A porckorongsérv jellemzően a középkorúaknál alakul ki, de az utóbbi években egyre gyakoribb az előfordulása a 20 éven aluliak korosztályában is.
Szinte mindenki életében legalább egyszer kialakul a porckorongsérv, azonban sokkal kevesebben tapasztalnak tüneteket, és a panaszosoknak is kevesebb mint 10 százaléka szorul műtéti kezelésre. A betegségre hajlamosíthatnak genetikai tényezők, de az esetek felében életmódbeli változtatásokkal elkerülhető lenne a porckorongok nagymértékű kopása. Dr. Lazáry Áron gerincgyógyász főorvos, egyetemi docens beszélt a porckorongsérv kialakulásában szerepet játszó tényezőkről, a kezelési lehetőségekről és arról milyen esetben válhat szükségessé a gerincműtét.
A porckorongsérv kialakulása
A szakember szerint a gerinc körüli izmok erősítése gyógytornával vagy úszással csökkentheti a csigolyák és porckorongok terhelését. A mozgásszegény életmód, a sok ülőmunka és a helytelenül kivitelezett emelések során viszont a sérvesedésre hajlamos gerincszakaszra nehezedik nagyobb nyomás. Ez hozzájárul a porckorong szöveti szerkezetében beinduló kopásos folyamatokhoz. Az idő előrehaladtával a porckorong külső rostos gyűrűje át is szakadhat, ezáltal kitüremkedik belőle annak a belső, kocsonyás tartalma, ami további állapotromlást idéz elő. Ágyéki porckorongsérv esetén a fájdalom a lábba sugározhat, amely mozgásra akár enyhülhet is, viszont tüsszentés, köhögés következtében felerősödik. Amikor nem kerül közvetlenül nyomás alá az ideg, akkor a megrepedt vagy kiszakadt porckorong körül kialakuló lokális gyulladás lehet a panaszok forrása.
A porckorongsérv kezelési lehetőségei
Derékfájdalom esetén akár az első naptól kezdetét veheti a gyógytornás terápia, azonban, ha a fájdalom lesugárzik és mozgás hatására az ideg újra begyullad, akkor gyógyszeres kezelés után, csökkent fájdalomszint mellett szabad csak elkezdeni a gyógytornát. Fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők alkalmazása mellett fontos a terápia nyomon követése, mivel ilyenkor az idegkárosodás tovább súlyosbodhat az enyhülő kínok ellenére. Műtétre akkor kerül sor, ha a beteg életminősége olyan mértékben romlik a fájdalom miatt, hogy azzal már nem tud együtt élni vagy ha idegrendszerei károsodás veszélye áll fenn – tette hozzá Dr. Lazáry Áron.
A szakember szerint szembetűnő, hogy az utóbbi években egyre több fiatal szenved porckorongsérvben, pedig a betegség alapvetően a 35-45 évesekre jellemző. Az ülőmunkát végzőknek ajánlott félóránkét felállni és átmozgatni a hátukat, valamint kerülni a mozgásszegény életmódot, hogy megelőzzék a gerincproblémák kialakulását.