Nagy melegben kifejezetten érdemes odafigyelni a minél rendszeresebb, kiegyensúlyozott és könnyed táplálkozásra. Ehhez ad tanácsokat Wolher Veronika dietetikus!
Kerüljük a kajakómát
Célszerű a napi kalóriát több, kisebb étkezésre elosztani, és nem 1-2 nagyobb mennyiségű étkezéssel leterhelni az emésztőrendszert. Amúgy is hajlamosak vagyunk egy akár 6-8 órás koplalás után a kelleténél nagyobb mennyiséget magunkhoz venni, utána pedig következhet a „kajakóma”.
A legfontosabb a zsírszegénység
Megfelelő nyersanyagválogatással és konyhatechnológiával rengeteget tehetünk nyáron is az emésztőrendszerünk tehermentesítéséért. A legfontosabb a zsírszegénység. Kerüljük a nehéz, zsíros ételek fogyasztását, mivel a kánikula amúgy is megterheli a szervezetet, ne fokozzuk ezt a nehezebben emészthető zsírdús ételekkel. Ha egy mód van rá, akkor a bő olajban sült, bundázott ételek helyett válasszuk a minimális zsiradék hozzáadásával készült roston sült, párolt változatokat. Persze nem kell az összes zsiradékot száműzni a táplálkozásunkból, hiszen arra is szükség van, csak nem mindegy, miből mennyit. Zsiradékok közül alkalmanként használjunk friss salátákhoz, vagy pirítósra csepegtetve például olíva-, tökmag-, lenmag-, mákolajat.
A péksüteményekkel óvatosan
A kelt-, vagy leveles tésztából készült, magas zsírtartalmú péksütemények helyett célszerű az élelmi rostban gazdag rozs, teljes kiőrlésű pékárukat választani, és akár a strandra egy ezekből készült szendviccsel elindulni, mely mellé külön akár friss zöldségeket is csomagolhatunk.
Zöldségek, gyümölcsök minden mennyiségben
Tegyük minél változatosabbá étkezéseinket friss, esetleg párolt szezonális zöldségek fogyasztásával. Ezekkel nem csupán a vitaminbevitelünket tudjuk növelni, hanem hozzájárulunk a megfelelő élelmi rost ellátottsághoz is. Az élelmi rostoknak számos jótékony hatást tulajdonítunk, az egyik ezek közül, hogy képesek csökkenteni a kalóriabevitel azáltal, hogy az emésztőrendszerben megdagadnak, így teltségérzetet alakítani ki és ezáltal csökken a táplálékfelvétel, alacsonyabb lesz a kalóriabevitel. Gyümölcsökkel fedezhetjük vitamin-, és ásványi anyag szükségletünk nagy részét, emellett víztartalmuknál fogva hozzájárulnak folyadékbevitelünk színesítéséhez, valamint magas az antioxidáns és flavonoid tartalmuk, amik pedig egészségünk megőrzésében segítenek.
Nyáron a hűsítő ételekre, italokra vágyunk leginkább
Itt is vannak apró trükkök, amikkel tudunk akár kalóriát is spórolni. Ne helyettesítsünk 1-1 étkezést fagylalttal, jégkrémmel, süteménnyel. Legyen meg a tízóraink, uzsonnánk, és azt követően máris nem tudunk például 3-4 gombóc fagylaltot megenni, hanem beérjük eggyel is. Fagylaltok, jégkrémek helyett néha válasszuk a hűtött gyümölcsöt, vagy készítsünk otthon fagyasztott gyümölcsből és jégkockából gyümölcsös jégkását, tejes gyümölcsshaket. A hideg gyümölcslevesek is főleg nyáron hódítanak. Mi is egyszerűen, gyorsan elkészíthetjük akár főzés nélkül is a frissítő gyümölcslevesünk. Kell hozzá egy turmix, gyümölcs, tejszín helyett 0,1%-os natúr joghurt, és ízesítésnek őrölt fahéj, citromlé, szegfűszeg, mentalevél.
Ami elmaradhatatlan a forróság idején: folyadékbevitel
Legjobb választás a megfelelő hidratáltság eléréséhez a víz. Ne csak akkor igyunk, amikor már a szomjúságérzet is jelentkezett. Az ajánlások szerint egy felnőttnek legalább 2-2,5 l folyadékot kell elfogyasztania egy nap, ez a nagy melegben akár 3-3,5 literre is emelkedhet, főleg, ha valamilyen fizikai aktivitás is van a nap folyamán. Kerüljük a cukros üdítők, gyümölcslevek fogyasztását. Felesleges kalóriát jelentenek. Inkább tegyük változatosabbá a vízfogyasztásunkat vízbe áztatott fűszernövényekkel, például mentával, citromfűvel, gyömbérrel. De ízesíthetjük a vizet jégkockába fagyasztott bogyós gyümölcsökkel, zöldségekkel is. Fontosnak tartom, hogy figyeljünk egymásra, hívjuk fel egymás figyelmét a rendszeres folyadékfogyasztásra. Például szervezhetünk a munkahelyünkön, családunkban vízivó versenyt. Inspiráló lehet, hogy például aki munkaidőben nem fogyaszt el 2,5 liter vizet, az veszi másnap a gyümölcsöt a többieknek.