óra vagy cipő viselésének a nehezítettsége, kellemetlensége. A látható helyeken okozott deformitás negatív lelki hatásokkal (esztétikai probléma, félelem, frusztráció, szorongás) járhat, ennek súlyosabb formája a rosszindulatúságtól való félelem.
Kezelési módok
A ganglion konzervatív terápiával és műtéttel is kezelhető, esetenként nyomás hatására a fala elszakad, a folyadék kiürül, és ilyenkor akár magától is megszűnhet. Szerencsés esetben már pihentetéssel, rögzítéssel, nem-szteroid gyulladás csökkentőkkel is visszahúzódhat. Ha ez nem segít, orvosi beavatkozás válhat szükségessé. Általában leszívják a feszült, túltelített duzzanatot, ez sokszor nem jár tartós eredménnyel, mert a folyadéktermelő fal idővel a kocsonyás anyaggal visszatöltheti azt. Ha a leszívás nem hoz eredményt, és a ganglion újra megjelenik, akkor műtéti beavatkozásra lehet szükség. Egy napos műtét során a falával együtt távolítják el a gangliont, szövettani vizsgálatot indítanak. A műtétet követően jelentősen csökken az esélye az újbóli feltöltődésnek. A műtét után hosszabb, rövidebb pihentetés javasolt, általában egy-két hét időtartammal.