• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Mikor kezelik fűzővel a gerincferdülést?

2021. október 08. 11:07
Gerinces Magazin
Off

A serdülőkori gerincferdülés eredményesen is kezelhető, a további állapotromlás pedig megakadályozható az egyénileg kialakított fűző alkalmazásával.

5_21.jpg

A gerincferdülés leggyakoribb fajtája az idiopathiás scoliosis, a gerinc oldalirányú görbülete, amely együttjárhat a csigolyák tengely körüli elcsavarodásával, a háti szakaszon bordapúp, az ágyéki szakaszon pedig kóros gerinc melletti elődomborodás kialakulásával.

Ez a deformitás 9-11 éves korban, a serdülőkori gyors növekedés idején jelentkezik, a pontos okát nem ismerjük. A lányoknál gyakoribb, de mindkét nemnél előfordul, és a családi halmozódás is jellemző. Az elváltozás nem jár fájdalommal, kezdetben feltűnő tünetei sincsenek, ugyanakkor nagyon fontos a korai felismerés, hogy mielőbb elkezdődhessen a terápia.

A korai diagnózist az iskoláskorúak körében bevezetett szűrővizsgálatok teszik lehetővé. A deformitás nagysága szabja meg, hogy szükség van-e terápiára, és ha igen, milyenre. A gerinc ferdeségének, azaz a normális görbülettől való elhajlásának a fokban kifejezett mértéke a Cobb-fok. A kisebb fokú gerincdeformitás konzervatív kezelése gyógytornával, illetve fűző viselésével történik. Nagyfokú (45-50 Cobb-foknál nagyobb) elváltozás esetén, és ha a konzervatív kezeléstől már nem várható javulás, műtéti beavatkozásra is szükség lehet.

A scoliosis kezelése fűzővel

Ha a gerincgörbület a növekedési szakaszban, a csontosodás befejeződése előtt 20 Cobb-foknál nagyobb mértékű, vagy a görbület gyorsan fokozódik, félévente több mint 5 fokkal romlik, akkor a serdülőkori scoliosis terápiája a megfelelő gyógytorna (a Schroth-terápia) mellett fűző, korszett viselésével is kiegészül. A kezelés célja, hogy fűző a szükséges területeken, a törzs elődomborodásainál az ún. pelottákkal korrekciós nyomást gyakorolva, illetve a medence és a vállöv fixálásával csökkentse a görbületet és megakadályozza a gerincoszlop további csavarodását, az állapot romlását. Enyhébb esetekben teljes korrekció is elérhető.

A korzett-terápia több szakember (ortopédorvos, technikus, gyógytornász) teammunkájával zajlik, és nagy szükség van a szülők, pedagógusok és természetesen az érintett gyermek együttműködésére is.

5.png

A kép forrása: https://www.scoliosisassociates.com/

Mit kell tudni a fűzőről?

A fűző korrekciós testhelyzetben felvett, egyéni gipszminta, vagy 3D-testscannelés alapján, könnyű műanyagból készül. Több fajtája van, Magyarországon a leginkább a három pontos alátámasztást biztosító Cheneau-típusú fűző terjedt el. A hordási előírások is esetenként különbözők lehetnek. A legtöbb esetben – fokozatosan növelve a viselési időt – napi 23 órányi viselés szükséges (csak a tisztálkodás, illetve a torna idejére szabad levetni), de vannak csak éjszakánként viselendő fűzők is. Félaktív korszettnek nevezik azt a fűzőt, amely folyamatosan provokálja viselőjénél a ferdülés ellen ható törzsmozgásokat.

A fűzőterápia addig alkalmazható, amíg a növekedés be nem fejeződik, a csontérettség ki nem alakul, ami általában 16-17 éves korban következik be. A kezelés ideje alatt rendszeres, legalább negyedévenkénti orvosi ellenőrzésre van szükség, amelyek során időnként röntgenfelvételekkel kontrollálják a gerinc állapotát. A serdülő magasságának 2,5 centiméternyi, súlyának 3-5 kilónyi növekedése vagy a gerincgörbület mértékének változása esetén a korszettet cserélni kell. A korszettkezeléssel párhuzamosan megfelelő fizioterápiára, gyógytornára van szükség, mivel ezzel érhető el a gerincizomzat megerősödése, a jó testtartás.

A cikk az Országos Gerincgyógyászati központ gerincgyógyászainakközreműködésével készült.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.