• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Mikrosebészet, kulcslyuk-sebészet, endoszkópos sebészet, lézeres gerincsebészet

2022. február 11. 15:09
dr. Lazáry Áron
Off

A fenti fogalmak gyakran előfordulnak a gerincsebészeti konzultációk során, azonban a páciensek sokszor irányt vesztettek a szakkifejezések között.

A félreértések leggyakoribb oka, hogy a különböző ellátóhelyeken, illetve az interneten részleges, főleg marketing-célzatú információkkal látják el pácienseket. Az alábbiakban érthetően elmagyarázzuk a fenti kifejezések értelmét és helyét a modern gerincsebészetben elsősorban azért, hogy segítsünk megelőzni a félig- vagy félretájékoztatásból eredő következményeket, amiket – a tapasztalatok szerint – sajnos mindig a beteg visel.

Mikrosebészet:

Mikrosebészetnek hívják a sebészetnek azt a szakágát, amikor mikroszkóp (vagy nagy nagyítású lupe) segítségével a látótér megnagyítása mellett, elsősorban kis erek és idegek egyesítésén dolgoznak az orvosok. Klasszikus mikrosebészeti beavatkozásnak számít pl. egy levágott ujj visszavarrása. A gerincsebészetben nem varrnak össze kis ereket vagy idegeket, de a látótér és a megvilágítás érdekében a mikroszkóp vagy lupe használata – képzettségtől és képességektől függően – hasznos lehet, ezért a gerincsebészeti képzésben ezen eszközök helyes használatát szorgalmazzák. Éppen az előzőek miatt, az alapvető porckorongsérv eltávolítással és/vagy idegfelszabadítással járó műtétek standard módja az ún. „micro-” műtét (microdiscectomia, microdecompressio), utalva a minimálisan invazív, kis szöveti károsodással járó feltárásra, speciális eszközparkra és arra, hogy ezek a beavatkozások lényegében nem károsítják a gerinc mechanikai funkcióit. Fontos, tehát megjegyezni, hogy aki idegfelszabadítás vagy porckorongsérv eltávolítás kapcsán „mikro” műtétet ajánl, hirdet, promótál, az nem tesz mást, mint az elvárható szakmai alapot biztosítja a betegének. Felmerül persze a kérdés, hogy ha a hangzatos marketing ellenére a betegnek végül 6-8 cm-es heg van a hátán, illetve a műtét utáni kontroll MR-en a radiológus nem tudja azonosítani az elvégzett (mikro) műtét jeleit, akkor végeredményben milyen gyógyító beavatkozásról volt szó.

Kulcslyuk-sebészet:

A kulcslyuk-sebészet egy gyűjtőfogalom, mely alá sok, minimálisan invazív eljárást besorolnak, főleg a köznapi nyelvben. Eredetileg az endoszkópos, laparoszkópos sebészeti megközelítésre használták, ahol valóban a hasba egy kulcslyuknál nem nagyobb résen keresztül jutottak be a sebészek pl. az epehólyag eltávolítása céljából. Ugyanez a forradalmi változás zajlott le az ízületek sebészetében az arthroszkóp bevezetésével és egyre szélesebb körű használatával és a nagyízületi protézisek beültetését leszámítva ma már elenyésző számban kell hagyományos, ún. nyitott ízületi műtétet végezni a technikának köszönhetően. A gerincsebészetben az előzőleg említett micordiscectomia, microdecompressio is besorolható a kulcslyuk sebészeti beavatkozások körébe, bár itt a metszés minimum 2-3 cm, de a következőkben bemutatott endoszkópos technikák alkalmazása közel sem hozott olyan változást a gerincsebészetben, mint a hasi-, nőgyógyászati- vagy ízületi kórképek kezelésében.

Endoszkópos gerincsebészet:

Az endoszkópos gerincsebészet több, mint 20 éves technika, mely reneszánszát éli bizonyos technológiai újításoknak köszönhetően. Az endoszkóp alkalmazása során a bőrön 1 cm-es metszést (vagy 2 db 1 cm-es metszést) kell ejteni, amin keresztül a munkacsatorna bevezethető. Ennek a technikának az előnye a minimális invazivitás, de egyben hátránya is, mert a szűk munkacsatornán keresztül a sebész technikai lehetőségei jelentősen korlátozottak. Az ízületi arthroszkópiával szemben, itt a „munkatérben” az alsó végtag mozgatását végző idegek vannak „útban”. Ez főleg az esetleges szövődmények ellátásában jelent problémát, ezért a technika nemzetközi szakértői (pl. Chirstoph Siepe, München), minden előadásukban kiemelik, hogy az első 80-100 eset ellátását olyan centrumban kell elvégezni, ahol a tapasztalat már rendelkezésre áll. Ilyen nincs ma Magyarországon, ezért a betegeknek az endoszkópos gerincsebészet nem javasolt. A technika egyébként folyamatos fejlesztések tárgya és válogatott betegkörben, megfelelő tapasztalat esetén sikeresen és jó eredménnyel alkalmazható, ezért a jövőben az elterjedése várható.

Lézeres gerincsebészet:

A 90-es években bevezetett lézeres technikák gyorsan kikoptak a modern gerincsebészeti centrumokból. Az orvosi lézer gerincsebészeti alkalmazásával kapcsolatban máig nem jelent meg olyan összehasonlító tanulmány, amely a lézeres porckorong-kezelés indokoltságát, előnyeit és hátrányait tudományos alapokon vizsgálata volna, a hagyományos, illetve mikrosebészeti technikával összehasonlítva. Fontos kiemelni, hogy bár világszerte sok betegnek segített valamilyen lézeres gerincműtét, amíg ezek érvényességét nem támasztja alá nagyszámú és megbízható tudományos adat, addig – a hangzatos jellemzők és modernnek tűnő technikai részletek ellenére – nem ajánlott az alkalmazásuk a lehetséges komplikációk miatt.

Összefoglalóan elmondható, hogy a gerincbetegek műtéti kezelésére megfelelő, biztonságos és hosszútávon is eredményes beavatkozás javasolt, mind orvosi, mind etikai szempontokat követve. A porckorongsérv eltávolítás vagy a gerinccsatornában végzett idegfelszabadító műtétek esetében ezek az ún. mikro-eljárások, amiket – a páciens alkatától is függően – maximális gerincgyógyászati eredménnyel és optimális esztétikai eredménnyel lehet elvégezni.

A szerzőről
Dr. Lazáry Áron az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, ortopédia-traumatológia szakorvos, tudományos igazgató.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.