• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A járvány miatt gerincműtétre várva

2021. május 17. 19:48
dr. Ferenc Mária
Off
gerincműtét

Valamennyien tisztában vagyunk az egészségügyben dolgozók extrém megpróbáltatásaival a több hullámban zajló pandémiában, szerepükkel abban az ember feletti küzdelemben, amelyet a koronavírussal fertőzött egyének életéért, gyógyulásáért folytatnak. A járványhelyzetből természetszerűen és szükségszerűen adódó korlátozások miatt átrendeződtek a betegellátás prioritásai. 

Célkitűzés

Ismeretes, hogy a gerincproblémával küzdő krónikus fájdalombetegek száma évről évre emelkedik. A gyógyszer- és fizioterápia-rezisztens esetekben a műtéti procedúrák korszerűsödésével és tökéletesedésével egyre növekszik a gerincsebészeti indikációk, és ezzel párhuzamosan – különösen az elektív gerincműtétek esetén – a várólistás betegek száma is. Jelenleg 1300-an várnak intézetünkben [Országos Gerincgyógyászati Központ, a szerk.] valamilyen típusú gerincműtétre. Több százzal bővült a számuk a járványhelyzet okozta korlátozások miatt, amely a már meglévő esetszám jelentős torlódását eredményezte. 

Rövid interjút készítettünk telefonon az utóbbi fél-egy évben várólistára kerülő betegeinkkel abból a célból, hogy tájékozódjunk, hogyan változott állapotuk-életminőségük a korlátozások miatti várakozás óta [Patient Reported Outcomes (PROs)].

Módszer

Az interjúra kerülő betegeket a betegkoordináló asszisztens választotta ki random módon azon páciensek közül, akik a második és a harmadik járványhullámban kerültek a várólistára, s akiknek műtéte már a járványügyi korlátozások miatt halasztódott.

A riportot orvos végezte, előre összeállított egységes, 11 kérdésből álló kérdéssorozat alapján, 20 olyan kiválasztott betegnél, aki a kérdező orvos számára ismeretlen volt. 

Az előzetes műtéti indikációt komplex állapotfelmérés (gerincgyógyászati orvosi, radiológiai, funkcionális, pszichológiai, labor- és aneszteziológiai vizsgálat) előzte meg. A javasolt műtét típusa egy-vagy több szintes stabilizáló műtét volt. A jelöltek között szerepelt első, második vagy harmadik gerincműtét, krónikus visszatérő elsődleges regionális, valamint krónikus másodlagos posztoperatív derék és/vagy alsó végtagi radicularis vagy pseudoradicularis fájdalomegyüttessel.

Az átlagéletkor 65–68 év volt, a nő:férfi arány 2:1.

A kérdések a következőkre irányultak: 

– a fizikai állapot változása, 

– a munkaképesség, 

– a gyógyszerszedés,

– az életminőség, 

– a fájdalom mértéke képzeletbeli vizuális analógskálán 0-tól 10-ig értékelve,

– tud-e, vagy tudott-e igénybe venni valamilyen konzervatív terápiás szolgáltatást a várakozó időintervallumban? 

– Mint minden krónikus állapot, így a krónikus gerincfájdalom is számos komorbiditással jár együtt (hangulatzavar, alvászavar, szorongás), ezért kvantifikálva 0-tól 5-ig (0 a legjobb és 5 a legrosszabb állapot) ezeket a tényezőket is értékeltük. 

– A fájdalombeteg életében a család és a környezet szerepe nagy jelentőségű a fájdalommal való megküzdésben, ezért ennek hátteréről is informálódtunk.

Eredmények

A véletlenszerűen interjúra kiválasztott betegeink az idősödő nem aktív korosztályból kerültek ki (átlagéletkor 65–68 év); az előjegyzés óta eltelt időben 85%-uknak rohamosan vagy fokozatosan romlott az állapota; egy beteg számolt be enyhe rosszabbodásról, egy személy az állapota stagnálásáról, s egy pedig lekerült a várólistáról, mert javult a státusza. 

Az állapotromlásról beszámoló páciensek napi aktivitása jelentősen limitált lett, plusz anyagi terhet okozva legtöbbjüknek, mert a biztonságos közlekedés érdekében – s mert járásuk és mozgáskészségük jelentősen romlott – csak taxival tudnak közlekedni. Költségnövelő tényező, hogy még a támogató családi háttér ellenére is a legtöbben napi fizetett segítséget vesznek igénybe.

A romló státusz számos esetben bizonyára újabb állapotfelmérést is igényel majd, a szóba jövő műtét jellegének változása miatt. 

Fizioterápiás és egyéb alternatív kezelés jelen helyzetben nem elérhető számukra, gyógyszeres fájdalomcsillapítás – mivel a fájdalmat VAS: 4-től 9-es skálán jelezték átlagban – szinte mindennapossá vált. Többen megemlítették betegoktatási programunk hasznosságát, igyekeznek betartani az ott hallottakat a fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő készítmények potenciális mellékhatásai miatt; egy-két páciens már jelezte a gastrointestinalis panaszok jelentkezését. A legtöbben azt a tornagyakorlatot végzik többé-kevésbé rendszeresen, amit intézetünkben tanultak meg az önkezelés részeként.

Egy kivételével szinte valamennyien megemlítették a fájdalom miatti rossz alvásminőséget (4-5-ös a skálán), a romló napi teljesítményt és a fáradtságot.

Annak ellenére, hogy a megkérdezettek mindannyian támogató, megértő családi háttérről tettek említést, a fentiekből következően a hangulatuk 90%-ban rossznak mondható vagy hullámzó, az érzelmi hullámzások mélypontjaival küzdenek.

Megjegyzendő, hogy a megkérdezettek közül – egy kivételével, aki közben lekerült a várólistáról – valamennyien várják a minél előbbi műtéti beavatkozást, bíznak orvosukban és a műtét sikerében. Ez a pozitív attitűd, elsősorban annak köszönhető- ezt betegeink kiemelten említették – hogy kezelőorvosuktól igen részletes tájékoztatást kaptak a műtét szükségességének miértjéről, a műtét jellegéről és a várható kimenetelről. 

Következtetés

Számolni kell azzal, hogy a járvány csillapodásával, majd elmúltával a poszt-Covid időszak kihívásai az egészségügyi ellátórendszert tovább fogják terhelni, hiszen a szolgáltatások leállítása és korlátozása miatt háttérbe szorult a fájdalommal küszködő betegek adekvát kezelése, gondozása, ami számos negatív következménnyel járt és jár. Különösen tetten érhető a probléma a krónikus fájdalomban szenvedő gerincbetegek esetében, akik hosszú hónapok, esetleg évek óta várnak a romló állapotuk, elvesztett mozgásfunkcióik visszanyerését célzó gerincműtétre.

A biztató és hiteles betegtájékoztatást ebben az elesett és kiszolgáltatott állapotban hangsúlyosan fontosnak tartjuk.

A szöveg eredetei megjelenési helye WebDoki, május 5.

A szerzőről
Dr. Ferenc Mária az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, reumatológus-fizioterápiás és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, osztályvezető főorvos.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.