• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Idült derékfájás és csigolyavizenyő kezelése antibiotikummal

2013. augusztus 19. 08:18
dr. Klemencsics István
0
antibiotikum, derékfájás, gerincsérv, krónikus derékfájdalom, porckorongsérv

Kettősvak randomizált klinikai vizsgálat keretén belül dán kutatóorvosok idült derékfájásos betegeknél hosszas antibiotikum kezelést alkalmazva vizsgálták annak terápiás hatékonyságát.

A randomizált klinikai vizsgálatokat az orvostudományban akkor használják, amikor egy betegség kezelésére több terápiás lehetőség is van, és szeretnék ezek hatékonyságát összehasonlítani. A randomizált klinikai vizsgálatok egyik típusa, amikor a betegek egyik csoportja a tesztelni kívánt kezelésben részesül (például adott hatóanyagú gyógyszert kap), a másik csoport pedig placebót (hatóanyag nélküli készítményt). A betegek randomizálása (terápiás csoportba történő besorolása) a vizsgálat elindulása előtt, a kezelő személyzettől független bizottság által történik. A kettősvak vizsgálatok során sem az orvos, sem a beteg nem tudja, hogy melyik, hatóanyag tartalmú vagy anélküli (placebó) készítményt kap a beteg.

A dán kutatóorvosok klinikai vizsgálatának alapját az adta, hogy a csigolyavizenyő (Modic 1-es típus) az átlagpopulációban kb. 6%-os gyakorisággal fordul elő. Idült derékfájdalommal élők körében a csigolyavizenyő gyakorisága ennél jóval nagyobb, kb. 35-40%. Korábbi vizsgálatok már kimutatták a kapcsolatot a csigolyavizenyő és az idült derékfájás között. A célkitűzés az volt, hogy analizálják az antibiotikus terápia hatását az idült (több mint 6 hónapja panaszokkal) élők derékfájdalmára, illetve a csigolyavizenyőre.

A randomizált klinikai vizsgálatba 162 beteget vontak be, akiknek egyetlen ismert betegségük a porckorongsérv talaján kialakult, és több mint 6 hónapja tartó folyamatos derékfájás, továbbá a Modic 1-es típusú csigolyavizenyő a sérv körül érintett csigolyákban. A betegeket 2 terápiás csoportba randomizálták. Az első csoportba került betegek amoxicillin és klavulánsav hatóanyag tartalmú készítményt kaptak. A második csoportba kerültek pedig placebó kezelésben részesültek. Mindkét csoport tagjait 100-100 napig kezelték. A kezelés végén és utána egy évvel kontrollvizsgálaton vettek részt a betegek.

A kontrollvizsgálatok során kérdőívek segítségével felmérték a betegség-specifikus funkciócsökkenés, illetve általános egészségi állapot mértékét, a betegeket kérdezték a derékban, illetve az alsó végtagban jelentkező fájdalomról, továbbá MRI vizsgálat is készült.

144 beteg jelent meg az 1 éves kontrollvizsgálaton. Az antibiotikum kúrában részesült betegek egy éves eredményei statisztikailag szignifikáns mértékben jobbak voltak a kontrollcsoport (placebo-csoport) betegeihez képest, különösen a betegség specifikus funkciócsökkenés mértékében tapasztaltak nagymértékű javulást, illetve a derék és alsó végtagi fájdalom csökkenés esetében is.

A kutatók az alkalmazott antibiotikus terápiát szignifikánsan hatékonyabbnak tartották az idült derékfájdalommal és csigolyavizenyővel rendelkező betegcsoport körében, mint a placebot kapottak esetében.

Az eredeti közlemény a European Spine Journal-ban került publikálásra. (European Spine Journal, April 2013, Volume 22, Issue 4, pp 697-707)

A szerzőről
Dr. Klemencsics István az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, ortopédia-traumatológia rezidens, doktorandusz.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.