A számítógépen dolgozók gyakori panasza, hogy fáj, zsibbad a csuklójuk, a kézfejük és az ujjaik az egérhasználat miatt. Mit kell tudni erről az állapotról és hogyan kerülhető el?
Egérszindróma, kattintásbetegség
Az irodai munka során órákat töltünk ugyanabban a testtartásban: számítógép előtt ülve, lehajtott fejjel, kezeinket a billentyűzet fölött tartva, illetve az egéren nyugtatva. Ez a testhelyzet nemcsak hát- és derékfájdalmakat, hanem kézpanaszokat, zsibbadást, gyengeséget, fájdalmat is okozhat. A tartós egérhasználat az egész kart, az ujjakat, a kézfejet, a csuklót, a könyököt és a vállat is megterheli. Az ehhez kapcsolódó tüneteket egér-szindróma vagy kattintásbetegség néven tartják számon. A jelenség egyáltalán nem ritka, leggyakrabban az irodai dolgozóknál fordul elő, közülük is nagyobb arányban a nőknél, mivel hormonális változások is elősegíthetik a kézpanaszok kialakulását. Más foglalkozásokhoz is kötődhet, például fodrászoknál, festőknél is gyakori.
Mivel a billentyű és az egérhasználat közben a csuklót terheljük, jellegzetes „egérbetegség” a csuklót érintő (Carpális) alagútszindróma. Az elváltozás lényege, hogy a kéztőcsontok által képzett alagutakban haladó idegek a csatornát fedő megduzzadó inak nyomása alá kerülnek túlterhelés vagy más ok miatt. Ilyenkor az ujjakban zsibbadás, gyengeség és fájdalom jelentkezik. A csukló merev, kényszeres tartása miatti túlterhelés az izmok görcsös összehúzódását is eredményezheti, amely ínhüvelygyulladáshoz is vezethet. Ez is gyakoribb nőknél, mint férfiaknál.
A nem megfelelő egérhasználat nyomán jellegzetes tünet a kéz reggeli zsibbadtsága, amit az érintett a kezének rázogatásával próbál megszüntetni. A tenyér fogó erejének csökkenése, a kéztő és a csukló nyomásérzékenysége is jelezheti a bajt.
Hogyan előzhetők meg az egérbetegségek?
Ahogy az irodai munka miatti váll- és hátfájdalmak jó része megelőzhető helyes testtartással, az ezt segítő, ergonómiailag megfelelő irodabútorokkal és gerincvédő kiegészítésekkel, úgy a kézpanaszok jelentős része is megelőzhető lenne a csukló és a kéz helyes tartását, alátámasztását biztosító, modern felszerelésekkel. Segíthet elkerülni az egérbetegséget például a karfás, az alsókart megtámasztó irodaszék, illetve a félkörívű, a könyök alátámasztását lehetővé tévő számítógépasztal. Jó szolgálatot tehet a megfelelően kialakított, a csuklót megtámasztó egérpad. Magának az egérnek is vannak alternatív változatai, például már van toll formájú, pedálos vagy mozgássérültek számára kialakított, fejmozdulatokkal irányítható egér is.
Az egérbetegség ellen magunk is sokat tehetünk. Nagyon fontos, hogy a munkát legalább óránként pár perces szünettel szakítsuk meg, és e szünet alatt kicsit járkálva, egy-két nyújtó-lazító karmozdulatot téve élénkítsük meg az egész testünkben a vérkeringést. Télen a kezünk egészségére vigyázunk azzal is, ha mindig gondoskodunk a kézfejünk melegen tartásáról, nehogy felerősödjenek a panaszok, hiszen a dermedt, átfagyott ujjak ízületei sérülékenyebbek.
Kéztorna gyakorlatok
Sokat segíthet egy néhány gyakorlatból álló kéztorna is. Az alábbi néhány egyszerű mozdulattal például edzeni, lazítani, nyújtani lehet a csukló és a kézfej ízületeit, izmait: A kézhátat az asztalra helyezve emelje fel a csuklóját, nyújtsa ki az ujjait, majd lazítsa el. Ugyanebből a helyzetből csuklóból felemelve a kézfejet hajlítsa be az ujjait, majd eressze vissza az asztalra. Fektesse a tenyerét az asztalra, szorítsa ökölbe a kezét, majd nyújtsa ki az ujjait, szorosan az asztalhoz lapítva. Terpessze szét az ujjait, majd zárja. A tenyere élére fordított kézzel körözzön a hüvelykujjával az óramutató járásával megegyező, majd ellentétes irányba. Négy ujját szorítsa a tenyeréhez, a hüvelykujját pedig zárja hozzájuk illetve egyenesítse ki. Minden mozdulatsort többször, 5-10 alkalommal ismételjen meg.
Az egérbetegség kezelése
Ha az óvintézkedések és a kéztorna ellenére kialakulnak a panaszok, szakszerű segítségre van szükség. Enyhébb esetben a fájdalomcsillapító krémek, a borogatás és a fáslival vagy csuklórögzítővel való pihentetés eredményre vezethet. A fizioterápia eszköztárából az ultrahangos kezelés, az iontoforézis, a galvánkezelés alkalmazható. Ha ezek illetve a gyulladáscsökkentő szteroidos injekcióval való kezelés sem vezet eredményre, akkor kézsebészeti, műtéti beavatkozásra lehet szükség, hogy a duzzadt inak által nyomott idegeket újra szabaddá tegye.
A cikk a Budai Egészségközpont reumatológus szakorvosainak közreműködésével készült.