• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Innen ismerhető fel a fájdalmas „sarkantyú”

2021. november 04. 06:24
Gerinces Magazin
Off

A sarokfájdalom egy igen gyakori és kellemetlen probléma, minden tízedik embert érint.

5_25.jpg

A lábfej legnagyobb csontja a sarokcsont, így a legnagyobb terhelésnek van kitéve járás-futás közben. A sarokcsont feladata, hogy járás közben támasztékot nyújtson a test súlyának, s egyszerű séta, vagy közepes sebességű gyaloglás során a testsúly 1,25-szöröse, és futás közben pedig a testsúly több mint 2,5-szerese nehezedig a lábunkra. A talpunkat egy vastag kötőszövetes szalag, talpi bőnye hidalja át, s ha túlterhelődik a túlsúly, egyenetlen testsúlyeloszlás, vagy hosszas állómunka következtében, a kötőszövetes ín és csonthártya találkozásánál a fokozott terhelés következtében csonthártya irritáció keletkezik, amely hosszas fennállás után elcsontosodik, s ebből alakul ki a talpi „sarkantyú”.

A sarkantyú két típusa

A talp alsó részén kialakuló elváltozást talpi sarkantyúnak (exostosis calcanei) nevezzük. A kötőszövetes szalag ilyenkor eredeti vastagságának két-háromszorosára is megduzzadhat. A túl lapos és túl magas sarkú cipő, a lúdtalp is rontja az állapotot.

A sarokcsont Achilles-ín tapadása felőli részén is kialakulhat a krónikus gyulladás következtében a sarkantyú-képződés. Az Achilles-ín környékén létrejövőt Haglund-saroknak (Haglund-exostosis) nevezzük.

Hogyan ismerhető fel a sarkantyú-betegség?

A talpi sarkantyú fájdalmat okoz a sarokcsont talp-felőli nyomására. További jellemzője, hogy a gyulladás általában reggel vagy hosszabb pihenés után az első lépések során a legfájdalmasabb, majd néhány lépés megtétele után enyhül valamelyest. Azonban sokszor éjszaka, pihenés közben is lüktet, kellemetlenül fáj.

Haglund-saroknál a cipő hátul sokszor nyomja a sarkat, ami ennek hatására kivörösödik, kidörzsölődik, begyulladhat és fájdalmat okozhat. A saroktájon jelentkező duzzanat szemmel is látható és nyomásra érzékeny.

Hogyan kezelhető a saroktáji fájdalom?

Mivel a fájdalom oka a gyulladás, így a kezelés is elsősorban a gyulladás csökkentésére irányul. Enyhébb esetekben a borogatás, jegelés, gyulladáscsökkentő krémek használata is hatásos lehet. Ha nem javul, akkor szakorvoshoz kell fordulni.

A szakorvosi javaslat első lépcsője a gyulladáscsökkentés, szteroid és fájdalomcsillapító injekcióval. Megpróbálható terápiás röntgenbesugárzás, lézerterápia. A makacs esetekben használható a legkorszerűbb biológiai kezelés, a PRP, ami a sajátvér thrombocyta-sűrítmény egyszeri injekciós kezelését jelenti. A korábban végzett műtéti megoldások nem hoztak kellő eredményességet, mivel a betegség lényege a sarokcsont csonthártyájának gyulladása – a „tüske” képződése a betegségnek tehát nem oka, hanem következménye. A kialakulás különbözősége miatt, a panaszok enyhülése, kombinált kezelés esetén is lassú, elhúzódó lehet.

Miért fontos a pontos diagnózis?

A sarokkörnyéki fájdalom utalhat számos más elváltozásra is, például Achilles-ín gyulladására, lúdtalpra, törésre, sarokcsonti cisztára, esetleg daganatra. Ezért, ha a fájdalom nem múlik el a pihentetésre és az otthoni gyulladáscsökkentés után, mindenképp keressen fel ortopéd szakrendelést.

6_26.jpg

Hogyan előzhetjük meg a bajt?

Első körben a már fent említett kockázati tényezőket (túlsúly, állómunka, a nem megfelelő cipő, a lábboltozat deformitásai) fontos megvizsgálnunk. Ha valamelyik jellemző ránk, az még nem jelenti azt, hogy törvényszerű a csontkinövés kialakulása. Ezek a jelenségek sajnos sok más mozgásszervi betegség kialakulását is eredményezhetik, ezért mindenképp életmód-változtatást javaslunk.

Emellett azonban van néhány olyan tanács, amely sokat segíthet a talpunkra nehezedő teher elviselésében. A 3-5 cm magas sarokkal rendelkező cipő például jelentősen csökkenti a sarokra és a térdekre nehezedő súlyt, mivel az a talp elülső részére, a lábujjak környékére helyezi át a nyomást. A speciális talpbetétek, mint pl. a szilikon sarokék is enyhülést hozhat sarkunknak. A kifejezetten sarkantyúra kifejlesztett, ortopéd cipészek által megalkotott talpbetét sarokrésze lyukas, méghozzá egyénre szabottan, ott ahol a kinövés található.

A cikk az Országos Gerincgyógyászati Központ szakorvosainak közreműködésével készült.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.