• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

MR: képalkotó diagnosztika röntgenterhelés nélkül

2022. augusztus 26. 06:38
Gerinces Magazin
Off

A röntgentechnika után a képalkotó diagnosztika új szintje a mágneses rezonancia használata, amellyel sugárterhelés nélkül készíthető pontos, részletes, felvétel.

Különböző képalkotó diagnosztikai eszközöket bemutató négyrészes cikksorozatunk harmadik írását olvashatják az alábbiakban. Korábban a röntgenfelvételekről és a CT-ről írtunk.

Negyven éve ismerjük az MRI (Magnetic Resonance Imaging), a mágneses rezonanciás képalkotás technikáját, ami – a számítástechnika lehetőségeivel párosítva – mára a modern képalkotó diagnosztika fontos eszköze lett. Az MRI készülék kifejlesztése többek között Paul Lauterbur és Peter Mansfield nevéhez fűződik, akik ezért a tevékenységükért 2003-ban orvosi Nobel-díjat kaptak. Az alagút rendszerű készülékben erősebb mágneses tér keletkezik, mint a nyitottban, így ez terjedt el inkább, mert ebben, részletgazdagabb kép készíthető. Egyes kisebb testrész vizsgálatára az alacsony térerejű, nyitott MR is alkalmas lehet.

gerinces1_mr_1.jpg

Az MRI-vizsgálat alkalmazása

Az MRI bonyolultabb készüléket, több időt és költséget igényel, mint a röntgensugárzáson alapuló röntgen- és CT-vizsgálat, vagy az ultrahang. Kérdéstől függően, szakmai döntés alapján dől el, hogy mit vizsgálnak MR-rel vagy más modalitással. Az MRI nem jár sugárterheléssel, mivel nem röntgensugárzáson alapul, hanem rádióhullámokat és statikus mágneses mezőt használ. Az erős mágneses mező a páciens szervezetének folyadéktartalmú szöveteire hat, a vízmolekuláiban lévő protont, hidrogénmagot polarizálja, az így keletkező, kódolható rádiófrekvenciás jelek adják a képet. A felvételek több síkból is elemezhetők, elsősorban a lágyrészek vizsgálhatók. Az MRI kép felbontása részletgazdagabb, a lágyrészekről jobb kontrasztú képet eredményez, mint a röntgen vagy az ultrahang. A CT-hez hasonlóan az MRI-felvétel pontosságát is fokozhatják kontrasztanyag alkalmazásával bizonyos lágyrészek, testrészek vizsgálatakor. Az emberi test szinte minden szerve, szövete vizsgálható MRI-készülékkel. A gerinc és a csontok, ízületek, a koponya, az agy, az emlő, a mellkas és a hasüreg, a medence sérülései, elváltozásai, gyulladásos és daganatos folyamatai egyaránt már korai stádiumban diagnosztizálhatók a segítségével.

gerinces2_mr_2.jpg

Mire kell a betegnek figyelnie MRI-vizsgálat közben?

Az MRI vizsgálat különösebb előkészületet nem igényel. Ha kontrasztanyagot is használnak, a betegnek pontosan követnie kell a beutaló orvos és a kezelők utasításait. A páciensnek az öltözőben kell hagynia minden fém használati tárgyat, ékszert, telefont. A vizsgálathoz a beteget fekvő testhelyzetben egy nagy henger alakú készülékbe tolják, ahol a vizsgálat időtartama alatt mozdulatlanul kell maradnia. Az MRI-hez használt kontrasztanyag (gadolínium) a röntgenalapú vizsgálatokkal szemben nem tartalmaz jódot, így kevésbé kell tartani az esetleges allergiás reakcióktól. Az MRI – az erős mágneses mező miatt – nem használható fel azokban az esetekben, amikor a páciens testében valamilyen mágnesezhető fém implantátum vagy gyógyászati segédeszköz, protézis, aneurysma klip, hallókészülék vagy szívritmus-szabályozó stb. van. Ezek a fém tárgyak ugyanis felforrósodhatnak, károsodhatnak az erős mágnesesség miatt. A titán nem mágnesezhető, így a titán implantátum nem akadálya az MRI vizsgálatnak. Mivel a mágneses rezonanciás képalkotás nem röntgensugarat használ, semmiféle sugárterhelést nem jelent, így azok számára is használható diagnosztikai eljárás, akik esetében fiatal koruk, várandós állapotuk miatt a röntgen- vagy CT-vizsgálat ellenjavallt. Terhesség esetén a 2. trimesztertől vizsgálható a páciens, kontrasztanyagot nem kaphat. Az erős mágneses mezőnek nincs ismert mellékhatása, egészségi kockázata, így szükség szerinti számban végezhető. A vizsgálat fájdalommentes és veszélytelen, a páciensnek legfeljebb kellemetlenséget jelent, hogy a felvételek ideje alatt a készülék hengerének zárt terében mozdulatlanul kell feküdnie. Ha a készülék zúgása nagyon zavarja, füldugóval vagy fülhallgatóval védekezhet ellene. Ha a zárt térben szorongás, rosszullét fogná el, a kezelő asszisztensnek jelezheti a belül elhelyezett mikrofonon keresztül.

A cikk a Budai Egészségközpont radiológusának közreműködésével készült el.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.