• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A fájdalomfelfogás történetéről

2013. március 31. 17:52
Stoll Dániel
0
fájdalomfelfogás, orvostudomány, pszichológia, spiritualitás

A fájdalmat a történelem során tulajdonították már a vitális energiák egyensúlyzavarának, spirituális büntetésnek vagy vezeklésnek, a bűnbocsánat eszközének, érzelmi és viselkedéses tapasztalatnak és egyszerű biológiai jelenségnek is.

A napjainkban uralkodó szemlélet a biológiai, pszichológiai, szociális, környezeti és spirituális tényezők együttességét hangsúlyozza.

Az ősi ember fájdalma

A fizikai sérüléssel nem magyarázható fájdalmakat őseink egy gonosz szellem, ártó démon befolyásának tulajdonították, így a gyógyítást sámánok és törzsi varázslók végezték mágikus ceremóniák és közösségi rituálék alkalmával. Az archaikus gyógyító szertartások szerepe az volt, hogy a megszállt embert vagy akár egy testrészt megszabadítsák az ártó szellemtől. Varázsigékkel, amulettekkel és talizmánokkal próbálták elriasztani a gonosz lidérceket. A test bizonyos tájairól a bőr felmetszésével vagy koponyalékeléssel biztosították a démonok kiűzését. Ezek voltak az orvoslás történetében az első operációk.

Az antik betegségfelfogással kapcsolatban figyelmet érdemel, hogy a fájdalmat nem izolált tünetnek tekintették, hanem a beteg átfogó helyzetének keretei között értelmezték. Írásos történelmi emlékek alapján az egyik legkorábbi gyógyító rendszer a több mint 4000 évvel ezelőtti kínai akupunktúra, amely a fájdalom tünetét mindmáig a vitális energiák felborulásának tulajdonítja. Az egyensúly-vesztés kóroki elve későbbi korokban újra jelentkezett, például az antik görögök a fájdalmat a testnedvek egyensúlyának felborulásával magyarázták.

Gyógyító rituálék

A fájdalom csillapításának ősi módja a rituáléban, vagyis a „rendkívüli szituációban” keresendő. Archeológiai bizonyítékok alapján időszámításunk előtti évezredekben már ismerték a kokalevelek és az ópium fájdalomcsillapító hatását, azonban a sámánisztikus kultúrákban a szertartásos révület – módosult tudatállapot – volt a fájdalomcsillapítás legfőbb eszköze. A papok, jósok, sámánok, de talán a vallásalapítók csodálatos tettei is összefüggésbe hozhatóak ezekkel a hatásokkal. Az összetett és sokszor ijesztő vallásos szertartások, füstölések, a tűz gyújtása, a monoton rigmusok, zene és a tánc is mind-mind a tudat megváltoztatását célozták. A megváltozott tudatállapotban a sugalmak és szuggesztiók hatása jobban érvényesült. A tudatmódosítást eszközül hívó gyógyító eljárás napjainkban is rendelkezésünkre áll, hiszen a hipnoterápia számos fájdalomtípus kezelését teszi lehetővé.

A kereszténység térhódításával a fájdalom spirituális jelentéstöbbletet kapott, amelynek hatása máig érezhető. A fájdalom szó angol megfelelője (pain) a latin ”poena”-ból ered, amelynek eredeti jelentése büntetés. A szóeredet nem véletlen, ahogy az sem, hogy a fájdalom csillapításának korai módja az imádság volt. A korai keresztény interpretációkban a fájdalom a transzcendens válasz valamely rossz (vallási dogmába ütköző) cselekedetre. A megkínzott szenteket eksztatikus állapotban megjelenítő ikonográfiák a fájdalmat spirituális tanításként ábrázolják. A spirituális gondolkozás fájdalomcsillapításban betöltött szerepét ma újra vizsgálja az egészségpszichológia.

A reneszánsz és a felvilágosodás alatt az orvostudományban bekövetkezett fejlődés hatására a test és elme kölcsönhatásának jelentősége háttérbe szorult, tudománytalannak tekintették azokat a tanokat, melyek szerint a lélek hatással van a testi folyamatokra. A fájdalmat tisztán biológiai jelenségnek tartották, és ennek megfelelően próbálták meg gyógyítani. A fájdalom folyamatát biológiai történésekre redukáló felfogás, a modern pszichológiatudomány kialakulásával és fejlődésével tűnt tova. Ronald Melzack és Patrick David Wall máig érvényes Kapu-kontroll, majd Neuromátrix teóriája koherens rendszerbe foglalta a fájdalom pszichológiai és biológiai faktorainak összefüggéseit. Ezen elgondolások bizonyítékokkal támasztják alá azt, hogy a fájdalom több mint egyszerű ingerület, amely a test egy meghatározott részéből a gerincvelőn keresztül a központi idegrendszerbe jut. A kognícióknak, az érzelmeknek és a viselkedésnek kiemelt szerepe van a fájdalomélmény keletkezésében, annak mennyiségében és minőségében.

A mai korszerű fájdalomelméleti modellek újra a jelenség összetettségét hangsúlyozzák. A fájdalom modulációjában a biológiai folyamatokon túl a pszichés és környezeti/kulturális komponenseknek is vitathatatlan szerep jut.

A szerzőről
Stoll Dániel az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, klinikai szakpszichológus-jelölt, doktorandusz, megbízott osztályvezető.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.