• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Milyen sportot válasszunk, ha porckorongsérvünk van?

2022. december 16. 08:29
Gerinces Magazin
Off

Akinek volt valaha porckorongsérve, netán most is érintett, az hajlamos erre a kérdésre lemondó sóhajjal annyit válaszolni, hogy „legfeljebb sakkozhatunk”. Nagy hiba lenne azonban lemondani a mozgásról, mert a teljes passzivitás a gyógyulás helyett hamarosan az állapot rosszabbodásához vezethet.

gerinces_sport_derekfajassal_1.jpg

Mikor beszélünk porckorongsérvről?

Porckorongsérvről (diszkusz herniáról) akkor beszélünk, ha a gerinccsigolyák közötti porckorong rugalmatlanná válik, elmozdul, és a rostos anyagának egy része előboltosul. Enyhe formájában prolapszusnak, előrehaladottabb formában herniának nevezik. Ha ez a kiboltosulás nyomást gyakorol a gerincvelőre, illetve az ideggyökökre, akkor a porckorongsérv idegrendszeri tüneteket, zsibbadást, kisugárzó fájdalmat, érzészavarokat, reflexkiesést, izomgyengeséget, bénulást, és vegetatív, például vizelet- és széklettartási panaszokat (inkontinencia) okozhat. A porckorongsérv a gerinc ágyéki és a nyaki szakaszán alakul ki a leggyakrabban. A hernia kockázatát növeli a túlsúly, a mozgáshiány, az edzetlen hátizmok, és a nem megfelelő bemelegítéssel, vagy bemelegítés nélkül végzett túl intenzív mozgás, illetve egy gerincet terhelő váratlan mozdulat is.

Hogyan történik a porckorongsérv kezelése?

Akut porckorongsérv esetén a beteg a mozgásában is korlátozva van, kíméletre van szüksége, a gyógytorna sem ajánlott ilyenkor. A fájdalom csillapítására nem szteroid gyulladáscsökkentőket, izomlazítókat alkalmaznak. Műtéti megoldás akkor jön szóba, ha a beteg állapota a kezelés ellenére nem javul 2-3 hónap után sem, illetve, ha súlyos idegrendszeri panaszok is jelentkeznek, például bénulásos tünetek vagy széklet-, vizeletinkontinencia. A fizikoterápia és a gerinc gyógytornája az enyhe tüneteket okozó porckorongsérv kezelésében, és a krónikus esetekben alkalmazható.

Miért ajánlott a mozgás?

Ha a porckorongsérv akut, heves fájdalommal járó szakaszában nem is, de a megelőzésében, illetve a fájdalom csökkenésével, elmúltával annál nagyobb szükség van okosan összeállított, a gerincet kímélő, a háti mélyizmokat, a hasizmokat, és a medencefenék izmokat erősítő mozgásformákra. A mozgás mennyiségét, intenzitását csak nagyon mértékletesen, fokozatosan szabad növelni. Legjobb, ha a beteg a mozgásformákat szakemberrel beszéli meg: a kezelőorvosával, illetve az ő ajánlása után gyógytornásszal vagy személyi edzővel. Elsősorban a gerinctorna, a gyógytorna ajánlott. A többi izomerősítő mozgásnak óvatosan kezdjünk hozzá, az állapotunknak megfelelően, figyelve arra, hogy nem újul-e ki a fájdalom a mozgás közben.

Milyen sport ajánlott, és melyeket jobb kerülni porckorongsérv esetén?

Az úszásnemek közül a hát, a gyorsúszás és a szabályos mellúszás, amikor a fej a levegővétel után visszahajlik a vállak közé, ajánlható, mivel ezeknél nem terheljük a gerincet. A séta, a fokozatosan emelt távú gyaloglás is pozitív hatású, különösen szabadban, friss levegőn, természetes talajon.

gerinces_sport_derekfajassal_2.jpg

Még ha furcsa is az ötlet, de ha van rá lehetőség, ne hagyjuk ki a társastáncot sem: például az elegánsan, egyenes gerinccel járt keringő kifejezetten gerincbarát, ráadásul nemcsak a mozgásra, hanem a pszichés feltöltődésre is alkalmat ad. A gerinc melletti izmok erősítésének érdekében összeállíthatunk akár súlyzós gyakorlatokat is, persze csakis szakemberrel való egyeztetés után. Minden mozgásformánál fontos a megfelelő bemelegítés és a levezető nyújtás is.

Minden olyan mozgásformától óvakodni kell, amelyben a gerincet túl nagy terhelés vagy kiszámíthatatlan, váratlan erőhatás érheti. Így a porckorong-problémákkal küzdőknek nem valók a csapatjátékok, például a foci, kézilabda, kosárlabda, hiszen ezeknél gyakori az ütközés, esés, de nem szerencsés a tenisz sem, hiszen annál is gyors irányváltások, váratlan mozdulatok veszélyeztetik a sérült porckorongot. A tornagyakorlatokat úgy kell összeállítani, hogy hajlított derékkal való emelés, rögzített lábfejjel való felülés, csavarással kombinált törzshajlítások, túl nagy súlyokkal végzett mozdulatsorok ne legyenek benne.

A cikk a Budai Egészségközpont reumatológus szakorvosainak közreműködésével készült el.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.