A gerinc betegségeinek pontosabb diagnosztizálására szolgál a diszkográfiás vizsgálat.
Célja a diagnózis pontosítása olyan esetekben, ahol a CT vagy MRI képanyag porckorong-elfajulást, elődomborodást igazol, azonban a tünetek nem felelnek meg egyértelműen a képen látott elváltozásnak.
Mit jelent a porckorong elődomborodása (protúziója)?
A porckorong egészséges állapotban rugalmas és erős összeköttetés a csigolyatestek között. Mozgékonnyá teszi a gerincet, véd az ütésektől és a rázkódástól.
Életünk harmadik évtizedének végére a porckorong magja (ez a „tökéletes gél”), folyadékvesztéses, azaz dehidrációs folyamaton esik át, amely a negyedik évtized végére már jelentős mértékű lehet. A rostos gyűrűk, amelyek a központi, kocsonyás magot veszik körül, fokozatosan elvesztik rugalmasságukat, berepedeznek. Állandó túlterhelés vagy kóros terhelés hatására a központi kocsonyás mag kimozdulhat a helyéről.
Abban az esetben, ha a leszakadt rostos gyűrű – részek nem kerülnek a gerinccsatornába, de a hátsó porckorong falat kiboltosítva szűkítik a csatornát, a porckorong elődomborodásáról beszélünk.
Miért történik a vizsgálat?
A porckorong elődomborodását nem lehet egyszerű röntgenfelvétellel kimutatni, erre csupán a CT vizsgálat (komputertomográfia) vagy a mágneses rezonancia-vizsgálat (MRI) alkalmas. Az esetek többségében a porckorong fala nem nyomja a mellette futó ideggyököt, a fájdalmakért a porckorong falat ellátó érző-idegvégződések irritációja (gyulladása) lehet felelős. Ennek igazolására végezzük a porckorong röntgen-kontrasztanyaggal történő feltöltését, a diszkográfiát.
Diszkográfia
A beavatkozást megelőzően 30-40 perccel nyugtató -altató injekciót ad az osztályos nővér. A beavatkozásra a műtőben kerül sor, szabályos lemosást, izolálást követően. Helyi érzéstelenítés után az orvos RTG kontroll alatt, az ideg kilépésének elkerülésével, bevezet egy vékony tűt a csigolyák között a gerinccsatornába. Az Ön ébrenlétére az esetleges idegi sérülés elkerülése végett van szükség. Amennyiben a tű elhelyezkedése megfelelő, az orvos kontrasztanyagot juttat a porckorong magjába. Az eljárás végén röntgen-, majd egy óra múlva, amennyiben szükséges, CT-felvétel készül, amely pontosan megmutatja a porckorong állapotát: a degeneráció fokát, nagyságát, a porckorongfal vastagságát, épségét. Legalább ilyen fontos az ún. disztenziós hatás: a porckorongfal a befecskendezett kontrasztanyagtól megfeszül, és ez kiválthatja a beteg ismerős fájdalmait. Ebben az esetben pozitív a diszkográfiás vizsgálat eredménye, és meghatározható a röntgen-, illetve CT-képnek megfelelő kezelés. Ha a diszkográfia során a beteg nem jelez fájdalmat, a mégoly megkopott porckorong sem igényel kezelést.
Milyen szövődmények fordulhatnak elő a vizsgálatot követően?
A diszkográfia általában szövődmények nélküli beavatkozás, de egyéni érzékenységtől függően néha túlérzékenységi reakciók léphetnek fel. Előfordulhat még az eredeti panaszok átmeneti fellángolása a beavatkozást követő napokban.
Ritkán felléphet:
- Túlérzékenységi reakció a kontrasztanyagra, a helyi érzéstelenítőkre, és a nyugtatókra. Ez hányinger, viszketés, bőrkiütés formájában mutatkozhat meg. A legtöbb esetben a tünetek beavatkozás nélkül gyógyulnak, illetve megszűnnek.
Nagyon ritkán előfordulhat:
- asztma
- ájulás
- a porckorong elfertőződése
Mire kell figyelni?
A vizsgálat napján: Ha más utasítást nem kap, a beavatkozás napján csak könnyű reggelit fogyasszon, és keveset igyon! A beavatkozás előtt 30-40 perccel előkészítést kap, nyugtató-altató injekció formájában.
A vizsgálat után: Ágynyugalom 1-2 órán keresztül. Ezt a napot a kórházban kell töltenie! Ha állapotában bármilyen rendellenesség jelentkezik, rögtön jelezze orvosának! Rendellenességek lehetnek: viszketés, hányinger, hányás, fejfájás, érzéketlenség a végbél környékén.
Amit az orvosának tudnia kell
– van-e túlérzékenysége gyógyszerre, élelmiszerre, ragtapaszra, helyi érzéstelenítőre?
– korábbi kontrasztanyagos vizsgálatnál fellépett-e bőrkiütés, vérnyomás-probléma, esetleg viszketés?
– szenved-e Ön vérzékenységben, szívbetegségben, fertőző betegségben (hepatitis, AIDS), pajzsmirigy túlműködésben, cukorbetegségben?
– szed Ön rendszeresen gyógyszert?
– lehetséges, hogy Ön állapotos?