• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Lokális vagy szisztémás szteroid kezelés a derékfájdalom kezelésében?

2013. december 12. 11:55
dr. Klemencsics István
0
derékfájdalom, fájdalomcsillapítás, gyógytorna, kutatás

Brazil kutatóorvosok azt a célt tűzték ki, hogy összehasonlítják a derékfájdalom kezelésében nagy sikerrel alkalmazott kisízületi szteroidos blokád és a szisztémás szteroid készítmények hatékonyságát. A randomizált klinikai vizsgálat eredményeit a cikkből ismerheti meg.

A derékfájdalom hátterében nagyon gyakran a kisízületi szindróma húzódik meg, melynek forrása a csigolyák hátsó nyúlványai által alkotott kapcsolatok (kisízületek) degeneratív betegségei. A panaszok leggyakoribb kezelési módja a konzervatív (nem műtéti) terápia, mely során nagyon gyakran kisízületi blokád injekció alkalmazására is sor kerül. Számos tanulmány vizsgálata már ennek a beavatkozásnak a terápiás hatékonyságát, ugyanakkor ezek eredményei nagyon ellentmondóak.

derek_blog

 

Brazil kutatóorvosok a beavatkozás hatékonyságának vizsgálata céljából 60 beteget választottak ki, akiket kettő csoportba randomizáltak (véletlenszerűen besoroltak). A kísérleti csoport alanyai intraarticularis (kisízületbe bejuttatott) szteroid injekciósorozatban részesültek. A kontrollcsoportba tartozó betegek a gerinc melletti (paravertebralis izomzatba) kaptak szteroid hatóanyag tartalmú injekciót. Az állapotfelmérések a beavatkozás előtt, illetve az injekciósorozatot követően 1, 4, 12, 24 héttel történtek, mely során a vizsgálatban résztvevőket az aktuálisan tapasztalható fájdalom mértékéről kérdezték, általános életminőséget, illetve gerinc-specifikus funkciócsökkenés mértékét felmérő kérdőív kitöltésére kérték meg. A kontrollvizsgálatok alkalmával a vizsgálatban résztvevőket arról is kérdezték, hogy használnak-e, és ha igen, milyen kiegészítő kezeléseket vesznek igénybe (gyógyszeres, nem-gyógyszeres terápia). Az így kapott adatokat statisztikai módszerekkel dolgozták fel.

Vizsgálatuk során megállapították, hogy a beavatkozás előtt a két csoport között klinikai állapot tekintetében nem volt szignifikáns (statisztikailag releváns) különbség. A beavatkozást követően mindkét csoportban szignifikáns mértékben csökkent a fájdalom mértéke. A betegek funkcionális kapacitása a beavatkozást követően szintén nagy és szignifikáns mértékben javult mindvégig, de a két csoport közötti javulás mértékben nem volt érdemi különbség kimutatható. A kísérleti csoportnál az első heti kontrollvizsgálatnál nagyobb változást, gyorsabb javulást tapasztalak, de a hetek múlásával a kontrollcsoportba tartozók behozták lemaradásukat. A kontrollcsoportban statisztikailag is releváns mértékben többen használtak kiegészítő terápiaként diclofenac hatóanyagtartalmú készítményeket a kontrollvizsgálatok során, mint a kísérleti csoportban. Más hatóanyag tartalmú készítmények, illetve a nem gyógyszeres terápiák (pl. gyógytorna) igénybevétele szempontjából nem volt szignifikáns különbség a két csoport között.

A kapott eredményeket a kutatóorvosok úgy értékelik, hogy a szteroid hatóanyag tartalmú készítmények mind a kisízületbe, mind az izomba juttatva hatásosnak bizonyulnak a kisízületi szindróma által provokált derékfájdalom kezelésében. A kisízületekbe juttatott injekció hatékonyabb abból a szempontból, hogy a panasszal élők kisebb arányban szorulnak kiegészítő nem-szteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) tabletták használatára. A vizsgálat eredményeit a brazil kutatóorvosok a Spine 2013. évi 23. számában tették közzé.

Az Országos Gerincgyógyászati Központban derékfájdalom miatt kivizsgálásra és nem-műtéti terápiára érkező betegek körében, akiknél szintén igazolódott, hogy panaszaik forrása a kisízületi szindróma, indokolt esetben szintén nagy hatékonysággal alkalmazzuk a kisízületek szteroidot is tartalmazó injektálását (kisízületi blokád) az egyéb, kiegészítő terápiák (úgymint gyógytorna és masszázs) mellett.

 A cikk szerzője az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa.

        

Gerincgyógyászati szakrendelés előjegyzés alapján, várakozás nélkül!

A Budai Egészségközpontban felkészült, megbízható szakemberek várják Önt.

Kérjen időpontot most!

 

A szerzőről
Dr. Klemencsics István az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, ortopédia-traumatológia rezidens, doktorandusz.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Már Móricz is megmondta: Gyalogolni jó!

24 márc 2023
No Responses.

Sporttal a csontritkulás ellen

17 márc 2023
No Responses.

10 tanács a gerinc egészségének megőrzéséhez

10 márc 2023
No Responses.
  • A A A

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2021 | Minden jog fenntartva.
weboldal: RAAB SOFTWARE Kft.