• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

2025. március 14. 06:00
Gerinces Magazin
Off

Szinte mindenki tapasztalt már derékfájást, sokaknak a csípője vagy a térde fáj hosszú ideig, és számosan szenvednek sokszor visszatérő, hosszantartó fejfájástól is. Fájdalomspecialista közreműködésével járjuk körbe, milyen lehetőségek vannak a fájdalom csillapítására a különböző fájdalomtípusok esetén.

Mi a fájdalom? Messze nem élmény

A legjobb, ha a Nemzetközi Fájdalomkutató Szövetség (IASP) definícióját vesszük alapul a megfogalmazáshoz. Eszerint a fájdalom egy olyan kellemetlen, érzelmi és érzékszervi állapot, amely egy tényleges vagy potenciális szöveti károsodással hozható összefüggésbe. (Az eredeti definícióban ugyan élménynek nevezik, de hát ez messze nem élmény.)

Az akut fájdalom hirtelen kezdődik, nagyon fáj, észrevehető változás kísérheti, hisz piros, meleg, duzzadt, vagy pl. a gerinc esetében deformitás alakulhat ki és fontos, hogy idővel sokszor spontán is elmúlik. A krónikus fájdalom viszont 3 hónapon túl tartó fájdalomtípus. Akár önálló betegség is lehet, nem mindig az akut fájdalom kronicizálódása.

Milyen fájdalomtípusok különíthetők el egymástól?

Az akut fájdalom 2 héten belül sokszor terápia nélkül is meggyógyul, vagy legtöbbször a fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők rövid időn belül segítenek. A krónikus fájdalom azonban egy összetett, bonyolult folyamat, amelynél sokszor az okokat sem tudjuk kideríteni.

Ha a patomechanizmust vesszük figyelembe, minden fájdalomtípus esetén más a terápiás megközelítés.

Nociceptív fájdalom akkor jelentkezik, ha a test szövetei megsérülnek, és ingerületbe jönnek a fájdalomérzékelő kis receptorok, normális testi válasz a szöveti sérülésre, mint például egy gerincsérv vagy egyéb gyulladás esetén.

A neuropátiás fájdalom az idegrendszert érintő megbetegedés, amely lehet centrális, de lehet perifériás is. Centrális, például egy sztrókos fájdalom, perifériás pl. a diabéteszes polyneuropathia, vagy egyéb betegséghez társulhat, de az alkoholistáknál is ez a típusú alsó végtagi fájdalom jellemző.

A nociplasztikus fájdalom, amikor nincs egyértelmű, kimutatható oka, előidéző ágense a fájdalomnak. Ez a bizonyos klasszikus és annyit emlegetett bio-pszicho-szociális fájdalom. Az egyes fájdalomérzetek keverten is előfordulhatnak. Lehet, hogy a fájdalom nociceptívként kezdődött, amit később felnagyítanak bizonyos környezeti tényezők, genetikai eltérések, a rossz alvásminőség, a depresszió, a szorongás, a rossz szociális helyzet, vagy épp a munkahelyi konfliktusok, vagyis pszichoszociális faktorok.

Hogyan kezelhetőek a különböző fájdalomtípusok?

A fájdalomtípusok kezelése nagyon sokrétű. Az egyik mód a farmakológiai, vagyis gyógyszeres kezelés, a másik a nem farmakológiai, vagyis a nem gyógyszeres terápia. A gyógyszeres kezelés elsősorban az akut fájdalomnál jön szóba, ahol minél előbb meg kell szüntetni a fájdalmat, csökkenteni a gyulladást. 

Nociceptív fájdalomnál, azaz ha a ismerjük a fájdalom pontos hátterét, van kimutatható szöveti károsodás, akkor elsősorban a paracetamol, a non-szteroidok, és a metamizol jönnek számításba per os, intravénás, intramuszkuláris vagy infúziós készítmények formájában.

A neuropátiás fájdalomnál sokkal inkább az epilepszia elleni készítmények és az antidepresszánsok választandóak. Ezeken kívül alkalmazhatók olyan fájdalomcsillapítók, mint a topikális készítmények, a különböző nem szteroid tartalmú krémek, sprayk, tapaszok és a gyengébb vagy erősebb opioid származékok. Illetve hatékony megoldást jelent a különböző intervenciós technikák alkalmazása is. A gyógyszeres és nem gyógyszeres terápiát általában fizioterápiás és különböző alternatív módszerekkel lehet kiegészíteni.

Krónikus fájdalom esetén elsősorban a nem farmakológiai kezeléseket részesítjük előnyben. Ezek a különféle fizioterápiás, gyógytorna, masszázs, elektroterápiás és alternatív terápiás módszerek. Ha nem segítenek, akkor természetesen gyógyszeresen avatkozunk be. A terápiarezisztens eseményeknél a krónikus fájdalomszindrómában fontos szerepe van a pszichoterápiának is. 

A cikk szerzője a Budai Egészségközpont és az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársa.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Fájdalom, fájdalomcsillapítás

12 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.