Mind a derékfájdalom, mind az álmatlanság jelentősen rontja az életminőséget. Különösen így van ez, ha együtt fordulnak elő. Márpedig egy angliai felmérés során összefüggést találtak e két tünet között.
Egyes becslések szerint a felnőtt lakosság 30 százaléka szenved álmatlanságban, a derékfájdalom pedig a népesség 80 százalékát érinti. Egy angol egyetemi gerincklinikán végzett felmérés szerint a krónikus derékfájdalommal élő betegeket az átlagosnál jobban érinti az alvászavar: 57 százalékuknál találtak krónikus álmatlanságot is. Az álmatlanság (inszomnia) lényege, hogy az alvás nem megfelelő, túl rövid, nem vezet a szellemi, fizikai készenléti állapot napi megújulásához. Krónikus alvási problémának nevezzük, ha az elalvási, illetve átalvási képesség zavara legalább egy hónapja fennáll, és napközbeni fáradtsággal, a teljesítőképesség csökkenésével, stresszel, nappali aluszékonysággal jár.
Együttjáró problémák
Az alvászavar lehet elsődleges, társulhat számos belgyógyászati, pszichológiai kórképhez, és az egyik vezető panasza és tünete a krónikus derékfájdalomnak.
Az angol tanulmányban 120, az ötvenes éveikben járó páciens (63 nő és 57 férfi) alvászavarát vizsgálták, akiknek hat hónapnál hosszabb ideje meglévő krónikus derékfájdalmuk volt. Kérdőívekkel mérték fel az álmatlanság súlyosságát, megállapították az Inszomnia Súlyossági Indexet (ISI), az ágyéki gerinc károsodását jelző Oswestry Életminőségi Indexet (ODI) és a fájdalom fokát is a numerikus vizuális analóg skála (VAS) segítségével.
A felmérések eredményeképpen megállapították, hogy a 120 krónikus derékfájós páciensből csak 25-nek nem volt alvászavara, 39-nél közepes és 56-nál pedig súlyos inszomniát találtak. A krónikus derékfájós betegeknél elsősorban ébredési zavarokat mutatott az alvás alatt mért agyi tevékenység, melynek során a felébredés érzése nem járt felfrissüléssel. Az angliai vizsgálatban igen erős összefüggést találtak az ISI és ODI között a derékfájós betegeknél.
Amikor az intézetünkben végzett más irányú klinikai tanulmányok során az alvás minőségére kérdeztünk rá alvásnapló segítségével, hasonló arányban észleltük a krónikus derékfájós betegeink esetében az inszomnia jelenlétét. A krónikus derékfájós betegeknek, akik inszomniától szenvedtek, magasabb volt a szorongási és depressziós szintjük, az alkohol- és drogfüggőségi szintjük pedig négyszer nagyobb volt, mint a nem derékfájós és normálisan alvó egyéneknek. Figyelemreméltó adat, hogy az alvászavarban szenvedőknél növekszik a koszorúér-betegség miatti halálozás is. Az álmatlanság negatív hatással van a munkavégzésre és a személyes kapcsolatokra is.
Ördögi kör
Egyre több kutatás foglalkozik az alváshiány hosszú távú kellemetlen egészségkárosító hatásaival, melynek alapján állíthatjuk, hogy a nem megfelelő minőségű vagy túl kevés alvás, a fentebb említett problémák mellett szerepet játszik az elhízás (obezitás), a magas vérnyomás, a cukorbetegség kialakulásában is, a krónikus derékfájdalommal együtt pedig egy igen nehezen kezelhető ördögi körré válik.
Az alvászavar terápiájára számtalan lehetőség van ma már a gyógynövényektől a különböző hatású altatókon keresztül a modern műszerekkel felszerelt alváslaborokban használt módszerekig. A krónikus derékfájdalom okozta panaszok esetén időben kell elkezdeni azok kezelését (bővebben a Konzervatív terápiás lehetőségek című cikkünkben), de még fontosabb, hogy a krónikussá válásban szerepet játszó rizikófaktorokat elkerüljük vagy minimalizáljuk (A prognosztizálható rizikófaktorok (PRF) jelentősége a derékfájdalomban című cikkünkben), hogy megelőzhessük a súlyosabb egészségügyi problémákat, amelyek a kellemetlen inszomniával kapcsolatba hozhatók.
Forrás:
Balaji Purushotharman et al. „ Prevalence of insomnia in patients with chronic low back pain”; Journal of Orhtopaedic surgery 2013;21(1): 68-701.