Cikkünkből megtudhatja, hogy mely betegségeknél előnyösebb a hagyományos fájdalomcsillapítókat a gyorsabb és eredményesebb gyógyulást hozó injekcióra cserélni.
Valamilyen oknál fogva többnyire ellenkezés és félelem övezi az injekciós fájdalomcsillapítást, holott a más néven aktív fájdalomcsillapításnak is nevezett eljárás az egyik leghatékonyabb módszere a fájdalom elűzésének mozgásszervi betegségek esetén.
A gyógyszerszedés veszélyei
Az utóbbi években egyre több gyógyszert, köztük fájdalomcsillapítót, lehet vény nélkül kiváltani a patikákban. Ennek következtében a gyógyszerfogyasztás jelentősen, 15%-kal megnövekedett, ez pedig elsősorban a fájdalomcsillapítók fogyasztásából fakad. Az emberek nagy része ugyanis inkább próbálja saját magát kúrálni, ahelyett, hogy a fájdalom okát nyomozná ki.
A tartós gyógyszerszedés pedig különösen veszélyes lehet. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint az orvosságok több mint felének felírása és forgalmazása nem megfelelő, és a betegeknek kb. a fele helytelenül alkalmazza a vény nélkül kapható szereket, ezen belül a legnagyobb csoportot kitevő fájdalomcsillapítókat.
A fájdalomcsillapítók legismertebb szegmensei, az általános (nem opioid) fájdalomcsillapítók, – ezek közül mozgásszervi panaszok, így a különböző kórokú gerinc rendellenességekben is a leginkább előszeretettel használt nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) az acetylsalicylsav, paracetamol és metamisol (Algopyrin)., – az opioid fájdalomcsillapítók (tramadol- és egyéb ópiát származékok).
A nem orvos által előírt gyógyszerszedés számos ok miatt lehet káros, a nem szteroid gyulladáscsökkentők hatására a nyelőcsőben, vékonybélben és a vastagbélben is felléphetnek fekélyek, perforációk és vérzések. Tartós és kontrollálatlan szedésük vese károsodáshoz vezethet.
A derékfájás gyógyszeres „önkezelésének” veszélyeiről egy korábbi cikkünkben olvashat.
Különböző fájdalmak, különféle gyógymódok
A krónikus mozgásszervi fájdalom esetén mindenképp szakorvos diagnózisára van szüksége. Többnyire a gyógyszeres fájdalomcsillapítás a javallott. A leggyorsabb fájdalomcsillapítás csak gyulladáscsökkentőkkel érhető el. Az akutan kialakuló ideggyulladásban, amikor a mechanikai és kémiai irritáció következtében az ideggyök duzzadt, ödémás lesz, vagy a porckorong lágy kocsonyás magjából a sérvesedés során kikerülő gyulladáskeltő kémiai-biológiai anyagok (többnyire fehérjék) okoznak gyulladásos izgalmat az ideggyök körül, a leghatásosabbak a helyileg, vagy szisztémásan infúzióban, esetleg szájon keresztül adott szteroid vagy nem szteroid készítmények. A szintén hirtelen jelentkező heves, mozgásképtelenséget, védekező „elferdült tartást” okozó derékfájdalomban, amelyet a gerinc ízületeinek gyulladása idéz elő – többnyire mechanikai túlterhelés következtében –, igen jó effektusa van a helyileg adott szteroidos gyulladáscsökkentő injekciónak.
Az injekciós kezelések előnyei
A mozgásszervi fájdalmak esetében a sokszor elviselhetetlen kín egy egészen apró gyulladt pontból sugárzik ki. A gerincproblémákon kívül előfordulhat az izom-, ín-, ínszalag-, ínhüvelyek-, ízületi tömlő gyulladások a kis és nagyízületi problémáknál is. Épp ezért a kiindulási pont lokalizálása után sokkal hatékonyabb az injekciós/aktív fájdalomcsillapítás, amely célzottan fejti ki hatását.
A célzott injekciós fájdalomcsillapítás körébe tartozó fájdalmak megszüntetéséhez általában 3-5 alkalom szükséges. A kezelés után pedig a fájdalommentesség sok esetben évekig, évtizedekig megmaradhat. A fájdalomcsillapítás azonban önmagában nem elég. Gyógytorna és egyéb fizioterápiás gyakorlatok is szükségesek ahhoz, hogy a beteg testrészünk visszanyerje lehető legjobb formáját.
Kapcsolódó cikkek
http://gerinces.blog.hu/2013/10/12/gyogyszerszedes_derekfajas_szokasok_es_veszelyek