A gerincgyógyászat legrangosabb szaklapjában, a The Spine Journalban jelent meg idén márciusában egy közlemény, amelyben az elsődlegesen gerinc eredetű daganatban szenvedő betegek túlélését becsülő új pontrendszert ismertették a szerzők.
Az új, túlélést becsülő pontrendszer alapjául az Országos Gerincgyógyászati Központ saját adatbázisa szolgált, amelyben minden, egészen az Intézet működésének kezdetétől gondozott elsődlegesen gerincdaganatos beteg klinikai adatai szerepelnek.
A túlélési mutató Dr. Varga Péter Pál főigazgatónak és Dr. Lazáry Áron tudományos igazgatónak az irányításával végzett kutatás alapján, Dr. Szövérfi Zsolt PhD hallgató munkája nyomán készült el.
Primer gerinc eredetű daganatnak számít minden, elsődlegesen a gerincoszlopból kiinduló tumor. Ezen daganatok előfordulási gyakorisága meglehetősen ritka. Ugyanakkor a kezelésükben bekövetkezett jelentős fejlődés ellenére sok esetben a túlélés mértéke nem növekedett.
A vizsgálat során keresték azon tényezőket, amelyek kapcsolatba hozhatóak a mortalitással (vagyis a halálozással), illetve befolyásolják az elsődlegesen gerinc eredetű daganatos betegek túlélését.
A vizsgálatban 323 beteg klinikai adatait elemezték, akiket elsődlegesen gerinc eredetű daganat miatt operáltak az elmúlt 18 évben az Országos Gerincgyógyászati Központban.
A statisztikai analízis során az életkor, a tumor elhelyezkedésének régiója a gerincoszlopban, gerinc eredetű fájdalom, a daganat szövettani típusa és stádiuma, izomerő gyengülés, gerincvelő-bántalom adódtak szignifikáns változónak. Ezen paraméterek voltak leginkább hatással a daganatos betegek túlélésére. A szignifikáns változókból épült pontrendszer alapján az elsődlegesen gerinc-eredetű daganatok túlélés szempontjából három csoportba sorolhatóak: alacsony, közepes és magas mortalitás.
A túlélési mutató révén a sebészi beavatkozást követő túlélési kilátásokhoz szeretnének a szerzők segítséget nyújtani elsősorban a kezelőorvosokból álló csoportnak, hogy így reális információval tudjanak szolgálni az elsődlegesen gerinc eredetű daganatos betegségben szenvedő betegeknek a műtét utáni jövőjükre vonatkozóan.