A fizioterápia a betegen külsőleg (tehát nem invazív módon) alkalmazott terápiás beavatkozásokat jelent. Az alkalmazott módszer a funkció-, a mozgás- és az aktivitásban fellelt károsodásra, korlátozottságra és a beteg panaszaira épül. A megválasztott módszert a diagnózis és az adott gyógytornász manuális, pedagógiai kompetenciája határozza meg. A terápiát különféle természetes fizikális ingerekkel (pl. elektromosság, meleg) kiegészítheti a terapeuta, ez a beteg aktív részvételét igényli (pl. koordinált izom munka, tudatos testérzékelés). A terápiás módszerek sokszínűsége lehetővé teszi, hogy a kezelési terv a beteg anatómiai, élettani, kognitív és motiváltsági szintjéhez a lehető legindividuálisabb módon legyen megválasztva. A cél minden esetben a funkció helyreállítása, megtartása és az egészség megőrzése, elősegítése. További célok közé tartozik a fájdalommentesség elérése vagy a fájdalom csökkentése.
Az alábbiakban azon hazánkban oktatott tanfolyamok rövid leírásai olvashatóak, melyekkel a betegek jelenleg a leggyakrabban találkozhatnak.
Manuálterápia
A manuálterápia az úgy nevezett „hands-on“ (vagyis kézrátétellel történő) technikák közé tartozik. A manuálterapeuta különféle fogásokkal kezeli a lágyrészeket, ízületeket. A manuálisan alkalmazott technikák célja a mozgás terjedelem növelése, a fájdalom modulálása, a lágyrészekben zajló gyulladás megszűntetése, lazítás elősegítése, szövetek nyújthatóságának javítása, mozgás facilitálása és a funkció javítása. A végtagokon és gerincen végzett passzív ízületi mobilizáción kívül a környéki idegrendszer mobilizációja, izomnyújtások és individuálisan megválasztott torna gyakorlatok is a terápia részét képezik.
A manuál terápia főbb irányvonalai:
- ortopéd manuál terápia
A betegek leginkább ezzel a típussal találkoznak kórházakban, rendelőkben. A képzés 2- 3 éven át tart és vizsgával zárul.
A leggyakrabban alkalmazott módszerek: Maitland-koncepció, Mulligan-koncepció, Kaltenborn–Evjenth-koncepció, Cyriax, Barvicsenk
- osteopáthia
- craniosacralis terápia
- kiropraktika
A manuálterápia a nem-konvencionális gyógyító és a természetgyógyászati eljárások tevékenységi körébe tartozik. A hatályos jogszabály szerint manuálterápiás tevékenységet gyógytornász felsőfokú egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy és orvos végezhet. A gerincen történő manipulációt csak orvos végezhet: a hatályos jogszabály itt olvasható.
Szegmentális stabilizációs tréning
A stabilitás alatt az ízületet körülvevő lágyrészeknek a kellő mértékű ellenállását értjük. Három fő rendszerre bonthatjuk:
- aktív rendszer (izomzat)
- idegrendszer (vagyis a kontroll az izom működés fölött)
- passzív rendszer (szalagok, tok, porckorong)
Ízületi instabilitás esetén egy vagy több rendszer elégtelensége tapasztalható..
Az ízület környéki, így a gerinc környéki izmokat is felületes és mély, vagy lokális izmokra osztjuk fel. A lokális izomzat a gerinchez közel fekszik és az úgynevezett szegmentális stabilitásért felel. A felületes izomzat a globális stabilitásért felel. Az optimális izomstabilitáshoz a felületes és mély izomrendszer egyensúlya szükséges.
A beteggel végeztetett gyakorlatok célja a lokális és felületes izomzat aktivációja, állóképességének növelése, az aktív szegmentális stabilizáló funkció javítása, ezzel az ízületek védelme a túlterhelésektől és mikrosérülésektől. A stabilizációs tréningen keresztül fájdalmak csökkentése, megszüntetése, valamint a későbbi szövődmények kialakulásának megelőzése is elérhető.
McKenzie-módszer
A módszer alapvetően aktív mozgásterápiára épül. A beteg egy részletes állapotfelmérés után kapja meg a torna programját. A vizsgálat a fájdalmat provokáló és csillapító mozgás irányok és tartások felderítésére irányul. Mechanikai, mozgás szempontjából közelíti meg a problémát és a betegnek értékes eszközt ad a kezébe mind a rövidtávú mind a hosszútávú eredmények eléréséhez.
A módszer célja, hogy a beteg egyszerű önállóan is végezhető gyakorlatokkal saját magát kezelje. Ha ez önmagában nem lenne elegendő a terapeuta meghatározott manuális fogásokkal támogatja a beteget. A módszer nagy előnye, hogy a beteget önállóságra, felelősség vállalására készteti, emellett a beteg a saját kezében tartja a gyógyulását. A kezelés fontos része a kiújuló fájdalmak megelőzése.
Feldenkrais-módszer
A módszer szomatikus, vagyis testi oktató rendszer. A módszer a hatékonyabb, minőségibb mozdulatok elsajátításán keresztül fejleszti a testtudatot. A módszer alkalmazása során a mozgás, mozdulat tudatos érzékeltelésén keresztül a új mozgás lehetőségek fedezhetők fel, mely a fájdalom, károsodás csökkenéséhez és a funkció, általános közérzet, testtudat fejlődéséhez vezet.
Alkalmazott technikák:
- funkcionális integráció
Az oktató manuálisan segít a testtudat fejlesztésében. Az óra témáját megválaszthatja a beteg (például: hogyan keljek fel kevésbé fájdalmas módon), vagy lehet globális tematikájú is. A beteg elsajátítja a mozgáson keresztüli relaxációt is.
- tudatosság mozgás által
Ezen a csoportos foglalkozáson a megszokott hétköznapi mozgás minták átdolgozására kínál az oktató számtalan lehetőséget. A beteg individuálisan megválasztja a saját maga számára a lehető legmegfelelőbb, leghatékonyabb mozdulatokat.
Schroth-módszer
A módszer a gerincferdülés konzervatív kezelésének hatékony eszköze. A terápia három dimenzióban javítja a gerincdeformitásokat egy speciális háromdimenziós légzés technikával összekötve. Az individuálisan megválasztott tornagyakorlatok célja a tartás korrekciója, a progresszió lassítása és az emiatt kialakuló negatív jelenségek, mint fájdalom, mozgásbeszűkülés, belső szervek funkció károsodásának megakadályozása. A kezelési célok eléréséhez feltétlen szükséges a megtanult gyakorlatok önálló, rendszeres végzése és a hétköznapokba való integrálása. Csak ebben az esetben lehet az elért terápiás sikert hosszútávon megőrizni.