• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Az ágyéki gerincműtétet követő fájdalomszindróma (FBSS)

2012. december 14. 18:22
dr. Ferenc Mária
0
ct vizsgálat, fájdalom, gerincbetegség, gerincműtét, gerincsérv, mr vizsgálat

Az angolszász irodalomban használatos „failed back surgery syndrome”-nak nincs pontos magyarra fordítható megfelelője.

FBSS-ként, vagy „failed back syndrome”-ként (FBS) említjük azt a tünetegyüttest, amikor a betegnél a lumbalis gerincműtétet követően a műtét előtti panaszok és tünetek változatlan, vagy súlyosabb formában visszatérnek. Azaz a lumbalis gerincműtéttel nem sikerült a beteg panaszait enyhíteni. A műtét után azonnal, vagy hosszabb rövidebb idővel kialakuló gerinc-rendellenességről van szó, amikor a fájdalom és a tünetek forrása az operált gerinc szegmentum.

Műtéti típusok

Elsősorban a lumbalis gerinc degeneratív elváltozásai következtében végzett műtétekről van szó az ismertetett szindróma esetében. A sebészeti beavatkozást indikáló tüneteket és az azokat fenntartó morfológiai okok: a discus hernia, a szegmentalis instabilitás, a degenerativ deformítás, a degeneratív- vagy lytikus csigolyacsúszás, a gerinccsatorna szűkülete, esetleg az oszteoporotikus csigolyakompresszió (a kórképek műtéti indikációiról elsőként itt írtunk bővebben).  A leggyakoribb műtéttípusok a discectomia, a csigolyaív levésése (recalibratio), az ideggyök felszabadítása (decompressio), fúziós vagy stabilizációs műtét, az összeroppant csigolya cementes feltöltése (kyphoplastica), vagy ezen műtétek kombinációja.

A szindróma okai

A jelenlegi irodalmi adatok szerint az ágyéki porckorongsérv műtétek után átlag 15%-ban alakul ki a FBSS, fúziós műtétek után pedig 49%-os az eredménytelenségi ráta. Meg kell jegyeznünk azonban, hogy ezek az adatok országonként és intézetenként nagy szórást mutatnak. Statisztikai felmérések igazolják, hogy a betegek 85 %-a javul az első műtét után, de a második után csak 50%-uk, s minden további beavatkozás során csökken a gyógyulások esélye. Az alábbiakban tüntetjük fel a kórképet leggyakrabban előidéző okokat.

Preoperatív okok

A legtöbb FBSS elkerülhető, ha precíz kivizsgálással, a gerinc eredetű tünettant utánzó kórképeket, polyneuropátiákat, érbetegségeket, sacroileitist, daganatokat és a csípőízületi problémákat kizárjuk. A pszichoszociális instabilitás feltárásának elmulasztása nem megfelelő betegkiválasztáshoz vezethet. A legnagyobb hiba, amit elkövetünk, ha nem adjuk meg – kivéve természetesen a sürgős műtéti indikációt jelentő eseteket – a konzervatív kezelés számára azt az időtartamot, ami elegendő a terápia eredményességéhez és a szükségtelen műtéti beavatkozás elkerüléséhez. A gerincet stabilizáló lokális és globális stabilizáló izmok gyengesége, dekondicionált volta sokszor az egyedüli oka a krónikus derékfájdalomnak, és megfelelő aktivitási programmal számos esetben a műtét elkerülhető, vagy prolongálható.

Intraoperatív okok

A műtét közben bekövetkező bármilyen technikai hiba, a szinttévesztés, nem megfelelő mértékű dekompresszió (idegfelszabadítás), a dura sérülése, bennhagyott porckorong-fragmentum, ideggyök-sérülés, a műtét után rövid időn belül visszatérő panaszok oka lehet.

Posztoperatív okok

A posztoperatív kudarcot előidézheti recidív discus hernia, évek múlva kialakuló szegmentális instabilitás (melyek nem könyvelhetők a műtét sikertelenségének), implantátum-probléma, hegesedés és igen kis százalékban spinális infekció mint műtéti szövődmény. Figyelembe kell vennünk FBSS kialakulását prognosztizáló rizikó tényezőket is melyek ismeretében csökkenthető lehet a FBSS előfordulási gyakorisága, s amelyekről az alábbiakban olvashat bővebben.

JóI ismertek a FBSS-re hajlamosító belgyógyászati megbetegedések is: diabetes mellitus, autóimmun kórképek, érbetegségek, hosszas szteroid kezelés stb.  A prognosztizáló rizikó faktorok megléte – számuktól függően – sokszor százalékos pontossággal prognosztizálhatja az FBSS kialakulásának a valószínűségét. Intézetünk munkacsoportjai nagy hangsúlyt fordítanak a több dimenziós szűréssel a figyelmeztető rizikótényezők feltárására, ezzel is jelentősen csökkentve az esetleges sikertelen műtétek kockázatát. Az FBSS diagnózissal találkozó páciens képzeletében gyakran csak negatív asszociáció társul a betegséget illetően, nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni azokat az állapotokat, amelyek valójában nem FBSS-ek, de a kórképről szerzett hiányos ismeret, vagy tapasztalat alapján FBSS-ként vannak címkézve.

Tévesen FBSS-ként jelölt állapotok

  • Gyakran egy sikeres, ill. a legkíméletesebb műtét és megfelelő rehabilitáció után is kifejlődhet az operált szegmentumban az instabilitás, majd másodlagos gerinccsatorna és forameni szűkület, amelyet nem tekintünk FBSS-nek, hisz a szegmentumban zajló természetes degeneratív patológiai folyamat következménye.
  • Az sem tekinthető FBSS-nek, amikor az ideggyök felszabadítását (discectomia, dekompresszió) követően megindul az idegben a regeneráció (újdonképződés) amely esetenként a műtét után súlyosbodó fájdalommal jár, akár hónapokig vagy egy évig is tarthat, s nem kezelendő FBSS-ként.
  • Az operált szegmentumban esetleg évek múlva kialakuló újabb sérvesedés nem jelentheti a korábbi műtét sikertelenségét.
  • Nem tekintendő FBSS-nek az sem, ha más (nem az operált) szegmentumban fejlődik ki egy új porckorongsérv.

Az FBSS tünetei

A FBSS tünetegyüttese nagyon változatos lehet, mely függ az eredeti panasztól, a kóroktantól, a páciens általános állapotától, kondíciójától, pszichoszociális habitusától, és a műtét típusától. Lehet enyhe, vagy tompa a fájdalomtól, zsibbadástól, a derékban, vagy alsó végtagokban egészen az éles, szúró, döfésszerű intenzív fájdalomig a derék, vagy alsó végtagokban, súlyos mozgáskorlátozottságot okozva, amelyhez társulhat az alsó végtagok paresise, vagy legrosszabb esetben plegiája (bénulás) is. A szimptómák felléphetnek akutan, de legtöbbször krónikusak, amikor már metabolikus (biokémiai) változások detektálhatók a funkcionális MR vizsgálattal az agyban az újabb kutatások eredményeképpen. Az utóbbi esetben sokszor nincs is kimutatható spinalis, strukturális elváltozás a krónikus fájdalom hátterében.

A szindróma diagnózisa

A FBBS kivizsgálása gyakorlatilag ugyanazon elvek szerint történik, mint egyébként a gerincbetegségek diagnosztikája, s melyről olvashatnak az alábbi bejegyzésünkben: még nagyobb hangsúlyt fektetve a rizikóbecslésre, állapotfelmérésre, röntgen, MR vizsgálat (elsősorban kontrasztos MR javasolt a heg és kiújuló gerincsérv elkülönítésére) CT vizsgálat, myelo-CT, neurofiziológiai vizsgálatokra. Szükség esetén porckorong festés, CT vezérelt diagnosztikus gyöki és kis ízületi blokád is pontosíthatja a fájdalmat generáló gerinc képleteket.

Az FBSS kezelése

Ha újabb műtéttel megoldható az implantátum rendellenesség, vagy kiújult gerincsérv, esetleg instabilitás, vagy egyéb gyöki kompressziót okozó ágens a FBSS okozójaként a műtét kimenetele eredményes. Ha a hegesedés elsősorban a probléma forrása, az ismételt műtét sikere meglehetősen kérdéses. A krónikus fájdalomszindrómában valamennyi fizioterápiás vagy egyéb komplementer gyógyászati és pszichoterápiás kezeléssel, kondicionáló gyakorlatokkal lehet próbálkozni a páciens állapotának és életminőségének javításában. Részletes ismertetőket az alábbi rovatunkban találhat.

A szerzőről
Dr. Ferenc Mária az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, reumatológus-fizioterápiás és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, osztályvezető főorvos.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.