• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A csigolyatest összeroppanásos töréseinek kezelési eredményeiről

2013. október 31. 08:08
dr. Bozsódi Árpád
0
csigolya, csontritkulás, gerincműtét

A csigolyatest kitöltése vertebroplasztikával, vagy kifoplasztikával jobb életminőséget és túlélési esélyt biztosít, mint a konzervatív kezelés a csigolya összeroppanását követően.

A 2013. októberében megjelent cikk közleménye szerint az amerikai John Hopkins Egyetem munkatársai 69.000 beteget átölelő tanulmányban vizsgálták a csigolyatest összeroppanásos töréseinek kezelési eredményeit.  Megfigyeléseik alapján azoknál a betegeknél, akiknél cementes technikával történő stabilizációt (csigolyafeltöltést) végeznek, hosszabb túlélési esélyt és rövidebb kórházban eltöltött időt tapasztaltak, mint akik ágynyugalom mellett fájdalomcsillapító kúrában részesültek.

Mindamellett, hogy a műtéti technika költségesebb, mint a konzervatív kezelés, a törések kezelése során rövidebb hospitalizáció és kisebb mortalitási arányt tapasztaltak, mint a nem műtétes betegek esetében.

vertrebo_blog

„Eredményeink azt mutatják, hogy a minimál invazív műtéti beavatkozás rögtön a törést követően a fájdalom csökkentésén túl, javítja a betegek gyógyulási arányát, hamarabb hazabocsájthatóak, ráadásul a morbiditás is csökken”, mondja dr. Skolasky a John Hopkins kórház ortopédiai osztályának helyettese.

Az osteoporózis (csontritkulás) egyes becslések szerint idős korban évente 700.000 a csigolyatestben bekövetkezett kompressziós törésért felelős az Egyesült Államokban, mely a heves lokális fájdalmakon túl a mozgás beszűkülését, ágyhoz kötöttséget eredményezhet. Kezelését tekintve általában a hagyományos gyógyszeres kezelés az, amivel először próbálkoznak, melynek eredménytelensége után következik a műtéti beavatkozás a vertebro-, vagy kifoplasztika. (lásd korábban megjelent cikkünket: „A törött csigolyatest cementes feltöltése: vertebroplasztika, kifoplasztika”)

Az októberben megjelent publikációból kiderül, hogy a csigolyatest augmentációs technikákkal jobb eredmények érhetőek el, mint önmagában a konzervatív kezeléssel, ráadásul hosszabb a túlélési esély is egy ilyen típusú beavatkozást követően. Az eredmények szerint a kifoplasztika jobb eredményekkel szolgál, mint a vertebroplasztika.

A csigolyaösszeroppanás cementes technikával történő gyógyítása gyors fájdalomcsillapítást és gyorsabb mobilizációt is eredményez, azonban ezt nehéz direkt összehasonlítani a konzervatív kezelés eredményeivel.

A tanulmányban Skolasky és munkatársai „post-hoc” analízissel hasonlította össze, hasonló betegségben szenvedő 69.000 beteg anyagát, melyeket három csoportra osztott a kezelés szempontjából: nem műtéti kezelés, vertebroplaszika és kifoplasztika. Vizsgálták a betegek állapotát hat hónappal, egy évvel és két évvel a törés után, nézték a kórházban eltöltött napok mennyiségét, valamint a reoperációkat.

Az eredmények szerint a teljes túlélési arány 77,8% volt egy évvel a törést követően a teljes populációra és 49,6% három évvel később. A három csoport közül a kifoplasztika által operált betegek csoportja mutatta a legjobb túlélési statisztikát, 85,2% a túlélés egy évvel, és 59.9% három évvel a beavatkozást követően. Megjegyzendő, hogy rövidebb a túlélési adatok (nagyobb halálozási számok), nem közvetlen a törésnek köszönhetőek, hanem az ágyhozkötöttség, a fekvés – mint terápiás megoldás – szövődményeinek tudhatóak be.

A kutatásból szintén kiderül, hogy azok a betegek, akik konzervatív kezelésben részesültek átlagosan nyolc nappal több időt töltöttek kórházban.

A szerzők elmondják, hogy nem találtak szignifikáns különbséget az infekció és a neurológiai komplikációk terén a műtétes és nem műtétes csoportok között. A műtétes betegek körében kevesebb volt a tüdőgyulladás és a decubitus (felfekvés), köszönhetően a rövidebb fekvő periódusnak.

A vizsgálatból kiderül, hogy nagy betegcsoportról van szó és a korábbi állásponttal ellentétben miszerint a konzervatív kezelést kell előnyben részesíteni, jobb statisztikák érhetőek el, ha ezeket a betegeket korábban megoperálják.

Forrás

Impact of nonoperative treatment, vertebroplasty, and kyphoplasty on survival and morbidity after vertebral compression fracture in the medicare population. J Bone Joint Surg Am. 2013 Oct 2;95(19):1729-36. doi: 10.2106/JBJS.K.01649.

A szerzőről
Dr. Bozsódi Árpád az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, ortopédia-traumatológia rezidens, doktorandusz.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Már Móricz is megmondta: Gyalogolni jó!

24 márc 2023
No Responses.

Sporttal a csontritkulás ellen

17 márc 2023
No Responses.

10 tanács a gerinc egészségének megőrzéséhez

10 márc 2023
No Responses.
  • A A A

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2021 | Minden jog fenntartva.
weboldal: RAAB SOFTWARE Kft.