A terhesség alatt gerincünk fokozott terhelésnek van kitéve. A szülés során pedig még komolyabb nyomás éri a gerinc ágyéki, keresztcsonti és farkcsonti régióját, ami forrása lehet az akut derékfájdalomnak, a gerincsérvnek vagy akár farokcsont törésnek. De hogyan csökkenthető terhesség és szoptatás alatt a gerincfájdalom?
Legegyszerűbb gyógyszerrel enyhíteni a fájdalmat, azonban a helyes medicinát terhesség és szoptatás alatt nagy körültekintéssel lehet csak kiválasztani. Ráadásul létezik egy ennél sokkal biztonságosabb megelőzési módszer is.
Gerincfájdalom terhesség alatt
A terhes anyák akár 60%-ának fájhat a gerince a terhesség alatt. Ennek oka az, hogy a has növekedésével a súlypontunk még inkább előre húzza a gerinc alsó görbületét, ezáltal a gerinc ágyéki, keresztcsonti és farokcsonti régiója fokozott terhelésnek van kitéve. Azok a nők viszont, akik rendszeresen tornáznak, jó eséllyel kerülik el, vagy csak jóval enyhébb mértékű fájdalmat tapasztalnak a várandósság idején. Nincs veszve azonban semmi sem, ha a fogantatás ideje előtt nem mozogtunk rendszeresen. Annak ellenére, hogy a terhesség komoly anatómiai és fiziológiai változásokat okoz, a testmozgás minimális kockázattal jár, sőt, a veszélyeztetett terhességet kivéve, kifejezetten előnyös a leendő anyukák számára!
Milyen gyakorlatokat végezhetünk terhesség alatt?
Már egyszerű gyakorlatokkal megelőzhető a gerincfájdalom. A cél, hogy megerősítsük a has- és hátizmokat. Például domborítsuk és homorítsuk gerincünket a földön térdelve, mint a macskák, vagy álljunk háttal a falnak, lassan guggoljunk le úgy, hogy közben gerincünket egyenes tartjuk. A séta, az úszás, a kerékpározás és az alacsony intenzitású aerobic ugyancsak biztonságosan végezhető a terhesség alatt. A vízben végzett gyakorlatok– köldök magasságú vízben – pedig azért is ajánlottak, mert a víz felhajtó erejének köszönhetően csökken az ízületek terhelése
Ha a torna mégsem elég… Gyógyszerszedés szoptatás idején
Egy korábbi írásunkban már részletesen foglakoztunk azzal, hogy szülés után milyen gyógyszereket adhatunk a szoptatós anyáknak. Ez a kérdés a gyakorló orvos számára is sokszor komoly fejtörést okoz. Nehezíti a helyzetet, hogy a gyógyszergyárak a gyógyszerek többségénél inkább nem javasolják a szoptatást, egyrészt jogi önvédelemből, másrészt, mert a szoptató anyákon és csecsemőkön nem végeznek vizsgálatokat. Van úgy, hogy egyes orvosok azt javasolják, hogy hagyja abba a szoptatást az édesanya. A hirtelen elválasztás az anyának és a csecsemőnek egyaránt nagy lelki traumát okoz és testi következményei is lehetnek. Elmarad az az immunvédelem, amelyet az anyatej nyújthat a csecsemőnek a fertőző betegségek ellen. A gyors elválasztás miatt, a mell túltelítődésének és a mellgyulladásnak is sokszorosára nő az esélye. Sok szoptató édesanya ezektől félve inkább eltűri a fájdalmat, és nem fordul orvoshoz. Megfelelő körültekintéssel azonban szedhetünk fájdalomcsillapítót.
7 tanács a szoptatás melletti gyógyszerválasztáshoz
- Lehetőleg válasszunk olyan szert, amely a csecsemőnél is biztonsággal alkalmazható lenne.
- Ha lehet, csak egyféle kezelés mellett döntsünk, és a többszöri adagolású szerek előnyösebbek, mint az elnyújtott hatású készítmények.
- Ha lassú lebomlású készítmény mellett döntünk, azt javasolt a csecsemő leghosszabb alvási periódusa előtti szoptatás után bevenni.
- Napi többszöri adagolás esetén is érdemes a gyógyszert közvetlenül a szoptatás után bevenni.
- Ne felejtsük el, hogy egy gyógyszer megítélése nagyon különböző lehet a várandósság és a szoptatás alatt! Jó példa erre a nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) egy része, amelyek közül a szoptatás alatt kifejezetten ajánlott Ibuprofen a várandósság alatt adva nagy veszélyt jelenthet a magzatra nézve, hiszen bezárhatja a magzati életben még fontos funkciót ellátó Botall-vezetéket.
- Koraszülöttek, beteg csecsemők szoptatása esetén fokozott óvatossággal kell gyógyszert választani.
- Bármilyen gyógyszerválasztási bizonytalanság esetén érdemes laktációs szaktanácsadó orvos segítségét kérni! A hazai laktációs szaktanácsadók elérhetősége az ibclc.hu oldalon fellelhető.