• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Kihagyható-e a fájdalomlépcső a szakrum stressz fraktúrában?

2022. február 03. 20:17
dr. Ferenc Mária
Off

Bevezetés

Az oszteoporózisnak – még ma is – egyik nehezen felismerhető, és sokszor félrediagnosztizált  szövődménye a szakrum stressz fraktúrája. A stressz fraktúráknak két altípusa ismeretes az inszufficiens és a fáradásos törés, mely töréstípusokra jellemző, hogy olyan csontban keletkeznek, melyek nem képesek ellenállni a szubmaximális repetitív erőknek az idők során. A Sacral Insufficiency Fractura (SIF) egyik alcsoportját képezi az inszufficiens töréseknek, először 1982-ben Lourie írta le a kórképet, melyet a szakrum oszteoporotikus eredetű spontán frakturájaként és az idős kor „fel nem ismert, vagy félreismert szindrómájaként” definiált. Az említett két töréstípus között a fő különbség, hogy a SIF a korosodó populáció betegsége, és fiziológiás stresszre jön létre a csökkent ásványi anyagtartalmú csontban, a fáradásos törés a fiatal életkorban – általában sportolókban – fordul el, és abnormális stresszre következik be a normális ásványi anyagtartalmú csontban.   

A SIF jellegzetes tünete a hírtelen kezdődő igen intenzív derék és / vagy keresztcsonttáji, és/ vagy medence fájdalom, mely sokszor tolókocsit igénylő jelentős mozgáskorlátozottsággal, és járásnehezítettséggel társul.  Elsődleges, a biztos diagnózis felállítása után a megfelelő személyre szabott fájdalomcsillapítás, melyet figyelembe véve a társbetegségeket, egyéni toleranciát, és a nem kívánatos mellékhatásokat legtöbbször az akut kezdettől számított rövid időn belül major opioid terápiával érünk el.

Klinikai megjelenés

Számtalan kórállapot prediszponálhat a SIF létrejöttéhez. Elsődleges kockázati tényezők a primer és szekunder oszteporózis, az oszteomalácia, a szisztémás gyulladásos reumatológiai kórképek, a mozgásszegény életmód és szteroid kezelés okozta szekunder oszteporózis miatt. Kialakulhat a SIF az irradiációt követően a lokális oszteopénia következtében is. Hosszú fúziós műtétek után a lumboszakrális junkcióban a lordozis fokának megváltoztatása a keresztcsontra ható vertikális terhelés erejét növelve idézheti elő az inszufficiens törést, valamint az alsó végtagi rekonstrukciós műtétek után az aszimmetrikus stressz vezethet SIF-hez. 

A SIF vezető tünete a hírtelen, alattomosan kezdődő igen intenzív derékfájdalom, jelentős mozgáskorlátozottsággal, járásnehezítettséggel. A fájdalom punktum maximuma a keresztcsonttájra lokalizálódik.

Diagnosztika

A keresztcsont stressz törésének felismerése és diagnosztizálása még ma is kihívást jelent mind a klinikusok, mind a radiológusok számára. Az irodalomban sok szerző az „aluldiagnosztizált” rendellenességek kategóriájába sorolja a kórképet, ezért fontos differenciáldiagnosztikai jelentősége van. Mivel elsősorban az idős kor betegsége, az „aging spine” sokszínű etiopatológiai elváltozására gondolunk – különösen, ha mint kísérő tényező jelen van egyidejűleg a poliszegmentális diszkusz degeneráció, multiszegmentális instabillitás, szekunder kanalis spinális és foramen sztenozis, valamint a diszkusz hernia stb. Könnyen összetéveszthető a szakrum primer és metasztatikus folyamatával, de az anamnézis és a kóros laboratóriumi paraméterek segítenek a felismerésben. Elkülönítendő a SIF a szakrum Paget kórjától is, amikor a jelentősen emelkedett szérum alkalikus foszfatáz, és a röntgen- valamint a CT felvételen látott oszteoblasztos és oszteoklasztos malformáció diagnosztikus értékű. Az MR leképezés alapján a leggyakrabban a szakroileitisszel téveszthető össze hisz a friss SIF is jelentős ödémával jár, mely ráterjed a szakroiliakális ízületre, vagy a szakroileitis is elfedheti a stressz töréssel járó ödémát, a kor azonban meghatározó.

A hagyományos röntgenfelvétel szenzitivitása igen alacsony, specificitása is csak 12%. Zavaró a bélgáz keresztcsontra vetülése, és a szakrum jellegzetes dőlésszöge. Mivel a SIF-hez a betegek 78%-ban azonos oldali, ellenoldali, vagy kétoldali pubis törés is társul a medencegyűrű instabilitása miatt,- amely viszont könnyen felismerhető,- így a pubis törés megléte felhívja a figyelmet a SIF-re. Tehát első lépésben vizsgálatainkat a hagyományos kétirányú lumboszakrális és antero-poszterior medence röntgenfelvétellel kell kezdeni.

A mágneses rezonancia (MR) szenzitivitása 100%, a specificitása 83%. Akut stádiumban a törés környezetében abnormális jelintenzitás látható, melyet a törés körüli ödéma okoz, illetve a krónikus stádiumban már közel normális szerkezet figyelhető meg.

Computer Tomográfiát (CT) tartják a gold standardnak a SIF diagnosztizálásában, annak ellenére, hogy szenzitivitása 68%, és specificitása is 68%.

A csontscintigráfia szenzitivitása 100%, specificitása alacsony. A technécium-99 medronát-metilén difoszfonát (MDP) felvétele 48-72 órával a panaszok fellépte után igen érzékeny technika a SIF diagnosztizálásában. A „H” vagy „Honda” jel kirajzolódása a megfelelő klinikai képpel együtt diagnosztikus értékű a bilterális folyamatban. (1. ábra). Sokszor a biztos diagnózis felállításához a mind a négy modalitásra szükség van.

1. ábra

Terápia

A SIF nagy részét konzervatíven kell kezelni. Az oszteoporózis báziskészítményein (Ca és D – vitamin pótlás) kívül a megfelelően választott antireszorptív  vagy anabolikus készítmények adása mellett a legfontosabb a korai, és a beteg fájdalommértékének megfelelő fájdalomcsillapítás a minél előbbi és egyénileg dozírozott mobilizálás érdekében. Onkológiai diagnózis esetén tudott, ha a beteg VAS 7-es vagy annál erősebb fájdalomra panaszkodik, nem kell betartani a WHO lépcsőt, hanem azonnal a harmadik lépcsőfokra ugorva major opiátot lehet kezdeni. A SIF-es betegcsoportban is a VAS általában 7- 10 között van, eddigi tapasztalatunk, hogy sem a minor analgetikumokkal, sem a minor opioidokkal nem értünk el megfelelő fájdalomcsillapítást. Állatkísérletes vizsgálatok igazolták, hogy a NSAID-oknak pedig kedvezőtlen hatása van a fraktúra gyógyulására. Csökkentik a BMD-t a törés területén, különösen az első 8 hétben. A NSAID-ok blokkolják a prosztaglandinok aktivitását, főként a PGE2-t ami fontos szerepet játszik a csont gyógyulásában, ezért sem javasolt az adásuk a SIF-ben.  Természetesen a major opiát kezelés indításakor a legkisebb kezdő dózist választjuk, tisztában kell lenni a gyógyszerek mellékhatásával, és azokról tájékoztatni kell a beteget és a hozzátartozókat is. A leggyakoribb mellékhatás az obstipáció megfelelő folyadék és rostbevitellel, hashajtók adásával kivédhető. Az émelygés, szédülés a minimális dózissal kezdve általában két nap alatt csökken, vagy elmúlik. Az esetek nagy százalékában a legkisebb dózisú Fentanyl transzdermális tapasszal 72 órán át folyamatos fájdalomcsillapítást értünk el. A törés gyógyulásával – melyet folyamatosan monitorozunk – és mobilitás fokozatos visszaállításával a major ópiátról át lehet térni a minor opiodra, majd az utóbbi is fokozatosan elhagyható. 

Dr. Ferenc Mária 2021.12. 12.

Irodalom:

1. Ivan Urits1  et al.

 Insufficiency Fractures: a Review of Risk Factors, Clinical Presentation, and Management

Springer Science+Business Media, LLC, part Cyrus Yazdi D. Omar Viswanath6,7,8 of Springer Nature 2020.

2. Ferenc M, Puhl M, Varga Péter P, A keresztcsont spontán törése. Ideggyógyászati Szemle.2013; 66.évfolyam 7-8.szám 

3. Dr. Budai Erika, Krónikus fájdalmakban alkalmazott u-receptor agonista major opioidok hatásai, mellékhatásai. 2020. augusztus 31.

4. E. Tsiridis, N. Upadhyay, P.V. Giannudis. Sacral insufficiancy fractures: Current concepts of management. Ostoporosis int. 2006; 17: 1716-1725

5. Valentina Longhino et al. The management of sacral stress fractures: current concepts in Clinical Cases in Mineral and Bone Metabolism .2011.

A szerzőről
Dr. Ferenc Mária az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, reumatológus-fizioterápiás és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, osztályvezető főorvos.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.