„ Minden betegség császára” a rák. A rák az egész embert, ezen keresztül az egész társadalmat támadja.
Egyetlen egy kis himalájai népet – hunzákat – ismerjük, akiket megkímélt ez a betegség, mindaddig amíg, nem csatlakozott a modern civilizációhoz a múlt század közepén. Még az 500 éves inka múmiákban is találtak daganatot. Ugyanakkor tudjuk, hogy a rákos megbetegedés a modern ipari nemzetekben nyer igazán teret magának.
Az orvostudomány ismeri a rákot megelőző állapotot (praecancerosis), a rák alaphelyzete éveken keresztül fennállhat anélkül, hogy sor kerülne a tumor képződésre. Sokan elmondják, hogy a betegségük kialakulása előtt különösen nagy feszültségeik voltak.
Az utóbbi években jelentős előrehaladás történt a daganatos betegek gyógyításában. Nagy szerepe van ebben a sebészi, a sugár és a kemoterápiás kezelések fejlődésének, de ami igazán fontos, az a MEGELŐZÉS ÉS A KORAI FELISMERÉS!
A MELLRÁK ELLEN HOGYAN KÜZDHETÜNK?
1.) Önvizsgálattal, amit minden hónapban végezzünk el!
Az orvost feltétlen fel kell keresni, ha:
- csomót észlel az emlőben
- behúzódást lát az emlő bőrén
- emlőbimbó behúzódik, vagy itt bármilyen elváltozást észlel
- véresen váladékozik az emlőbimbó
- csomót tapint a hóna alatt
2.) Mammográfiás vizsgálaton való részvétellel – 45 év felett 2 évenként!
Magyarországon a nők leggyakoribb daganatos betegsége a mellrák. Évi kb. 6000 új beteget diagnosztizálnak, de a korai felfedezés lényegesen javítja a gyógyíthatóság esélyeit, ezért nagyon fontos, hogy figyeljük magunkat és rendszeresen vegyünk részt a szűrővizsgálatokon.
Forrás
Rüdiger Dahlke: A lélek nyelve: A betegség