• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Ideje másként gondolkodni az injekciós fájdalomcsillapításról!

2018. március 07. 00:30
Gerinces Magazin
Off
fájdalomcsillapítás, injekció

Cikkünkből megtudhatja, hogy mely betegségeknél előnyösebb a hagyományos fájdalomcsillapítókat a gyorsabb és eredményesebb gyógyulást hozó injekcióra cserélni.

Valamilyen oknál fogva többnyire ellenkezés és félelem övezi az injekciós fájdalomcsillapítást, holott a más néven aktív fájdalomcsillapításnak is nevezett eljárás az egyik leghatékonyabb módszere a fájdalom elűzésének mozgásszervi betegségek esetén.

A gyógyszerszedés veszélyei

Az utóbbi években egyre több gyógyszert, köztük fájdalomcsillapítót, lehet vény nélkül kiváltani a patikákban. Ennek következtében a gyógyszerfogyasztás jelentősen, 15%-kal megnövekedett, ez pedig elsősorban a fájdalomcsillapítók fogyasztásából fakad. Az emberek nagy része ugyanis inkább próbálja saját magát kúrálni, ahelyett, hogy a fájdalom okát nyomozná ki.

A tartós gyógyszerszedés pedig különösen veszélyes lehet. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint az orvosságok több mint felének felírása és forgalmazása nem megfelelő, és a betegeknek kb. a fele helytelenül alkalmazza a vény nélkül kapható szereket, ezen belül a legnagyobb csoportot kitevő fájdalomcsillapítókat.

A fájdalomcsillapítók legismertebb szegmensei, az általános (nem opioid) fájdalomcsillapítók, – ezek közül mozgásszervi panaszok, így a különböző kórokú gerinc rendellenességekben is a leginkább előszeretettel használt nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) az acetylsalicylsav, paracetamol és metamisol (Algopyrin)., – az opioid fájdalomcsillapítók (tramadol- és egyéb ópiát származékok).

A nem orvos által előírt gyógyszerszedés számos ok miatt lehet káros, a nem szteroid gyulladáscsökkentők hatására a nyelőcsőben, vékonybélben és a vastagbélben is felléphetnek fekélyek, perforációk és vérzések. Tartós és kontrollálatlan szedésük vese károsodáshoz vezethet.

A derékfájás gyógyszeres „önkezelésének” veszélyeiről egy korábbi cikkünkben olvashat.

Különböző fájdalmak, különféle gyógymódok

A krónikus mozgásszervi fájdalom esetén mindenképp szakorvos diagnózisára van szüksége. Többnyire a gyógyszeres fájdalomcsillapítás a javallott. A leggyorsabb fájdalomcsillapítás csak gyulladáscsökkentőkkel érhető el. Az akutan kialakuló ideggyulladásban, amikor a mechanikai és kémiai irritáció következtében az ideggyök duzzadt, ödémás lesz, vagy a porckorong lágy kocsonyás magjából a sérvesedés során kikerülő gyulladáskeltő kémiai-biológiai anyagok (többnyire fehérjék) okoznak gyulladásos izgalmat az ideggyök körül, a leghatásosabbak a helyileg, vagy szisztémásan infúzióban, esetleg szájon keresztül adott szteroid vagy nem szteroid készítmények. A szintén hirtelen jelentkező heves, mozgásképtelenséget, védekező „elferdült tartást” okozó derékfájdalomban, amelyet a gerinc ízületeinek gyulladása idéz elő – többnyire mechanikai túlterhelés következtében –, igen jó effektusa van a helyileg adott szteroidos gyulladáscsökkentő injekciónak.

Az injekciós kezelések előnyei

A mozgásszervi fájdalmak esetében a sokszor elviselhetetlen kín egy egészen apró gyulladt pontból sugárzik ki. A gerincproblémákon kívül előfordulhat az izom-, ín-, ínszalag-, ínhüvelyek-, ízületi tömlő gyulladások a kis és nagyízületi problémáknál is. Épp ezért a kiindulási pont lokalizálása után sokkal hatékonyabb az injekciós/aktív fájdalomcsillapítás, amely célzottan fejti ki hatását.

A célzott injekciós fájdalomcsillapítás körébe tartozó fájdalmak megszüntetéséhez általában 3-5 alkalom szükséges. A kezelés után pedig a fájdalommentesség sok esetben évekig, évtizedekig megmaradhat. A fájdalomcsillapítás azonban önmagában nem elég. Gyógytorna és egyéb fizioterápiás gyakorlatok is szükségesek ahhoz, hogy a beteg testrészünk visszanyerje lehető legjobb formáját.

Kapcsolódó cikkek

http://gerinces.blog.hu/2013/10/12/gyogyszerszedes_derekfajas_szokasok_es_veszelyek

http://gerinces.blog.hu/2014/05/21/a_fajdalom_nem_var

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.