• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Traumás nyaki gerinc szindróma – ostorcsapás sérülés – következményei

2018. augusztus 21. 09:46
dr. Ferenc Mária
Off
ostorcsapás sérülés

Írásunk aktualitását az adja, hogy nem csak a téli időszakban a csúszós utakon, de a nyári hónapokban is az utak túlzsúfoltsága miatt a közúti balesetek száma ugrásszerűen emelkedik, s ezzel együtt nő a traumás nyaki gerincszindróma előfordulásának a gyakorisága is.

Bár ostorcsapás sérülés létrejöhet más esetben is – pl. a fejet érő kontaktsportoknál, esés, vagy a fejet ért nehéz tárgy általi ütés következtében – de a leggyakoribb okai a koccanásos közúti balesetek.

Szemből, hátulról, vagy oldalról történő ütközés során a fej hirtelen tehetetlenül hátra, előre vagy oldalra csapódik, és a nyak a nagy lendület miatt a természetes mozgásához képest ellentétes irányba mozdul el, s következménye a különböző súlyosságú nyaki gerincsérülés.

A traumás nyaki gerinc szindróma sokféle tünetből áll, a kisebb-nagyobb rándulástól a gerincvelő zúzódásáig, és csigolya töréséig. Az utóbbi két történés ritka, és a súlyos kísérő tünetek miatt könnyen észlelhető. Többnyire azonban a nyaki izmok, szalagok húzódása, a nyaki régió kisízületeinek rándulása, elmozdulása, vagy a nyaki gerinc sérv kialakulása a következmény. A baleset utóhatása hetekig, de akár évekig tartó fájdalom, mozgáskorlátozottság lehet. Klinikai tapasztaltunk, hogy sokszor a több éves krónikus nyaki panaszok hátterében, csak ismételt rákérdezéssel derül ki, hogy évekkel korábban történt nyaki rándulásos sérülés a kórelőzményben.

A szindrómára jellemző sokrétű tünet miatt a Quebeci ostorcsapás sérüléshez köthető rendellenességek munkacsoportja – whiplash associated disorders (WAD) – klasszifikálta a klinikai megjelenést a kórismék súlyossága szerint. Öt osztályt jelöltek meg, – 0-IV-ig- hogy valamelyest rendszerezzék a rendellenességeket, és standardizálják a terápiás elveket. A 0. I. és a II. csoport az igazi ún. „ostorcsapás szindróma” és a III.-IV. csoport úgy van klasszifikálva, mint a traumás nyaki gerincvelő sérülés. A nyaki fájdalom, merevség, és mozgáskorlátozottság mellett az egyéb panaszok és tünetek, mint a fejfájás, szédülés, szédülékenység, fülcsengés, fülzúgás, nyelési és álkapocsízületi fájdalom, fáradtság, olykor memóriazavar bármelyik osztályban megjelenhet. Az alább ismertetjük röviden a munkacsoport osztályozási rendszerét a klinikai jegyek alapján, melynek gerincgyógyászati jelentőségét elsősorban a tünetek sokszínűsége, és a szindróma krónikussá válása jelenti.

Az ostorcsapás sérülés Quebec-i klinikai osztályozási rendszere:

  • 0: nincs nyaki fájdalom, és nincsenek fizikális jelek
  • I: nyaki fájdalom, merevség, érzékeny pontok a nyaki régióban, de nincs fizikális jel
  • II: nyaki fájdalom, merevség, nyomásérzékeny pontok, csökkent mozgástartomány
  • III: nyaki panaszok, neurológiai deficittünetek, csökkenése vagy hiánya a mély reflexeknek, végtagi izomgyengeség, érzészavar
  • IV: nyaki panaszok, és csigolyatörés vagy elmozdulás

A klinikai tünetek a traumás nyaki gerinc szindrómában különböznek betegenként, melyeket még sok egyéb tényező befolyásolhat, úgymint a baleset körülményei, a sérülés mértéke, helye. Az alábbi szimptómák valamennyi csoportban előfordulhatnak.

Klinikai Tünetek

Nyaki fájdalom

Az ostorcsapás szindrómában az egyének 65%-ban a nyaki fájdalom megjelenhet a sérülés után 6 órán, 93%-uknál 24 órán, és 100%-uknál 72 órán belül. Jellemző, hogy a fájdalomról nem panaszkodik a beteg azonnal a baleset után. A traumás nyaki gerinc szindrómából sok beteg felépül a néhány hét vagy hónap alatt, a problémát a krónikus ostorcsapás szindróma jelenti amelynek kisérője az éveken át tartó nyaki fájdalom a páciensek 20-40%-nál. A nyakcsigolyák kisízületieben az ízületi belhártya krónikus mechanikai gyulladása, szegmentális instabilitás, vagy ideggyöki irritáció, a nyaki izmok feszülése, a szalagok megnyúlása az elhúzódó fájdalom, majd mozgáskorlátozottság oka. Az évekig tartó nyaki fájdalom együtt jár a vállak, vállöv, felkar izmainak fájdalmával, merevségével.

Fejfájás

A fejfájás, mint krónikus tünet a betegek 70%-ánál jelen van. Általában a nyakszirti régióra, arcra, fejtetőre lokalizálódik. A nyak mozgása a fejfájást fokozza, úgyszintén a fáradtság, alváshiány, stressz és a depresszió.

Szédülés, szédelgés

A helyzetérzékelő idegvégződések (proprioceptorok) 50%-ban a nyaki gerinc kisízületeiben találhatók, de a lágy szövetekben, szalagokban, izmokban (főleg a csuklyásizomban) is jelentős mennyiségben vannak jelen, melyek információt közvetítenek a központi idegrendszernek a fej orientációjáról. A nyaktartás a mechanoreceptorok által van kontrollálva s a mechanoreceptorok funkcióját megváltoztathatja direkt sérülés, a nyaki izmok fáradása, az ostorcsapás sérülés. Az utóbbi esetben egy tanulmány közlése szerint 50-80%-ban fordul elő szédülékenység. Hirtelen a nyaki gerincet ért túlzott előre hajlás, vagy hátra hajlás következtében az izmok, szalagok és kisízületi tok feszülése módosítja a helyzetérzékelő egyensúlyt, s szédülés léphet fel akutan, vagy a sérülés után évekkel a felgyorsult porckorong kopás, instabilitás eredményeként.

Igen ritkán, és súlyosabb esetben a szédülést agytörzsi vérzés és a belső fül rendellenessége okozza.

Zsibbadás a fejben és az arcban

Elsősorban a felsőbb nyaki szegmensek – C2-C3 – sérülése esetén észleljük az arc környéki zsibbadást az arcon „hagymalevél” eloszlásban.

Szemtünetek

A szemtünetek – szemfájdalom, kettős látás, látáscsökkenés „szemhéjlógás”- a traumás nyaki gerinc szindrómás betegek 35%-ánál megjelenhetnek, a háromosztatú ideg, a szemmozgató ideg és a látóideg rendellenessége következtében.

Hányinger, hányás

A sérülést szenvedett betegek 17-29 %-ánál van jelen, s e tünetek több mint hat hónapig fennállhatnak az egyének 33%-ánál.

Végtagi tünetek

A felső végtagok zsibbadása és izomgyengesége ideggyöki vagy gerincvelő sérülés következménye, diagnosztizálására az MR képalkotás szükséges, kiegészítő vizsgálat a neurofiziológiai vizsgálat.

Fibromyalgia

Az ostorcsapás szindrómában 21%-ban jelentettek tudományos közlemények pszichoszomatikus jegyekkel bíró fibromyalgiát, mely tünetegyüttest izomfájdalom, ízületi merevség, fáradtság jellemez, s melyet ingerlékenység, alvási zavar, szorongás, depresszió kísér.

Egyéb

Nem tisztázott a pontos mechanizmusa a következő tüneteknek, de gyakori kísérő jelensége elsősorban a krónikus ostorcsapás sérülésnek: fülcsengés, koncentrációs zavar, fáradékonyság, anginaszerű mellkasi fájdalom, rágáskor jelentkező állkapocsízületi fájdalom.

Az egyszerű ostorcsapás-sérülés legtöbbször a tünetek, kórelőzmény alapján diagnosztizálható. Súlyos esetben, vagy krónikus ostorcsapás szindrómában az orvos dönti el a röntgen, a koputertomográfia (CT), mágneses rezonancia (MR), vagy egyéb vizsgálatok szükségességét.

Terápia

Az ostorcsapás sérülés ellátása, kezelése a sérülés mértékétől függ. A súlyos esetek természetszerűleg sürgősségi ellátást igényelnek. Legtöbbször azonban pár napig tartó nyugalomba helyezés, -esetleg enyhe paracetamol tartalmú, vagy nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók rövid ideig tartó szedése után – de sokszor magától elmúlik.

Akut állapotokban segíthet a puha rögzítő gallér (Schanz-gallér) viselése eleinte, mely megtámasztja és tehermentesíti a nyakat, csökkenti a fájdalommal járó nyaki mozgást, enyhíti az izomgörcsöt, és segíti a felépülést.

A gallért csak rövid ideig ajánlatos viselni, – esetenként nem is szükséges, ez állapottól függ, orvos ítélje meg – minél előbb el kell kezdeni az óvatos gyengéd mobilizálást, a nyaki régió mozgékonyságának és funkciójának visszaszerzése és megőrzése érdekében.
A hat hónapig vagy annál tovább fennálló ostorcsapás sérülést krónikus ostorcsapás sérülés szindrómának nevezzük, mely esetben a különböző, – elsősorban mechano- és manuálterápián alapuló- fizioterápiás módszerek alkalmazása lehet eredményes.

Legfontosabb azonban a megelőzés, óvatos, figyelmes vezetés, az autóban jól beállított megfelelő magasságban elhelyezett fejtámla, és a biztonsági öv használata.

Kulcsszavak: ostorcsapás sérülés, krónikus ostorcsapás sérülés szindróma, traumás nyaki gerinc szindróma

Felhasznált irodalom: Nobuhiro Tanaka, Kazuyoshi Nakanishi et al. Pathology and Treatment of Traumatic Cervical Spine Syndrome: Whipllash Injury Advances in Orthopedics 2018. febr. 28.

A szerzőről
Dr. Ferenc Mária az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, reumatológus-fizioterápiás és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, osztályvezető főorvos.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.