• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Betekintés az emberi csontok világába

2022. szeptember 16. 06:31
Gerinces Magazin
Off

A csontjainkra hajlamosak vagyunk csak vázrendszerként tekinteni, pedig szervezetünk összetett működésének egy izgalmas szeletét alkotják.

Az emberi test vázát, a mozgási szervrendszer passzív részét kétszáznál is több csont alkotja. A testünk súlyának mintegy tizedét teszi ki a csontrendszer. Alakjuk szerint csöves, (pl. combcsont, felkarcsont), lapos (pl. koponya, medence) és speciális alakú (pl. csigolya, térdkalács, kéz- és lábtő) csontokat különböztetünk meg. A végtagok csontjai jellemzően csövesek, a mell- és a koponyacsont lapos, a csigolyák pedig speciális alakúak.

gerinces_1_csontok_1.jpg

A csontok felépítése

A csontok külső felszínét az erekkel és idegekkel gazdagon ellátott csonthártya borítja, a csontok belső üregét a csontbelhártya veszi körül. A csonthártyák és az érhálózatuk teszi lehetővé a csontok anyagcseréjét, sérülések utáni regenerálódást.

A csontok csonthártyája alatt található a kemény, tömör csontkéreg, bizonyos csontok belsejében pedig szivacsos, lemezes csontállomány van, amelynek üregeit a vér alakos elemeinek képzéséért felelős vörös csontvelő tölti ki. A csöves csontok középső részében velőüreg van, amely sárga zsír csontvelőt tartalmaz.

A csontokat alkotó anyagok

A csontok szervetlen és szerves anyagokból épülnek fel, emellett a csontszövet jelentős mennyiségű vizet is tartalmaz. A szervetlen ásványi sók (hydroxi-apatit, kalcium-foszfát, kalcium- és magnézium-karbonát) biztosítják a csontok szilárdságát és keménységét. Az emberi szervezet kalcium készletének 80 százalékát a csontok tartalmazzák, ez egyben a csontok legfontosabb építőanyaga. A csont szerves anyagai (osteokollagén, osteocalcin-glikoprotein, sialoprotein), melyek számos más építőanyaggal együtt felelősek a rugalmasságért. A csontszövet sejtjei (osteocytak) között vannak a csont felépüléséért, regenerálódásáért felelős sejtek (osteoblastok), és a csont lebontó sejtek (az osteoclastok).

gerinces_2_csontok_2.jpg

A csontok élete

A csontok a magzati élet során a magzati mesenchymális (középlemezi) mezőből a porcos előtelepből fejlődnek ki. A felnőtt kor eléréséig a csontok növekedése során a növekedésért felelős porcszövet a csontvégek közelében (epifízisek) és az epifízis-diafízis átmenetben helyezkedik el. A csont hossz növekedése a diafízistől (a csöves csontok középső része) tart az epifízis irányába, a növekedési zóna, illetve a csontvégek felé. A csont táplálását több rendszer végzi ebből kétharmadért a csonthártya felelős, ez teszi lehetővé a csonttömeg növekedését, regenerálódását. Az osteoblastok (csontépítő sejtek) által termelt szerves csontszövet elmeszesedik, csontgerendácskák képződnek, a kollagén rostok mentén hydroxiapatit kristályok rakódnak le. A csontokban az egész élet során folyamatos a csontépülés és a csontok lebontása is, (ez utóbbit az osteoclast sejtek végzik), mely folyamat normál esetben egyensúlyban van. A csontok a maximális össztömegüket kb. a 25-30 éves életkorra érik el, onnan kezdve a csont lebontás túlsúlyba kerülhet, az életkor előrehaladtával csontritkulás is kialakulhat. A csontanyagcserében a mellékpajzsmirigy parathormonja, a pajzsmirigy kalcitonin nevű hormonja, az aktív D3-vitamin és más hormonok (ösztrogének, glikokortikoidok, szexuálszteroidok, növekedési hormon, pajzsmirigy hormon) is szerepet játszanak. A folyamatot az életmód, mozgás, étrend, felszívódási zavarok, káros szokások is befolyásolják.

A csontok funkciói

Csontjaink sokféle feladatnak tesznek eleget. A test vázát adják, meghatározzák az alakját, méretét, valamint a mozgató rendszer passzív elemei, az ínakkal, szalagokkal, ízületekkel együtt, míg az aktivitást az izomzat működése biztosítja. A legsérülékenyebb szerveinket (pl.: tüdő, szív, agy, központi idegrendszer, a kismedencében található szervek) csontok védik a külső behatásoktól. A csontok szivacsos állományában lévő vörös csontvelő révén a vér alakos elemeinek (pl.: fehérvérsejtek, vörösvértestek, vérlemezkék) jelentős része is a csontokban képződik. A csontokban jelentős mennyiségű ásványi anyag található (a kalcium és foszfor), melyek a csontépítés mellett fontos szerepet játszanak az emberi szervezet energia és anyagcsere háztartásában valamennyi élő sejt esetében.

A cikk a Budai Egészségközpont reumatológus szakorvosának közreműködésével készült el.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.