Legfrissebb, etikai témát vizsgáló cikkünkben a kezelés egyik legfontosabb alappilléréről, orvos és beteg kapcsolatáról írunk bővebben.
Bevezetés: a német nyelvű szakirodalom áttekintése
Általános volt a vélemény a betegek részéről az 1980-as évekig, hogy az orvos döntsön a különböző kezelési lehetőségek kiválasztásában. A betegek szívesen vállalták ebben a passzív szerepet. Ma már más a helyzet, a betegek többsége szeretne aktív részesévé válni a döntési folyamatnak. A tapasztalati kutatásokat két csoportra oszthatjuk: az egyik a betegek elvárásait mérte, telefonos megkeresések folytán, a másik pedig az orvosok véleményét tárta fel a témát illetően. Ezeken a mérési útvonalakon a következő eredmények születtek:
A betegek részéről (három önálló felmérés):
1.) 8119 kérdezett 8 európai országból
- 23% szeretne önállóan dönteni a kezelésről
- 26% szeretné, hogy egyedül az orvos döntsön
- 51% szeretne az orvossal együtt dönteni
2.) 9146 kérdezett, csak Németországból
- 58% szeretne az orvossal együtt dönteni
- 14% szeretne önálló döntést
- 28% szeretné, ha az orvos döntene a kezelésről
3.) Háziorvosnál 1100 beteget kérdeztek meg. 77% azt válaszolta, hogy közös döntést kívánna hozni az orvosával a terápiát illetően.
Az orvosok véleménye:
- 67% pozitívan áll a közös döntéshez
- 21% szeretne továbbra is egyedül, mint orvos dönteni
- 8% mondja, hogy döntsön a beteg
- 4% az esettől teszi függővé
Arra a kérdésre, hogy mi a véleményük az orvosoknak arról, hogy a beteg már az első orvos-betegtalálkozás előtt informálódik a betegségéről és annak kezelési lehetőségeiről az orvosok fele azt válaszolta, hogy számára ez könnyebbség, de a másik felének az volt a véleménye, hogy ez a tény még nehézséget is okoz neki a beteggel való kommunikáció során (jelen esetben 500 orvost kérdeztek).
Az együttműködés lényege
Cél az orvos és a beteg közötti kommunikáció javítása, az együttműködés elősegítése. A betegek elégedettségének növelése. Kezelési eredmény növelése a complianse emelése okán.
Hogyan érhetjük mindezt el?
- Tanfolyamok, tréningek az orvosok részére, ahol a beteggel való kommunikációt tanulják.
- Betegek számára megfelelő betegtájékoztatási anyagok készítése
- Beteg-iskola: a beteg felkészítése az orvossal való beszélgetésre és az önálló döntés hozatalra.
Interaktív információs szisztéma kidolgozásának nagy szerepe van a betegek személyre szóló felkészítésének során. Uni-Klinik Heidelberg 2006- ban „Artzt und Patient als Team” címmel kongresszust tartott, ahol az Amerikából származó Shared Decision Making (SDM, azaz megosztott döntéshozatal) volt a téma, amely a betegnek több beleszólást kínál és bevonja a terápiás döntésbe. Ugyanezt Partizipative Entscheidungsfindungnak (azaz PEF-nek) nevezik Németországban, ahol a betegek 40%-a elégedett az orvos- beteg együttműködéssel, de 60%-uk több törődést kívánna. Az orvos-beteg kapcsolat javítása érdekében kommunikációs tréningen vettek részt az orvosok. Az eredmény: a betegek sokkal elégedettebbek lettek orvosaikkal.
Fontos pontok kiemelése a tréning során:
- „Mi nem betegséget gyógyítunk, hanem beteget.”
- Több lehetőséget adni a betegnek a beszédre, meghallgatni őt.
- Non-verbális kommunikáció (testtartás, mimika fontos szerepe az orvos részéről).
- Információs és döntési segédeszközök rendelkezésre állása, hogy a beteg az orvos megfelelő beszélgető partnere tudjon lenni
A kommunikációs tréningen az orvosok gyakorolják a beszélgetéseket, videóra veszik, majd kielemzik azt.
Az együttműködés ideális folyamata
Kiindulópontként kell kezelni, mikor az orvos közli a beteggel, hogy dönteni kell a terápiáról, valamint ezt követően mindketten beszélik az egyes lehetőségeket. Ezt követi az információs fázis, melynek során a beteg értesül a választási lehetőségekről, valamint eligazodást nyer az előnyök és a hátrányok között. A visszajelzési fázisban a beteg közli az orvossal, hogy megértette-e ezeket az információkat, illetve lehetőséget kap további kérdések feltevésére, egyéb információk begyűjtésére. A döntési fázisban az orvos és a beteg véleményéből együttesen formálódik a közös döntés, amit egy megegyezés követ, egyben pecsétel meg.