• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Hogyan segít az idegrendszer a sportban?

2023. április 21. 11:30
Gerinces Magazin
Off

Az edzés vagy a gyógytorna hatékonysága nem csak az izmok erején múlik, legalább ilyen fontos szerepet játszik az agy és az idegrendszer.

Az agy dönt, az ideg közvetít, majd az izom megmozdul: ez a folyamat naponta több száz vagy több ezer alkalommal is lejátszódik a testünkben. Nincs ez másképp akkor sem, amikor sportolunk. Bármilyen mozgást végzünk is, a kímélő sétától a gyógytornán keresztül a megerőltető versenysportokig, mindig ugyanaz történik a szervezetben. Először is megszületik az agyban a döntés, az elhatározás, hogy megindítjuk a lépést, a dobást, megemeljük a kart vagy a lábat. Az agy tehát küld egy jelet a megfelelő izomnak az idegek segítségével, mire az idegrendszerben található motoros egységek aktiválódnak, az izomrostok összehúzódnak, mozgást generálva. Az izomrostok összehúzódását az befolyásolja, hogy az agy által küldött idegi impulzusok mennyire gyorsak és intenzívek.

Az azonban, hogy az adott mozdulat mennyire lesz helyes, azaz mennyire felel meg annak, amit az agy “elképzelt”, több tényező függvénye. Először is befolyásolja, hogy az elképzelés mennyire volt pontos, az agy mennyire volt tisztában a mozdulat helyes kivitelezésével, azaz a sportoló mennyire tudta fejben összerakni a mozgásnak a láncolatát. Ha az agy nem biztos abban, hogy miként kell a mozdulatsort pontosan végrehajtani, ha a mozgásképzet eleve hibás, akkor bizonytalan lesz a mozdulat is, és a kudarcélmény mellett a balesetveszély is megnő.

gerinces_1_agy_izom_1.jpg

Ismétléssel az eredményességért

Az elképzelésen túl az is befolyásolja a sikert, hogy az adott mozdulat mennyire volt begyakorolva. Az idegrendszernek, a hírvivőnek is szüksége van ugyanis bizonyos mennyiségű ismétlésre ahhoz, hogy olajozottan menjen az elképzelt mozgásforma. A mozgástanulás során a kisagy információkat kap az akaratlagos mozgásokról az agykéregből, az izmokból, az inakból és az ízületekből. Ezeket az információkat feldolgozza, és ezek alapján módosítja az utasításokat, amelyeket kiküld a testnek. Minden egyes módosítással tökéletesedik az adott mozgásforma. Így vezet az ismétlés a hatékonyabb és erősebb mozgásokhoz.

Ha már megvan a helyes, pontos mozgásképzet, a megfelelő ismétlésszám, akkor lesz jelentősége az izomerőnek az eredményességben. Vagyis mindaddig, amíg például egy dobóatléta nem gyakorolta be tökéletesen a mozdulatot, hiába erős a karja, nem jut el, vagy jóval nehezebben juthat csak el a vágyott szintre. Ha azonban megvan a mozdulat, az agy és az idegrendszer után az izomerő is fontos szerephez jut, hiszen akinek erősebb a karja, messzebbre tudja hajítani a diszkoszt vagy a gerelyt.

gerinces_2_agy_izom_2.jpg

Műtét vagy betegség után

Ugyanez igaz a gyógytornára is. Egy baleset, műtét, betegség utáni rekonstrukció során az agy-izom-ideg kommunikáció helyreállítása azért fontos, mert ez a kapcsolat éppen úgy sérülhet egy trauma során, mint egy-egy szerv. Az agy, az idegrendszer és az izomzat közötti kapcsolat és a mozdulatok koordinálásának javítása segítheti az izomzat rehabilitációját és az elveszett funkciók helyreállítását.

De a megfelelő agy-izom-ideg kommunikáció a hétköznapi életben, a sportpályákon túl is hasznunkra lehet. Aki ismeri a testét, tudja, hogy mi megy végbe a szervezetben egy-egy mozdulatsor elindításakor, annak az olyan hétköznapi cselekvések, mint egy nehéz bútor vagy csomag felemelése, a lépcsőzés vagy a busz után szaladás is kevesebb buktatót, balesetveszélyt rejt magában.

A cikk a Budai Egészségközpont neurológus szakorvosának közreműködésével készült el.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.