Május 12-én, Florence Nightingale (1820-1910) brit ápolónő születésnapján ünnepeljük – 1974 óta – az Ápolónők Világnapját illetve az Ápolók Nemzetközi Napját.
Florence Nightingale arisztokrata családból származott, görögül, latinul, olaszul, franciául és németül beszélt. Kitanulta az ápolónői mesterséget német földön, aztán az 1853-1856 között dúló krími háborúban gyógyította a sebesülteket. Harmincnyolc ápolót rendeltek mellé. Áldozatos munkájuk által lényegesen csökkent a sebesültek halálozási aránya, ezt statisztikailag bizonyította is, így eredményeit kénytelen volt elfogadni az akkori orvostársadalom.
Florence Nightingale egy új tudományt hozott létre, az ápolástant. Tőle származó idézettel köszöntjük ismét az egészségügyben dolgozó ápolónőket és ápolókat.
„Az ápolónő munkája hármas érdeklődést kíván:
Szellemi érdeklődést az „eset” iránt,
Szívbeli érdeklődést a beteg ember iránt,
Szakmai érdeklődést a gyakorlati munka technikája iránt.”
Az Ápolók Napja című cikkünkkel Dr. Dollinger Gyula (1849 -1937) professzor által létrehozott Önkéntes Ápolónői Intézmény részleteinek bemutatásával köszöntöttük a hazai Ápolók Napját. Ez az írásunk itt található. A kép forrása itt található.