• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Mit kell tudni a térdprotézis műtétekről?

2022. január 28. 07:00
Gerinces Magazin
Off

A térd egyike a legnagyobb terhelésnek kitett ízületeknek, így megbetegedései, például az artrózisa, kopása, nagy fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járhatnak. Ha a folyamat lassítására és a panaszok enyhítésére irányuló konzervatív, vagy kisebb műtéti kezelés már nem vezet eredményre, protézis beültetése is szükségessé válhat.

A porckopás egyik oka a genetika, vagyis öröklött hajlam. Más esetekben az ok lehet fejlődési rendellenesség vagy az előrehaladott életkor, túlterhelés, ízületi és csontdeformitás, sérülések következménye vagy gyulladásos betegség. A túlterhelés gyakori oka az elhízás miatti súlytöbblet.

A porckárosodás tünetei

A térdízület kopásának következményei lassan alakulnak ki. A reggeli felkeléskor, vagy hosszabb ülés utáni felálláskor jelentkező fájdalom és merevség lehet az első jel. Korai stádiumban a mozgatás során a fájós testrész hamarosan „bemelegszik” és a panaszok megszűnnek, de előrehaladottabb esetben már pihenés közben is érződnek és nem is múlnak el. A térdartrózis jellegzetes tünete az ízületek deformitása, néha a duzzanata, merevsége, valamint a térd mozgástartományának csökkenése.

gerinces-1.jpg

A porckopás megelőzése

Bizonyos életmódbeli körülmények betartásával a porckopás jó eséllyel lassítható. Kerülni kell az egyoldalú vagy túlzott terhelést és az elhízást, mivel a súlytöbblet többszörösére növeli a kockázatot. A helyes testtartás, az okosan, bemelegítés és nyújtás mellett végzett rendszeres mozgás, a megfelelő mozgásformák, az edzés is hozzájárul az ízületek védelméhez. Többfajta porcanyagcsere-javító étrendkiegészítő, ún. chondroprotektív szerek, illetve az ízületbe adott hyaluronsavas injekciók is rendelkezésre állnak a megelőzéshez.

A térdízületi porckopás konzervatív kezelése

A már kialakult porckopás visszafordíthatatlan, de a károsodás folyamata lassítható és meg is állítható. A konzervatív kezelés a porcfelszínt regeneráló gyógyszerekkel és a fizikoterápia különböző lehetőségeivel, gyógytornával, történik. Ezeknek a kezeléseknek a többsége a fájdalomcsillapításra, gyulladáscsökkentésre, valamint a további károsodás megelőzésére irányul.

Amennyiben a konzervatív kezelés sikertelen, akkor sebészeti megoldás következik, esetleg artroszkópos beavatkozás, mely során porcfelszínkezelést, shaverezést, a levált porcrészletek eltávolítását végezzük. Ha ez eredménytelen, illetve a porckopás nagymértékű előrehaladottsága esetén térdprotézis beültetése is szükségessé válhat.

gerinces-2.jpg

A térdprotézis fajtái, műtéti lehetőségek

Az ízületi porckárosodás mértékének megfelelően választják ki az alkalmazott térdprotézist. A részleges, ún. szánkó protézist (Unicondylaris térdprotézist) a combcsont és a sípcsont elkopott ízületi felszínének pótlására használják, ha csak az ízület egyik oldala károsodott. Ha az ízület belső és külső fele egyaránt károsodott, akkor a teljes (duocondylaris) térdprotézist alkalmazzák, amely a teljes térdízületi felszínt, a teljes combcsonti és sípcsonti felszínt pótolja csontcementtel rögzített fém komponensekkel és műanyag csúszó betéttel, amely lehetővé teszi az ízület súrlódásmentes mozgását. A súlyos károsodás esetén alkalmazott totál térdprotézis (TEP, totál endoprotézis) a térd mindhárom ízületi felszínén helyettesíti a porcfelszínt. A lábszárcsonthoz és a combcsonthoz fém komponenseket erősítenek, amelyek között a lábszárcsonti komponensbe helyezett, nagy teherbírású, kopásálló műanyag elem biztosítja a csúszófelszínt. Ha a kopás a térdkalács ízületet is érinti, műanyag térdkalács protézis beültetésére is sor kerülhet. A térdízületi protézis 15-20 évig képes betölteni a funkcióját.

A műtét utáni rehabilitáció során mozgatással majd gyógytornával segítik elő a beteg újbóli mozgásképességét, a térd mielőbbi újbóli rendeltetésszerű használatát.

Ez a cikk a Budai Egészségközpont ortopéd orvosának közreműködésével készült.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Feltöltő dózisú (bólus) D3 - vitamin – Kinek, mikor, mennyit?

08 júl 2025
No Responses.

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.