Itt a nyár, a strandolás és strandsportok időszaka, nem árt azonban kicsit odafigyelni, nehogy sérülés legyen az önfeledt mozgásból.
Nyáron még azok is többet mozognak, új mozgásformákat próbálnak ki, akik év közben idő vagy kedv hiányában hajlamosak elhanyagolni a sportolást. Úszás, strandfoci, strandröplabda, SUP, kajakozás, kenuzás, vízilabda, vízibicikli, rafting, vízisí, wakeboard: a vízparton és a vízben számos sportolási lehetőség adódik. Ezek többnyire jót tesznek a szervezetnek, hasznosak a szív- és érrendszernak, fejlesztik az izomzatot. Ha azonban nem kellő körültekintéssel fogunk nekik, akkor a sérülésveszélyt is magukban hordozzák. Különösen igaz ez akkor, ha olyan sportba kezdünk bele, amelyben nincs meg a kellő rutinunk és erőnlétünk.
Úszás és SUP
A legtöbbek által gyakorolt nyári sport az úszás. Minden szempontból kiváló választás, mert jó hatással van a szívműködésre és a légzésre, segíti többek között a gerincoszlopot tartó izmok erősödését, ezáltal javítja a tartáshibákat, és sok más sporttal ellentétben kevésbé terheli az ízületeket. További előnye, hogy rendkívül alacsony a sérülésveszélye, nem véletlenül része számos mozgásszervi betegség rehabilitációs programjának is. De még úszás közben is előfordulhatnak kisebb gondok, ilyen például a vállízület gyulladása, és apróbb hátsérülések, húzódások. Emellett az arra érzékenyeknél az úszás kellemetlen következménye lehet a torok- és fül¬fertőzés, különböző szemölcs- és a gombafertőzések.
A SUP (állva evezés, stand up paddleboarding) az utóbbi évek egyre népszerűbbé váló vízisportja. Mára többen SUP-olnak a Balatonon, mint ahányan kajakba vagy csónakba szállnak. A SUP nagy előnye, hogy viszonylag könnyen elsajátítható, és a szörfözéssel ellentétben nem kellenek hozzá hullámok sem, csendes időben is űzhető. Ötvözi a kenuzást, hiszen evezni kell, és a szörfözést, mert állni kell a deszkán. Az egész testet megdolgoztatja: javítja az álló- és a koncentrációs képességet, az egyensúlyérzéket. SUP közben szorgalmasan dolgoznak a tartásért felelős mélyizmok is. Bár békés, szinte meditatív sport, nem árt óvatosan elkezdeni, mert eleinte könnyű leborulni a deszkáról, zúzódásokat, rosszabb esetben töréseket kockáztatva.
Strandfoci és strandröplabda
A strandfoci és strandröplabda ugyancsak népszerű vízparti sportok. Itt azok a sérülések fordulhatnak elő, amelyek a “hagyományos” foci és röpladba esetén azzal a plusz veszélyforrással, hogy a strandon a pálya sokszor vizes, csúszós vagy göröngyös. Emellett az is előfordul, hogy néhány sör után kezdik el a játékot a strandolók, ami szintén növelheti a balesetveszélyt. A leggyakoribb sérülések a különböző izom- és szalaghúzódások, -szakadások. Ilyenkor hirtelen éles, szúró jellegű fájdalmat tapasztalhatunk. Súlyosabb esetben előfordulhat bokaszalag-szakadás, amikor a lábfej befelé aláfordul, Achilles-ín sérülés, a gyűrűporc, vagyis a térden belül elhelyezkedő porcképződmény szakadása, vagy a térd stabilitásáért felelős keresztszalagok szakadása. A röplabda jellegzetes sérülése a vállficam.
Extrém sportok nyáron
Sokan vágynak nagyobb izgalmakra nyáron, ezért kipróbálják a vízisít, a wakeboardot, a vadvízi evezéseket (rafting, kayaking). Ezek azonban, főleg a tapasztalatlan sportolóknál, súlyos sérülésekhez vezethetnek, gerinc- és fejsérülésekhez, végtagtörésekhez. Az ilyen típusú sportoknál ugyanis a nagy sebesség miatt a vízfelszín szinte betonkeménységűvé válik, ha valaki becsapódik, ezért gyakoriak a fogak, fej, illetve a gerinc sérülései például vízisí vagy wakeboard közben. Emellett a váll és a gerinc melletti izomhúzódásokat, illetve izompólya szakadásokat, vállízületi tok rándulásokat, szakadásokat okozhat, ha indulásnál és a kanyarokban nem elég figyelmes valaki és “megrántja” a kötél. A kanyarokban a test csavarodik, ezek nagy terhelést jelentenek a térdre, térdkalács ficamok, az elülső keresztszalag szakadása lehet a hirtelen terhelés következménye. A vízzel való folyamatos ütközések növelik a csípő ízület terhelését is. A sokat wakeboardozó sportolóknál előfordulhatnak ezen a területen rostosgyűrű sérülések, és ízületi tok húzódások.
Hogyan előzhetjük meg a sérüléseket?
A baleseteket, sérüléseket körültekintéssel és bemelegítéssel kerülhetjük el. Még egy amatőr strandfoci előtt is érdemes átmozgatni az izmokat, ízületeket, ezzel máris sokat tettünk a sérülés elkerüléséért. Különösen ajánlott bemelegíteni a boka-, térd- és vállízületeinket a meccsek előtt néhány egyszerű gyakorlattal. Extrém vízi sportoknál mindig használjunk védőfelszerelést, sisakot, neoprén ruhát, hogy a víz ütéseit közömbösítsük, de legalábbis csökkentsük. Legyünk tisztában a képességeinkkel, ha kezdő szinten vagyunk, maradjuk a kezdő pályán, fokozatosan válasszunk nagyobb terhelést és kihívásokat.
A cikk a Budai Egészségközpont traumatológus szakorvosának közreműködésével készült el.