• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Baker-ciszta okai és kezelése

2017. december 18. 00:30
dr. Váczi Gábor
Off
Baker-ciszta, ciszta, térdfájdalom

Nehézkes és fájdalmas mozdulattá vált a térdhajlítás? Sőt, a korábbi hajlásszögben már nem is mozog az ízület? Ráadásul még egy kis csomót is ki tud tapintani a térdhajlatában? Akkor nagy valószínűséggel Baker-cisztája van.

Ha még nem is hallott a betegségről, cikkünkből mindent megtudhat az egyre gyakoribb problémáról.

Hogyan alakul ki a Baker-ciszta?

A Baker-ciszta az elhanyagolt ízületi kopásból, illetve gyulladásból alakul ki. Noha a porckopás (artrózis) sokszor fájdalommal jár, a beteg abban bízva, hogy a fájdalom majd magától elmúlik, nem is gondol arra, hogy milyen károkat okoz ezzel magának. Az ízületek csontvégein az üvegporc ilyenkor még tovább vékonyodik, előrehaladott állapotban pedig feltöredezik, felülete egyenetlenné válik, apró porc részletek válhatnak le. Ezek a szabad porc részecskék az ízületi belhártya (szinovia) gyulladását okozzák. Ilyenkor több ízületi folyadék termelődhet. A szinoviális folyadékként nevezett anyag, egészséges viszonyok között, a porcok egymáson való „olajozott” mozgásáért felelős.  A sérült ízület miatt felszaporodott folyadék a térdhajlatban kinyomódik és cisztát képez. A cisztában lévő folyadék, a fokozott nyomás miatt nem tud vissza szivárogni az ízületbe, orvosi beavatkozás szükséges.

Milyen tünetei vannak?

Kezdetben nem okoz plusz tünetet a már meglévő ízületi kopással és gyulladással együtt járó panaszokon kívül. Előbb-utóbb azonban feltűnhet egy kis, lágy csomó is a térdhajlatban. Sokan ilyenkor megijednek, és rögtön rákra, ganglionra vagy zsírcsomóra gyanakodnak. A térdhajlatban azonban ezek a betegségek csak ritkán alakulnak ki.  Ahogy nő a Baker-ciszta, a környező ereket is elnyomhatja, aminek következtében a lábszár és boka területén duzzanat keletkezik. E mellett a térd hajlásszögét jelentősen csökkentheti.

Ritka esetben a ciszta szétrepedhet, és az összegyűlt szinoviális folyadék a kétfejű lábizomra szivároghat, miközben éles fájdalmat okoz a térdben, és a lábszár hátsó felében azt az érzetet keltheti, mintha víz csorogna benne. 

Csak a műtét segíthet?

A Baker-ciszta egy már meglévő betegség tünete, ezért gyógyítása során elsősorban a kiváltó jelenséget (porckopás, ízületi gyulladás) kell kezelni.

Az első és legfontosabb a gyulladás megszüntetése. Ez általában kortikoszteroid tartalmú gyógyszerekkel történik. Az artrózis kezelésekor a legfontosabb cél a fájdalom csillapítása, az elvékonyodott porcanyag lehetőség szerinti pótlása, a porc további károsodásának megakadályozása. A konzervatív kezelés lényege, hogy a porcfelszínt regeneráló gyógyszereket kombinálják megfelelő gyógytornával és fizioterápiás (masszázs, gyógyfürdő) kezelésekkel. A porckopás kezdeti szakaszában, vagy porcsérülés esetében igen hatékony lehet a porc regenerációt elősegítő PRP (sajátvérből előállított thrombocyta suspenzió) ízületi injekció is. Komolyabb porckopásban eredményes lehet az ízületbe juttatott hyaluron készítmény, amely az ízületi felszínek súrlódását csökkenti azonnal, később viszont a porcállomány vízmegkötő képességének javításával elősegíti a terhelhetőség javulását.

Ha a ciszta már olyan nagy méretűre nőtt, hogy a kirepedés veszélye fenyegeti, az orvos leszívhatja a folyadékot egy tű segítségével. Ezt a beavatkozást gyakran ultrahangvezérléssel végzik. Ha a cisztában lévő folyadék besűrűsödik, akkor azt tűvel már nem lehet leszívni, ilyenkor a műtéti megoldás megfontolandó. Hasznos kiegészítő kezelés lehet még a jegelés, a láb tehermentesítése, pihentetése.

Mit tehetünk a porc egészsége érdekében?

A porc anyagcseréjét az egészséges szervezetben a rendszeres testmozgás segíti elő. Ilyenkor ugyanis az ízületi folyadékból tápanyagok kerülnek be a porcállományba, ezáltal táplálva, erősítve azt. Fontos ügyelnünk arra, hogy sportoláskor ne erőltessük túl magunkat, különösen az ízületeinket próbáljuk tehermentesíteni. Ezért fontos, hogy mindig melegítsünk be, edzés után pedig nyújtsunk. Ajánlatos a terhelést fokozatosan növelni, és két terhelés között megfelelő időt hagyni a pihenésre, a regenerálódásra. Fontos az is, hogy megfelelő mennyiségű (2-3 liternyi) folyadékot fogyasszunk naponta. Álló mozgásformáknál ügyeljünk a megfelelő lábbelire. A túlsúlyos sportolni vágyók pedig válasszanak inkább olyan mozgásformákat, amelyek végzése közben nem terhelik túl ízületüket, így például az úszás, kerékpározás, torna javasolt számukra.

A szerzőről
Dr. Váczi Gábor az Országos Gerincgyógyászati Központ ortopéd főorvosa. Főbb tevékenységi területei közé az ízületi porcfelszín regeneratív kezelése, a csípő- és térdprotézis, a PRP sajátvér terápia, valamint a lábsebészet és az osteoporosisból fakadó törések prevenciója tartoznak.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.