Kíváncsi arra, hogy mik a hazánkban leggyakoribb gerincbántalmi tünetek, és ezek mikor, hányszor jelentkeznek? Cikkünk teljes áttekintést biztosít a kérdések megválaszolására.
A gerincbetegségek oka sokrétű, előfordulási gyakoriságukat mutatja az alábbi diagram.
Kiemelkedik a százalékos megoszlásban a gerinc kopásos (degeneratív) elváltozása, melynek megoszlása régiónként is eltérő : 65–70%-ban az ágyéki, 28–30%-ban a nyaki és a maradék néhány százalékban a háti szakaszt érinti.
– Reprezentáns tünet a nyaki és/vagy derékfájdalom, a gerinc biomechanikai és élettani görbületeinek szoros összefüggése miatt a kettő gyakran társul egymással.
– A nyaki gerincpanaszt a felnőtt lakosság kétharmada éli át élete folyamán legalább egy alkalommal.
– A népesség 80%-a életének egy bizonyos szakaszában derék- vagy derék-, és alsó végtagi fájdalomtól szenved.
– A nyaki gerincfájdalom előfordulási gyakorisága egy év alatt 30-50%, a derék fájdalomé 60–80%.
– A nyaki panaszok kiújulása egy éven belül az esetek 22,8 % – ban következik be.
– A derékfájdalom az érintettek 80-85 %-nál három hónapon belül visszatér.
– A keresőképtelen napok százalékos megoszlása a legmagasabb arányú a derékfájdalom következtében.
– Jellemző a női dominancia mindkét régió megbetegedésénél, nőknél 50 év felett, férfiaknál 35–45 felett a leggyakoribb az előfordulás.
– A derékfájdalom nemcsak a felnőttkorban, de iskoláskorú gyermekeknél is jelentős tényező. A gyermekek 15 %- a részesül 6–16 éves korában legalább egyszer orvosi ellátásban derékfájdalom miatt.
A derékfájdalom gyakoriságánál fogva az egyik legköltségesebb mozgásszervi panasz, társadalmi és gazdasági terhe óriási. Az eltérő földrajzi régiók nagyjából egybehangzó felmérése szerint a direkt (orvosi vizit, gyógyszerek, fizioterápia, röntgen-, MR-, és CT-vizsgálatok) teljes évi költsége betegenként 3090 euró, és az indirekt költség (munkából való távolmaradás, táppénz, nyugdíjazás stb.) éves átlaga egy betegre számítva 3212 euró.