• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A krónikus fájdalom pszichoterápiája

2013. március 17. 17:20
Bagdi Petra
0
családterápia, csoportterápia, fájdalom, krónikus, pszichoterápia

A krónikus fájdalom egy olyan komplex zavar, melynek kialakulásában és fennmaradásban pszichológiai és szociális tényezők szerepet játszanak.

Éppen ezért a fájdalom szindróma kezelésében a pszichoterápia különböző fajtái mind a fájdalom csökkentésében, mind a közérzet- és életminőség javításában hatékonyak. Hatékonyságukat mára már számos magas színvonalú módszertannal rendelkező külföldi kutatás igazolja.

Mi az a pszichoterápia?

A pszichoterápia lélektani módszerekkel, tudományosan megalapozott ismeretrendszer alapján végzett gyógyítás. Alapja a páciens és a terapeuta közötti bizalmi, zárt kapcsolat, melyben a szakképzett terapeuta úgy kommunikál a pácienssel, hogy ennek következtében a kliens testileg-lelkileg egészségesebb, önmagával elégedettebb, harmonikusabb személyiséggé válik.

A krónikus fájdalomban alkalmazott pszichoterápiák

Számos pszichoterápiás módszer és technika létezik. A mindennapi gyakorlatban – a terapeuta képzettségétől függően – több pszichoterápiás módszer egyidejű alkalmazása az általános. A krónikus fájdalomban alkalmazott terápiák a fájdalom különböző aspektusaira való hatásuk alapján csoportosíthatók. Eszerint a terápiás módszer hathat a fájdalom érzékelésére, a fájdalom által kiváltott viselkedésre, a fájdalomról való gondolkodásra, a fájdalom által megélt érzésre, valamint a társas kapcsolatainkra, melyek – kutatások által is bizonyítottan – hatást gyakorolnak a fájdalmainkra.

Vannak tehát módszerek, melyek a fájdalom érzékelésére hatnak. Ilyen például a biofeedback terápia, a vezetett imagináció, a relaxáció, a hipnózis és a zeneterápia. A fájdalom érzékelésének változása gyakran együtt jár a fájdalomról való gondolkodásunk, illetve a fájdalom esetén produkált viselkedésünk megváltozásával.

A viselkedésterápiák célja a maladaptív – vagyis káros – viselkedési minták átalakítása adaptív – vagyis hatékony – megküzdési módokká. Ilyen például a gyógyszerfogyasztás optimalizálása, a túlzott panaszkodás, másokra hagyatkozás megszüntetése, a mozgás kerülésének csökkentése. A hatékony viselkedési módok kialakítását úgy éri el, hogy beazonosítja a nem kívánt viselkedést, illetve a célként kitűzött kívánatos viselkedési formákat, és minden alkalommal megbeszélésre kerül az elért változás. A viselkedésterápiák további célja az aktivitás fokozatos növelése a fájdalommal kapcsolatos félelem csökkentése által.

Bár negatív hiedelmeink mindnyájunknak vannak, de talán azzal sem árt tisztába lennünk, hogy gondolkodásmódunknak bizonyítottan nagy hatása van mind a lelki harmóniánkra, mind az egészségünkre. Egy krónikus betegségben a tudattalanul működő negatív hiedelmek (mint például, hogy „azért lettem beteg, mert a sors ezzel akar büntetni a vétkeimért”) gátját szabhatják a gyógyulásnak. A kognitív terápiák célja, hogy beazonosítsák ezeket a negatív hiedelmeket, és különböző technikák segítségével átírják azokat.

A fájdalom élménye gyakran fokozott érzelmi élménnyel jár együtt. Krónikus betegség hatására van, aki elveszti önbizalmát, önbecsülését, vagy éppen érzelmileg bezárkózik. A pszichoterápia – a terápiás kapcsolat révén – egy olyan biztonságos teret biztosít a páciensnek, ahol bátran ki meri fejezni önmagát, örömeit és bánatát egyaránt. Egyes pszichoterápiák kifejezetten a fájdalom általi érzelmi élmény kifejezését és megváltoztatását tűzik ki célul. Ilyen például a szupportív terápia, a művészetterápia és a dinamikus pszichoterápia.

A fájdalom megélése gyakran a kapcsolataink működésével is összefüggésbe hozható. A családterápia és a csoportterápiák abban tudnak segíteni, hogy felismerjük, hogy a társas kapcsolataink hogyan befolyásolják a testi-lelki egyensúlyunkat.

 

A szerzőről
Bagdi Petra az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, klinikai szakpszichológus, doktorandusz.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.