Az emberek többsége még mindig nem sportol vagy nem sportol eleget, míg másoknál inkább a túlzásba vitt testedzés okozhat gondot.
Az egészséges testi, lelki működéshez elengedhetetlen a rendszeres mozgás. Aki legalább hetente háromszor mozog, annak jelentősen csökken az esélye arra, hogy szív- és érrendszeri panaszok, túlsúly, magas vérnyomás vagy cukorbetegség alakuljon ki nála. A rendszeres sport számos egyéb előnye mellett oldja a stresszt, csökkenti a csontritkulás és különböző daganatos vagy fertőző betegségek kialakulásának esélyét is.
Ugyanakkor vannak olyanok, akik túlzásba viszik az edzést, és ez már inkább árt, mint használ az egészségüknek. Az exorexia, magyarul testedzés-függőség vagy kóros sportolás általában úgy kezdődik, hogy valaki egészségesebb, edzettebb szeretne lenni, elkezd figyelni a táplálkozására, és különösen a testmozgásra. Egy idő után azonban az edzés minden más tevékenység elé helyeződik, ez válik az élete értelmévé, végül a túlzásba vitt sport pedig ártalmas lehet a fizikai és a mentális egészségre, valamint negatívan hat a társas kapcsolatokra.
A túledzettség testi és lelki jelei
Akkor beszélünk edzésfüggőségről, ha az egyén kifejezetten rosszul érzi magát, ha valami miatt ki kell hagynia egy edzést. Akár fontos családi vagy munkahelyi programokat is lemond a sport miatt, feszült és szorongó lesz csak a gondolattól, hogy néhány napig nem edzhet.
A túlzásba vitt edzésnek előbb-utóbb fizikai tünetei is lesznek. Például bekövetkezhet a szívizom kóros vastagodása. Nem véletlenül vannak az élsportolók rendszeres, szigorú orvosi ellenőrzés alatt, de ez a kontroll az amatőr sportban általában nincs meg.
Ugyancsak a túledzettség jele, ha valaki – akár viszonylag fiatalon is – ízületi fájdalmakkal, rendszeres izomfájdalmakkal küzd, és nehéznek érzi a végtagjait. Az állandó álmosság, kimerültség, fáradékonyság szintén lehet a túlzásba vitt edzés következménye, ahogy az immunrendszer gyengülése, és az emiatt gyakrabban előforduló fertőzések megjelenése is. A túledzettség okozhat ingerlékenységet, depresszív hangulatot és a szexuális vágy csökkenését is. Nőknél kialakulhat az úgynevezett atléta triász: táplálkozási zavar, amenorrhea (vérzés kimaradása) és a csontritkulás.
Fontos a mennyiség, de a minőség még inkább
A túl sok edzés ráadásul a mozgáskivitelezés minőségének csökkenését is magával hozhatja. Ha valaki naponta edz, egyfelől rutinosabb és tapasztaltabb lesz, másfelől viszont hajlamosabb túlerőltetni, extrém terhelésnek kitenni magát. A nyújtásoknak, lazításoknak, a “könnyebb” edzésnapoknak, a pihenőnapoknak nagy jelentősége van. Aki siet, mert még többet, még gyorsabban, még nagyobb teljesítményt nyújtva dolgozik, az könnyebben megsérülhet.
Az edzés során elkövetett gyakori hiba, hogy a mennyiség a gyakorlatok szabályos kivitelezésének rovására megy. Pedig hasznosabb, ha inkább kevesebbet, de szabályosan dolgozunk. A rosszul végzett gyakorlat helytelen terhelést eredményez és nem fejleszti megfelelő mértékben az adott izomcsoportot. Emellett sérülésveszélyes, és hosszabb távon az egyenlőtlen terhelés szöveti károsodáshoz vezet.
Az edzés fontos része kell legyen a bemelegítés és a nyújtás, amely nélkülözhetetlen a vázizomzat és a kötőszövetek rugalmasságának megőrzéséhez. A rendszeres izomlazítás nélkül az izmok megrövidülnek, és a rövid, feszes izmok korlátozhatják az ízületi mozgást, így csökkenhet a mozgástartomány és csökkenhet a teljesítmény is.
Az izmok és kötőszövetek mobilizálása véd a húzódásoktól, szakadásoktól, segíti az edzés utáni regenerációs folyamatokat. Az adott izomcsoport hatékonyabb működéséhez vezet, mert gyorsabban, kisebb energiaráfordítással tud összehúzódni, ellazulni, megnyúlni. Az elongáció növeli az izmok, és az egész test felett érzett kontrollt, erősíti a test és az agy közötti kapcsolatot. Nem érdemes tehát elhanyagolni, és aki sokat sportol, annak időről időre érdemes felkeresnie egy gyógy- vagy sportmasszőrt, és a hobbisportolóknak sem árt a rendszeres orvosi és gyógytornász kontroll.
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.