• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Így szabadulhat meg a csípőfájdalomtól – szakorvos tanácsai első kézből

2025. január 31. 07:00
Gerinces Magazin
Off

A csípőízület kopása, károsodása olyan mértékű lehet, hogy az érintett egy idő után súlyos fájdalmakat él át és mozgásában is erősen korlátozottá válik. Ilyenkor már a csípőműtét, csípőprotézis beültetése is szükségessé válhat.

kozepkoru_no_csipofajdalom.jpg

A testünk egyik legnagyobb ízülete a csípőízület, ahol a combcsont csatlakozik a medencéhez. Nagy szerepe van a mozgásban, a teherelosztásban és az egyensúly fenntartásában, a test megtámasztásában egyaránt. A csípőfájdalmak intenzitása és jellege is sokféle lehet, az átmeneti kellemetlenségtől a tartós, az életminőséget is befolyásoló fájdalmakig. A csípőfájdalom jelentkezhet bőrfelszínhez közel, a csípő körül – ilyenkor ez általában izmokkal, inakkal, szalagokkal kapcsolatos probléma -, és kialakulhat mélyebben a csípőízületben is, ha a fájdalom inkább a csontokból vagy a porcokból származik. A csípőfájdalom kisugározhat a hát alsó részére vagy az ágyék területére is. Van, akinél inkább nappal, másnál éppen éjszaka jellemzőbb. A fájdalom jelentkezése kapcsolódhat bizonyos tevékenységekhez, pihenés hatására enyhülhet, de az is előfordul, hogy éppen az éjszakai fekvés során erősödik fel.

Csípőfájdalom: 12 gyakori ok

Fájdalmat a csípőízületben és környékén a terheléses és sportsérülésektől, törésektől kezdve a duzzanattal járó bursitiseken keresztül a különböző okokból kialakuló ízületi gyulladásokig sok minden okozhat, számos betegség tünete lehet. Az ízületi gyulladás kialakulhat idősebb korban illetve túlsúlyosaknál az ízület kopása, károsodása miatt (osteoarthritis), autoimmun betegség (rheumatoid arthritis) és egy krónikus, gyulladásos betegség, a Bechterew-kór (ankylopoetica spondylitis) következtében is. A csípőkörnyéki izmok, inak sérülése, gyulladása is kiválthat fájdalmakat. Veleszületett rendellenesség, pl. csípőfejlődési diszplázia (DDH) is járhat fájdalommal. Hát- és gerincproblémák, például a porckorongsérv és az isiász okozta fájdalom is kisugározhat a csípőtájékra is. A csípőtáji fájdalommal forduljon orvoshoz, ha a járás kényelmetlenné válik, ha a fájdalom éjszaka vagy pihenés közben is jelentkezik, ha nem múlik el néhány nap alatt, ha duzzanatot vagy fertőzésre utaló jeleket, például bőrpírt, melegséget, lázat vagy egyéb szokatlan tüneteket tapasztal.

bhc-csipo.jpg

Ne hagyja, hogy a csípőfájdalom korlátozza! Így enyhíthető a fájdalom

A kezelés mindig a probléma okától függ. Csípőfájdalmakra házilag érdemes kipróbálni a RICE (rest, icing, compression and elevation, azaz pihenés, jegelés, kompresszió és megemelés) módszert. Ez azt jelenti, hogy először is hagyja abba a fájdalmat okozó fizikai tevékenységet, pihenjen, hogy elkerülje a sérülés súlyosbodását. Majd – például heveny gyulladás, duzzanat esetében – alkalmazzon lokálisan hűtést, az első napon óránként 10-15 percig, másnaptól három-négy óránként. A jeget nem közvetlenül a bőrre kell tenni, hanem például törülközőbe csavarva. Jót tehet a csípőn alkalmazott kompresszió: ez lehet kompressziós nadrág, de akár egy szorosan a csípőre tekert törülköző is. Az alsótest megemelése, felpolcolása – lehetőleg úgy, hogy a csípő a szív magassága fölé kerüljön – a keringést élénkítheti. A fájdalmakra alkalmazhat vény nélkül kapható nem szteroid ibuprofén, aszpirin, naproxen vagy acetaminofen tartalmú gyulladáscsökkentőket és fájdalomcsillapítókat, de fontos tudnivaló, hogy ezeket tíz napnál hosszabb ideig nem ajánlatos szedni anélkül, hogy megbeszélné orvosával. Ha a probléma jellege azt kívánja, a szakorvos fizikoterápiát javasol. A terapeuta olyan nyújtásokat és gyakorlatokat mutat be, amelyek erősítik a csípő körüli izmokat, javítják a stabilitást és enyhíthetik a fájdalmat.

Csípőprotézis: így térhet vissza a fájdalommentes élethez

Csípőprotézis műtét válhat szükségessé, ha az ízületi gyulladás jelentősen rontja az életminőséget, korlátozza a mindennapi tevékenységekben, így a járásban, a lábemelésben is, illetve, ha a fájdalom nyugalomban is fennáll, és a fizikoterápia és a gyógyszeres fájdalomcsillapítás nem bizonyul tartósan eredményesnek. Ezekben az esetekben a csípőprotézis lehet az egyetlen módja annak, hogy a beteg visszatérhessen a fájdalommentes élethez, és a szokásos tevékenységeihez.

A teljes csípőprotézis műtét során az elkopott csípőízület művi ízületre cserélik, mely során az elkopott, deformálódott fejet eltávolítják, a medence felőli oldalon az acetabulumot porctalanítják, majd a megfelelően kiképzett csontállományba ültetik be a vápa komponenst. A femoralis oldalon a kiképzik a combcsont velőűrét, majd ide kerül beültetésre a kiválasztott méretű szár komponens, melyre a fejet ráhelyezik. A protézis anyaga orvosi fémötvözet, polietilén, illetve az esetek egy részében kerámia kombinációja. Ez a beavatkozás az egész világon elterjedt, és a betegek nagy többsége (90 százaléka) számára eredményesen javítja a mobilitást, enyhíti vagy szünteti meg a fájdalmat. A protézisek kihordási ideje általában min 10-15 év. Esetleges elhasználódás miatti lazulás esetén a komponensek cseréjére lehet szükség, mely lehet vápa vagy szár oldali, azonban az esetek egy részében mind a két komponens cserére szorulhat.

A cikk a Budai Egészségközpont ortopéd sebészeinek közreműködésével készült.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.