• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Sport, fizikai aktivitás, krónikus derékfájdalom – 2. rész.

2014. szeptember 03. 12:54
dr. Ferenc Mária
0
életmód, krónikus derékfájdalom, sport

Elemző tanulmányunk folytatása arról, hogy hogyan befolyásolják az egyes sporttevékenységek és a fizikai aktivitás a krónikus derékfájdalmat.

Csapatsportok

Már korábbi cikkünkben említett, meta analízist végző tudományos csoport feldolgozása szerint a csapatsportokban (foci, rögbi, kézilabda, kosárlabda… stb.) a gerincsérülés esélye a profi játékosoknál kicsi, az amatőr játékosoknál pedig az eddigiekben még kevésbé  tanulmányozták.

  • Elméletben a szabadidős labdarúgásnak jó hatása van a derékfájdalomra.

A rúgás az a pillanata a játéknak, ami leginkább igénybe veszi a gerincet, a rúgás előkészítésekor az ágyéki szakasz hiperextenzióba (hátrahajlás) kerül, majd hirtelen hiperflexióba (előrehajlás) a labdával való kapcsolatba lépés és rúgás során.  A szabadidős labdarúgás (pl. heti kétszer egy óra) növeli a törzsizom aktivitását és koordinációját. Ha az egyén gyorsabban tud reagálni a hirtelen terhelésre, akkor a gerinc jobban stabilizálódik, és az ágyéki régió sérülésének kisebb az esélye (ha csökken a törzsizom reakcióideje, a terhelés során  kisebb lesz a derékfájdalom kialakulásának a kockázata).

A rögbi, a kézilabda és kosárlabda magas intenzitású sportágak, amelyekben a játékosok közötti testi kontaktus erőteljes és gyakori. A mozgások hirtelenek és ismétlődnek, nagy erőkifejtésűek, és gerincünk sérülése szempontjából fokozott rizikót jelentenek,  de nem születtek tanulmányok e sportágak és a derékfájdalom kontextusáról.

Összegzésképpen tanácsoljuk, hogy az intenzív labdarúgás, vagy bármilyen csapat sport el-vagy újrakezdése a derékfájós betegeknél egy előzetes funkcionális rehabilitációs program (FRP) után ne legyen erőteljes és mindenekelőtt fontos a fokozatosság betartása.

gerinces_derékfájdalom és sportok_tenisz_blog

Tenisz

A biomechanikai mozgásminták szempontjából a tenisz, kombinációja az ágyéki hiperextenziónak, az oldalirányú törzsdöntésnek, a gerinc erőteljes rotációjának, törzshajlításnak és váll rotációnak.

Nincs átfogó tanulmány arról, hogy a derékfájós egyének mennyire tolerálják a teniszezést, de egy tudományos beszámoló alapján,

  • a teniszezők elég magas százalékban (43%) hajlamosak a porckorong sérülésre.

A derékfájdalom előfordulási gyakorisága a megfigyelések szerint, nem különbözött jelentősen az amatőr és profi teniszezők között.  Az tény, hogy a teniszezés közben a gerincet ért ismételt mikro traumák (repetitív rotációs erők, a hiperextenzióval együtt) növeli a nyíró erő mértékét, elsősorban az alsó ágyéki porckorongban, illetve szegmentumokban, és ez által fokozódik a derékfájdalom kialakulásának az esélye.

Természetesen a teniszjáték technikai minősége, a mozgás intenzitása és a pálya felszíne is erősen hatással van a derékfájdalom kialakulására, például egy salakpálya, amely sima és laza felületével korlátozza a gerinc axiális irányú tengelyére gyakorolt nyomás mértékét, lehetővé teszi a játékosok számára, hogy arrébb csússzanak, irányt változtatva, és ez által csökkentsék a diszkuszra ható nyíró erőket.

Úgy tűnik, hogy a derékfájdalom egy gyakoribb probléma a profi teniszezőknél, hisz ha figyelembe vesszük a fent jelzett terhelési viszonyokat, a teniszjátékosok fokozott rizikónak vannak kitéve a gerinc sérülése szempontjából, és  következményesen a derékfájdalom kockázata is magas.

Tai chi

A tai chi hazánkban és a nyugati világban kevésbé használatos sportág – s mint harcművészet – igen elterjedt Délkelet-Ázsiában, valamint Kínában, és javasolt fizikai aktivitás a derékfájós betegeknél.

Egyetlen átfogó tanulmány számol csak be,

  • a tai chi jótékony hatásáról a krónikus derékfájós betegeknél, amelyben mind a fájdalom intenzitásának csökkenését, mind az életminőséget jelző skála jelentős javulását észlelték,

a nyolc  hétig, heti kétszer negyven perces, majd nyolc hét után heti egyszeri thai chi edzés hatására a kontrollcsoportokhoz képest.

Torna

A gimnasztika  különböző típusai – a művészi és ritmikus torna – az aerobic és az akrobatika közismerten, az ágyéki gerincszakaszt az állandóan ismétlődő hiperextenzióval terhelik.

  • Nincs átfogó elemző tanulmány arról sem, hogy a gimnasztika miként hat a derékfájdalomban szenvedőkre, de a derékfájdalom megjelenése a tornászok között is a becslések szerint 30-50% közötti.

A tudományos elemzések a ritmikus tornát tartják a legártalmasabbnak a gerincünkre.

Amint jelen és korábbi prezentációnkból is kiderül tehát, a Páciensektől érkező mindennapos kérdésekre,- vagyis milyen sportág folytatható, vagy kezdhető el a rehabilitációs programok után, a krónikus derékfájdalomban – nem mindig  egyszerű a válasz, hisz a témával kapcsolatban még a nemzetközi tudományos beszámolókban sincs mindig egyértelmű válasz.  Rövid  ismertetőnkkel azonban remélhetőleg sikerül némi segítséget nyújtani azon krónikus derékfájdalommal  élő olvasóink számára, akik szeretnének valamilyen szabadidős tevékenységet végezni, s egyben szeretnék elkerülni a vissza-visszatérő gerincproblémájuk esélyét is.

Olvasson többet a sétáról és a kerékpározásból cikkünk első részében itt!

Irodalom

Which physical activities and sports can be recommended to chronic low back pain patients after rehabilitation?

A. Ribaud , I.Tavares, E.Viollet

Annals of Physical and rehabilitation medicine, 56(2013) 576-594

A szerzőről
Dr. Ferenc Mária az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, reumatológus-fizioterápiás és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, osztályvezető főorvos.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.