2017. december elsején adták át ünnepélyes keretek között az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete által alapított Nekem Szól! Egészségértés Díj 2017 pályázat díjait a Budapest Music Centerben. A fődíjat az OGK betegoktatási programjának idei fejlesztése nyerte el.
Az Országos Gerincgyógyászati Központ betegoktatási programjának audiovizuális továbbfejlesztése
Kórházunkban 1995 óta zajlik betegoktatási programunk. Konzervatív terápiás ellátásunk keretében megtartott, napi 1 órás betegoktatási programunk mindennapossá vált a gerincbetegek ellátásában. Egymásra épülő tanórák formájában a gerinc rendellenességgel kapcsolatos alaptémák kerülnek előadásra és megvitatásra, lehetőséget adva a betegek interaktív bekapcsolódására. Ez az oktatási metódusunk túlmutat az információ átadáson, egy olyan szisztematikus tanulási folyamat, amelynek során segítünk a betegség megértésben és elfogadásában, a téves ismeretanyag korrigálásában, valamint a betegséggel való hatékony megküzdésben. 2017. októberétől több témát ismertető audiovizuális oktatással bővítettük az 5 napos konzervatív terápiás kurzus előadásait. Az előadásokat pácienseink a betegágyban követhetik végig, a betegszobákban elhelyezett TV készülékek segítségével.
Az Országos Gerincgyógyászati Központ oktatási videóinak témái
- A gerinc anatómiája és működése
- A gerincbetegségek pszichológiája
- Gyógyulás a krónikus fájdalomból
- A mozgás gerincünk egészségének mankója
- Speciális gyógytornamódszerek a gerincbetegek ellátására intézetünkben
- A masszázsterápiáról
- Ergonómiai alapismeretek gerincünk védelmére
- Műtéti indikáció degeneratív gerincbetegségek esetén intézetünkben
- A gerincműtétek utáni korai és közvetlen posztoperatív időszak mozgásterápiája
- Mit tegyünk és mit ne tegyünk gerincműtét után
- Fájdalom és alvászavar
- Emésztés, felszívódás, ásványi anyagok, vitaminok, nyomelemek
- Betegoktatás az OGK-ban
- Betegút a konzervatív terápiás részlegen intézetünkben
- Konzervatív terápiás lehetőségek az OGK-ban
- Műtét előtti betegtájékoztatás menete az OGK-ban
A betegoktatási program eredményei
Képzési anyagunkban elsősorban a populáció nagy százalékát érintő mechanikai, kopásos eredetű degeneratív kórképekre fókuszálunk, hiszen ebben a kórállapotban tehetünk a legtöbbet a helyes életmóddal, az egészséges étkezéssel, az ergonómia szabályainak betartásával és a mindennapi mozgással a gerincünk védelme érdekében. A betegoktatás jelentőségét és hatékonyságát saját intézeti felméréseink is bizonyítják; a betegek 70%-a változtatott életmódján. Jelentősen csökkentek a visszatérő panaszok és az oktatás hatására, a páciensek 75%-a változtatott a túlzott és indokolatlan gyógyszerszedési szokásain, csökkentették a fájdalomcsillapítók szedését a krónikus állapotokban.
„Nagy öröm számunkra, hogy edukációs programjaink igen népszerűek és eredményesek pácienseink körében, – amelyet misem tükröz jobban, mint a páciensektől érkező sok-sok pozitív visszajelzés. Természetesen ebben jelentős szerepe van a mindig felkészült és lelkes oktatói teamnek.” – mondta dr. Ferenc Mária, az intézmény betegedukációs programjának vezetője.
A Nekem szól! Egészségértés díjról
A versenyt az AIPM – Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete hirdette meg öt kategóriában, az egészségértés hazai fejlesztése érdekében. Célja, hogy feltérképezze és megismertesse az egészségértést támogató hazai programokat, és rámutasson az egészségértés fontosságára, amely hozzájárul, hogy a páciens a saját egészségével és betegségével kapcsolatban megfelelő döntéseket tudjon hozni. A pályázatra Magyarországon futó programokkal, 5 kategóriában lehetett nevezni, rekord számú, 106 pályamű érkezett be. A beküldött pályázatokat szakmai zsűri bírálta el.