• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Fájdalomcsillapító stresszoldás

2023. augusztus 11. 07:59
Gerinces Magazin
Off

A tartós stressz következményeként gyakran alakul ki krónikus fájdalom, ilyen lehet a nyaki, háti görcsös izommerevség. Mit tehetünk ezek ellen, és milyen lehetőségeink vannak a szűkre szabott nyaralás idején?

gerinces_1_stressz_es_fajdalomcsillapito.jpg

Fáj a nyaka, merevek a vállizmai, sajog a dereka? A felnőttek legalább egyötöde, a krónikus stresszben élő aktív középkorúak mintegy fele számára ismerős lehet a tartós mozgásszervi fájdalom problémája. Noha mindez jelentősen rontja a paciensek életminőségét, az érintettek fele mégis úgy él együtt ezzel a kellemetlenséggel, hogy nem fordul orvoshoz, nem kap kezelést. Első lépésként nagyon fontos felismerni, milyen okok lehetnek ennek hátterében, hogy azután mielőbb tehessen a beteg valamit ezek ellene.

Milyen panaszokat okozhat a tartós stressz?

A tünetek a tartós idegfeszültség, stressz hatásaként is kialakulhatnak. A stressz olyan fizikai, illetve pszichikai hatások összessége, amelyeket a szervezetünk vészhelyzetként, fenyegetettségként értékel, és amelyekre védekező reflexszel reagál. Ennek mechanizmusát Sellye János óta ismerjük: intenzív érzelmi vagy fizikai hatás, szorongás, aggodalom, veszélyeztetettség. Konfliktushelyzetek hatására a vegetatív idegrendszer automatikusan reagál, mintegy riasztást ad ki, felkészítve a szervezetet a harcra vagy a menekülésre. Ilyenkor a vérnyomás nő, a pupilla kitágul, a vér a belső szervekből az agy és az izmok felé tolul. Ha a közvetlen veszélyhelyzet elmúlik, a szervezet a normális működéshez tér vissza. Viszont, ha ez a stresszhatás gyakran visszatér vagy állandósul, akkor a feszült, „készenléti állapot” is tartósan fennmarad, az izmok nem ernyednek el, az izomegyensúly megbomlik, merevség, izomgörcsök, rossz tartás, fájdalom alakul ki. Ez a porckorongok terhelését is megváltoztatja, így a gerincre is hat. A stresszre a legérzékenyebbek a hát felső részén elhelyezkedő ún. csuklyásizom, a mély hát- és a karizmok, így a stressz miatt krónikus mozgásszervi, váll-, nyak- és hátfájdalmak alakulnak ki a leggyakrabban. Krónikus fájdalmak esetén szükséges orvoshoz fordulni, hogy kiderüljön, mi a kiváltó ok. Ha a tünetek ellenére a képalkotó vizsgálatok nem mutatnak ki a mozgásszervekben elváltozást, akkor felmerülhet, hogy a tartós stressz van a háttérben.

Mit tehetünk a mindennapokban?

Az ülőmunka és a mozgáshiány, a kiegyensúlyozatlan terhelés elmélyíti a stressz okozta panaszokat, szinte táptalaja mindez a krónikus fájdalmaknak. Ezért fontos, hogy ergonómiai szempontból megfelelő legyen a munkaállomás, a szék, a monitor magassága stb. Munka közben az óránkénti pihenő, és ez idő alatt a mozgásszervek átmozgatása sokat segíthet a stressz miatt merev, görcsös izmok lazításában, erősítésében is. Általános életmódi változtatásokra is szükség van: tanácsos mielőbb valamilyen stresszoldó technikát (relaxáció, jóga, meditáció, Pilátes-torna, mélylégzés, mindfullnes stb.) elsajátítani, rendszeres pihenésre, alvásra időt szakítani, és valamilyen, kedvvel végzett mozgásformát választani. Ha magát a stresszforrást nem is tudjuk kiküszöbölni, de a saját hozzáállásunkkal kezdhetünk valamit: az önismeret és az önértékelés fejlesztésével, asszertív kommunikációval, a kapcsolataink ápolásával, kreatív tevékenységekkel sokat tehetünk.

gerinces_2_stressz_es_fajdalomcsillapito.jpg

Hogyan oldhatjuk a stresszt a nyaraláson?

Az egészség fenntartásának igen fontos része, hogy évente legalább egyszer néhány hétre sikerüljön kikapcsolódni, eltávolodni a munkahelyi gondoktól, szabadulni a tartós stressz szorításából. A krónikus mozgásszervi fájdalmak esetében a nyaralás, a pihenés önmagában is jótékony hatású. Igyekezzünk a nyári szabadságot, a mindennapi stressztől való eltávolodást a lehető legjobban kihasználni. Legjobb, ha ez idő alatt elindítunk olyan tevékenységeket, amelyek később, a mindennapi stresszkezelésben segíthetnek. Ilyen lehet például egy új mozgásforma (úszás, fallabda, golf, tenisz, nordic walking, evezés, kerékpározás stb.) kipróbálása, ami később munka melletti kikapcsolódást jelenthet. A nyaralás idején feleleveníthetjük ifjúkori kedvenc játékainkat, időtöltéseinket (sakk, társas, zene, olvasás, beszélgetés, séta). A legkellemesebb, legpihentetőbb, leginkább örömszerzőnek bizonyuló tevékenységet nyaralás után is érdemes folytatni, hiszen ezek hozzájárulnak az ún. boldogsághormonok, például a dopamin, szerotonin termelődéséhez, segítenek a stresszoldásban. A szabadság alatt több idő van arra is, hogy megtanuljunk valamilyen stresszoldó stratégiát, például a tudatos mélylégzést vagy a meditációt, ami aztán a mindennapi életünk részévé válhat.

A cikk a Budai Egészségközpont reumatológusának közreműködésével készült el.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.