• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Bütyök és derékfájás: a lúdtalp szövődményei

2023. április 06. 06:00
Gerinces Magazin
Off

Látszólag apróság, de a lúdtalp mozgásszervi betegségeket, erőteljes térd- és derékfájást is okozhat.

Bár sokan nem tulajdonítanak neki nagy jelentőséget, a lúdtalppal mégis érdemes, sőt kell is foglalkozni. Hiába tartják jellemzően gyermekkori problémának, a felnőttek lúdtalpát éppen úgy kezelni kell, ahogy a gyerekekét. Eleinte ugyanis általában nem okoz panaszokat, de hosszabb távon olyan szövődményekkel járhat, amelyek jelentősen ronthatnak az életminőségen.

Lúdtalp akkor alakul ki, amikor a láb egészséges, normális statikai felépítése megváltozik. Ideális esetben ugyanis a lábfej csontjai hosszanti- és haránt irányban is boltozatot alkotnak. Ezt a hosszanti és a harántboltozatot az izmok és a szalagok tartják normál pozícióban, ezzel lehetővé téve a könnyed, gördülékeny, rugalmas járást. Ha azonban a láb statikai felépítése megváltozik, a boltozat megsüllyed, az ívelt részek ellaposodnak, a boka befelé, a sarokcsont pedig kifelé fordul, és kialakul a jellegzetes, sokszor már ránézésre felismerhető lúdtalp. A folyamatban nemcsak a lábfej és a talp érintett, ennek hatására később az úgynevezett X-láb, illetve a hanyag tartás problémája is megjelenhet.

gerinces_1_ludtalp_1.jpg

A lúdtap kialakulásának számos oka lehet: veleszületett genetikai hajlam, fejlődési rendellenesség, hirtelen növekedés vagy hirtelen súlygyarapodás, például kamaszkorban vagy a várandósság alatt. Okozhatja a helytelen testtartás is, ami tehát egyszerre lehet oka és következménye a lúdtapnak. Emellett vannak bizonyos foglalkozások, amelyek szintén növelik a lúdtalp kialakulásának esélyét. Ezek általában azok a szakmák, amelyek tartós állást igényelnek, akár egész napon át, mint például a fodrász, a bolti eladó, a pincér, a pultos vagy akár a sebész.

Bütyök, kalapácsujj, derékfájdalom

Bár a lúdtalp nem mindig okoz tüneteket, mégsem pusztán esztétikai probléma, szövődményei között van többek között lábon kialakuló bütyök és kalapácsujj, a talpfájdalom, a különböző ízületi merevségek, gyulladások, kopások, a térd, a derék és a csípő fájdalma. Az alsó végtagok nem megfelelő terhelése miatt ugyanis az izmok és az ínszalagok megfeszülhetnek, ami a gerincoszlop instabilitásához és fájdalmakhoz vezethet. A lúdtalpban szenvedők gyakran kényszerülnek az alsó végtagjaikat és a medencéjüket előre tolva járni, ami a derék feszülését eredményezheti. Az így kialakuló állandó feszesség miatt a derék izmai merevvé válhatnak, ami fájdalmat és diszkomfortot okozhat.

A lúdtalp kezelése

Azzal mindenki tisztában van, hogy ha lúdtalpa van, akkor lúdtalpbetétet kell hordania a cipőben. A helyzet azonban ennyire nem egyszerű, hiszen a lúdtalpbetét csak abban tud segíteni, hogy a kellemetlen vagy fájdalmas tünetek enyhüljenek, a kiváltó okot nem tudja megszüntetni. Éppen ezért szükséges, de nem elégséges módja a probléma kezelésének. Ráadásul nem is viselhető egész évben, például a nyári szandálos, papucsos időszakban, illetve bizonyos alkalmi- vagy sportcipőkbe nem is lehet mindig beletenni. Betét nélkül viszont a kellemetlen tünetek akár napok alatt visszatérhetnek.

gerinces_2_ludtalp_2.jpg

Éppen ezért a lúdtalp kezelésének helyes módja az alapos ortopéd szakorvosi vizsgálat, ezt követően az egyénre szabott lúdtalpbetét kiváltása. Előrehaladott esetben ortopéd cipő használata, külső rögzítő alkalmazása vagy rekonstrukciós műtét is szóba jöhet. Emellett fontos a gyógytorna megkezdése. Csak a gyógytornász által összeállított személyre szabott tornagyakorlatok segítségével lehet ugyanis a kiváltó okot is kezelni. Ha már szövődmények is kialakultak, akkor a gyógytorna sem mindig elég, ilyenkor szükség lehet a tovább panaszok kezelésére, térdízületi kopásnál például hialuronsavas kezelésre, vagy sajátvér PRP kezelésre, amely visszaadja a porc rugalmasságát és az ízület fájdalommentes mozgását.

A cikk a Budai Egészségközpont ortopéd szakorvosának közreműködésével készült el.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.